sigarayı bırakmak şart

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
sigarayı bırakmak şart
Akciğer kanseri günümüzde bir salgın hastalıktır ve erkeklerde, tüm dünyada en çok öldüren kanser türüdür. Kalp-Damar hastalıklardan sonra ölüm nedenleri arasında 2. sırada yer almaktadır. ABD'de 1987'den beri kadınlarda da birinci öldürücü kanserdir. Kadınlarda akciğer kanseri olgularındaki 1990'lardaki artış, kadınlarda 1960'lardan sonra ortaya çıkan sigara içme alışkanlığındaki hızlı artışa bağlıdır.
Kadın akciğer kanserlerindeki artışın ABD'de en azından 2010 yılına kadar devam edeceği, belki bu tarihten sonra artışın durabileceği tahmin edilmektedir. ABD dışındaki gelişmiş ülkelerde de hızla birinci neden olmaktadır.
Tüm dünya ortalamasına baktığımızda erkeklerde birinci, kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci sıradadır. Dünya Sağlık Örgütü 1985 yılında gelişmekte olan ülkelerde 300 bin kadının sigaraya bağlı hastalıklardan öldüğünü, bunun yüzde 21.1'nin akciğer kanserine bağlı olduğunu bildirmiştir.


Akciğer kanseri, kalp hastalıklarından sonra ülkemizde de en önemli ölüm nedenidir. Kabaca bir hesaplama ile yılda 50 bin akciğer kanseri hastası görülen ülkemizde, sigara içiminin engellenmesi halinde yüzde 90'lık kısmının ortadan kalktığını görmek mümkün olabilecektir. Türkiye'deki akciğer hastalıklarının tedavi edildiği sanatoryumlardaki hastaların yüzde 40'ının akciğer kanseri olduğu bilinmektedir. Neredeyse tüm kanser hastalarının yarıya yakını akciğer kanseri hastalarıdır ve hastaların önemli bir kısmı teşhis dahi konulamadan başka tanılarla takip edilmektedir.
Akciğer kanserlerinin yüzde 30'unu teşkil eden küçük hücreli türünün erken evrede bile cerrahi tedavi şansı yoktur. Bunun dışında kalan küçük hücreli olmayan türlerinin ancak yüzde 20'lik bir kısmı cerrahi tedavi açısından uygun evrede yakalanabilmektedir. Bazı vakalar cerrahi tedaviye uygun olmasına rağmen kalp yetmezliği, solunum yetmezliğindeki kronik akciğer hastalıkları yüzünden bu şansını kaybetmektedir.
 
Üst