1. melegim

  melegim Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.038
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Sigaraya büyük yasaklar yolda

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında melegim tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]Sigara içilmesini yasaklayan teklif, TBMM Genel Kurul gündemine gelmeye hazırlanıyor. Peki ağır yaptırımları içeren teklifte neler var?

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hazırlanan ve geçen dönem komisyondan geçen ve AKP Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl’ün, resmi ve özel kurumlarla, işyerlerinin her türlü kapalı alanlarında her ne surette olursa olsun sigara içilmesini yasaklayan teklif, çarşamba günü Genel Kurul gündemine gelmeye hazırlanıyor.

  Aracında içene 50 YTL

  * Resmi araç sürücüleri ile araçlarında tütün ürünleri tüketmeyen bir başkasının bulunması halinde özel araç sürücüleri, araç kullandıkları sürece tütün ürünleri kullanamayacaklar. Cezası 50 YTL.

  Üniformalı içemeyecek

  * Polis, asker ve zabıta, üniformayla sigara içemeyecek. Yasağa aykırı hareket eden 100 YTceza alacak

  Çocuğa satana hapis

  * Tütün ürünlerini 18 yaşın altındakilere satan ya da tüketimine sunanlar ile kamu binalarında sigara içimini engelleyici önlem almayan yetkili kamu görevlisine altı aydan bir yıla kadar hapis öngörülüyor.

  Kahvede de yasak olacak

  * Okul, hastane, ibadethane binaları ve bahçeleri ile karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu taşıma araçlarında sigara içilmeyecek. İçilen özel bölümler oluşturulacak.

  Markette en kuytuda

  * Tütün ürünleri market rafları gibi tüketicinin doğrudan ulaşabileceği ve çocukların bizzat alabilecekleri şekilde takdim ve teşhir edilemeyecek. Tütün ürünleri tüketilmesine özel alanlara çocuklar giremeyecek.

  Firma sponsor olamayacak

  * Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, markaları kullanılarak reklamı yapılamayacak. Bu ürünlerin kullanılmasını özendiren kampanyalar düzenlenemeyecek.

  İçenler izole edilecek

  * Lokanta ve kafeterya gibi yerler ile otel ve benzeri konaklama mekânlarının kapalı alanlarında tütün içenler için ayrı yerler düzenlenecek. Bu düzenlemeyi yapmayan veya yapamayan yerlerin tamamında tütün ve tütün ürünleri kullanılamayacak.
   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: Sigaraya büyük yasaklar yolda
  valla bu sigara yasağına herkesin uyacağını düşünmüyorum Türk mileti genel olarak yasakları çiğnemede üstüne yoktur mesela birda denize girmek yasak tabelası vardır ama bi bakıyorsun aksine bisürü kişi ordan denize giriyor ..öyle yada böyle yasaklar çiğneniyor valla ...emeğine sağlık canım
   
 3. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Sigaraya büyük yasaklar yolda
  Paylaşım için teşekkürler canım, Ecelin'e katılıyorum biz bir yolunu bulur onları da deleriz. Türk Milletiyiz...
   
Sigaraya büyük yasaklar yolda konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Taşıtlara,Sigaraya,Alkole zam yolda

  Taşıtlara,Sigaraya,Alkole zam yolda

  Taşıtlara, sigaraya, içkiye zam yolda Global krizin acısı kümesteki kazlardan çıkacak. Yeni vergi sürprizlerine hazır olun! Maliye, 2009 yılı bütçesiyle 'vergi sürprizi' hazırladı Önce alkollü içki ve sigaraya zam yapılması planlanıyor. Krizin faturası 'kümesteki kaz' olarak nitelendirilen vergisini düzenli ödeyen vatandaşa çıkacak! Küresel krizin etkilerinin belirgin şekilde...
 2. Akrep burcuna sigarayı bıraktırmanın yolları

  Akrep burcuna sigarayı bıraktırmanın yolları

  AKREP BURCU O analizci kafası sayesinde karşısındaki insanı çabucak inceler ve anlar. Bu yüzden ona sigarayı bırakması konusunda telkinlerde bulunurken kesinlikle kandırmaya çalışmayın. Yoksa tüm gösterdiğniz çabalar boşuna çıkabilir... Çoğunluğu içkiye düşkündür. Onlar hem yemeyi hem içmeyi severler. Onu sigaradan uzaklaştırırken önüne sigara yerine geçici bir süre olarak içkiyi ve...
 3. Sigaranın Yol Açtığı Hastalıklar nelerdir

  Sigaranın Yol Açtığı Hastalıklar nelerdir

  Merhaba arkadaşlar acaba Sigaranın Yol Açtığı Hastalıklar nelerdir bu konuda bilginiz var ise lütfen bana Sigaranın Yol Açtığı Hastalıklar nelerdir yazın.
 4. Sigaradan Sonra Nargileye de Yasak Geldi!

  Sigaradan Sonra Nargileye de Yasak Geldi!

  Bu konu; Sigaradan Sonra Nargileye de Yasak Geldi haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, sigara yasağından sonra nargileye de yasak ve kullanım sınırlılıkları geldi. Yeni düzenlemeye göre artık kapalı alanlarda içilemeyecek. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren nargileyle ilgili kanuni hükümler ve yasaklar şöyle.. Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve...
 5. Sigaraya Müthiş Yasaklar Geliyor!

  Sigaraya Müthiş Yasaklar Geliyor!

  sigara yasakları, sigara hakkında yasaklar, sigarayla ilgili yeni yasaklar Sevgili melekler, sigara içenleri zorlayacak, bence çok da iyi olacak yeni yasal düzenlemeler yolda! Sağlık Bakanlığı’nın Ulusal Tütün Kontrol Programı’nın 2014-2018 dönemlerini kapsayan yeni eylem planı sigara yasağını açık alanlara da taşıyor. Bakanlığın üzerinde çalıştığı taslağa göre çocuk parkı, hastane ve cami...

Sayfayı Paylaş