1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Sigarayı bırakmak ve Kilo

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  zyban kilo aldırırmı Kognitif Davranış Terapisi en etkili müdahale

  Sigara bırakma kararı verirken özellikle kadınların önüne çıkan en büyük engel kilo alma korkusudur. Yapılan bir araştırma, bu engeli aşmada davranış değişikliği tedavisinin rejim yapmaktan daha etkili olduğunu gösteriyor. Sigarayı bıraktıktan bir yıl sonra rejim yapan ve yapmayanlar arasında anlamlı bir fark gözlenmezken, yaşam tarzlarını değiştirenlerin pek az kilo aldığı belirlendi.

  Amerikan Psikoloji Derneği'nin Journal of Consulting and Clinical Psychology (Cilt. 69, Nu. 4) dergisinde yayınlanan bir araştırma, bu korku ve endişeyi hedef alan Kognitif Davranış Terapisi yaklaşımının sigara bırakmada en yüksek başarıyı sağladığı ortaya çıkardı..

  Kadınların, sigarayı bıraktıklarında kilo alma ihtimali erkeklerden iki kat daha fazla. Daha önce yapılan araştırmalar, kilo alma endişesi taşıyanların sigara bırakma motivasyonlarının daha düşük ve mahrumiyet tepkilerinin daha güçlü olduğunu gösteriyor.


  Yeni çalışmanın birinci araştırıcısı, Pittsburgh Üniversitesi'nden klinik psikolog Dr. Kenneth A. Perkins, "Son 10- 15 yıldır, yapılması gerekenin kilo almayı önlemek; o zaman endişeler kaybolacaktır" şeklinde düşünüldüğünü söylüyor. Fakat Perkins'e göre iş bu kadar basit değil. Sigara bırakma danışmanlığı ile rejimin birlikte yürütüldüğü araştırmalar umut kırıcı. Sigara bırakılırken diyet yaptırma, sadece sigara bırakmayı zorlaştırıyor.

  Kilo endişesi taşıyan 219 kadın sigara tiryakisini kapsayan araştırmada, Perkins ve aynı
  üniversite psikologları Dr. Marsha D. Marcus, Dr. Michele D. Levine, Dr. Saul Shiffman ve arkadaşları standart sigara bıraktırma danışmanlığından başka iki destek program yürüttü. (Yazıda geçen bütün "Dr." ünvanları, tıp doktoru değil, bilim doktorudur.)
  Denekler üç gruba ayrıldı. Hepsine yedi hafta süreyle danışmanlık hizmeti verildi. İlk gruba sadece sigara bıraktırma danışmanlığı yapıldı. Kilo kontrolu grubundakilere, standart sigara bırakma danışmanlığının yanısıra kilo almalarını önlemeye yönelik diyet müdahalesi uygulandı. Diğer gruba hem sigara bırakma danışmanlığı hem de kognitif davranış terapisi (CBT) desteği verildi. Bu terapi kilo endişelerini, "ya hep ya hiç" tarzı düşünceyi ve sigara bırakma sırasında bir miktar kilo almayı kabullenmeyi de hedefliyordu.

  Araştırmacılar, Kognitif Davranış Terapisi grubunun sigara bırakmada en başarılısı olduğunu belirledi. Müdahaleden bir yıl sonra Kognitif Davranış Terapisi grubundakilerden %21'i hâlâ sigara içmiyordu. Diyet grubundaki kadınlarda bu oran %13; sadece sigara bıraktırma danışmanlığı alanlarda %9'du.

  Kilo sonuçları şaşırtıcıydı. Başlangıçta diyet yapan grup deneyi en düşük kiloda sürdürürken, müdahaleden bir yıl sonra ortalama 5,4 kg almışlardı. Kilo konusunda bir şey yapılmayan grupta bu rakam 7,7 kg'a çıkıyordu. (İki grup arasındaki bu fark deneyin istatistik hatâ sınırları içindedir.) Fakat Kognitif Davranış Terapisi grubu-kilo almayı kabullenmelerine rağmen-- sadece 2,5 kg almıştı.

  Araştırmacılar şimdi de benzer deneyi Zyban ticari isimli bupropionu da kullanarak tekrarlamayı planlıyor.

  Aslında klinik uygulamada, sigarayı bırakma oranları yukarıda verilen en iyi rakamların bikaç kat üstündedir. Çünkü kognitif davranış terapisi, nikotin replasman tedavisi ve ilaç tedavisi kişinin durumuna göre genellikle birlikte uygulanmaktadır. Bu müdahaleler, bırakma sırasında kilo alınmamasında da yardımcı olabilir. Bu araştırmada, sebeperi izole edebilmek için daha ılımllı bir yol izlenmiştir.   
Sigarayı bırakmak ve Kilo konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sigarayı bırakmak

  Sigarayı bırakmak

  BİRİNCİ DAKİKA Sevgili günlük, Bu sabah Hürriyet'in Kelebek ekinde sigarayı bırakmanın vücuda yaptığı olumlu etkileri anlatan bir haber okudum. Bu tarz haberlerden oldum olası tiksinmeme rağmen nedense coşup sigarayı bırakmaya karar verdim. Kararım kesin, sigarayı bırakıyorum. Bu kararımın vücuduma etkilerini gösteren tabloyu başucuma astım. İçimin zehirden temizlenmesini tabloya...
 2. sigarayı bırakmak şart

  sigarayı bırakmak şart

  Akciğer kanseri günümüzde bir salgın hastalıktır ve erkeklerde, tüm dünyada en çok öldüren kanser türüdür. Kalp-Damar hastalıklardan sonra ölüm nedenleri arasında 2. sırada yer almaktadır. ABD'de 1987'den beri kadınlarda da birinci öldürücü kanserdir. Kadınlarda akciğer kanseri olgularındaki 1990'lardaki artış, kadınlarda 1960'lardan sonra ortaya çıkan sigara içme alışkanlığındaki hızlı artışa...
 3. Sigarayı Bırakmak Vücudunuzu Nasıl Etkiler?

  Sigarayı Bırakmak Vücudunuzu Nasıl Etkiler?

  sigaranın etkileri nasıl azaltılır Son sigaranızı içtikten sonraki 20 dakika içinde vücudunuz olumlu bir şekilde değişmeye başlar ve bu olumlu değişiklik yıllarca sürer. Şimdi an ve an gelişmelere bir göz atalım: 20 dakika Kan basıncınız normale döner. Nabız atışı normalleşir. Ellerin ve ayakların vücut ısısı olağan ısıya yükselir. 8 saat Kandaki karbon monoksit seviyesi düzelir....
 4. Sigarayı bırakmak için karabaş otu!!!!

  Sigarayı bırakmak için karabaş otu!!!!

  karabaş otu nasıl içilir karabas otu karabaş sigara otunun kullanım şekli Sigarayı bırakmak isteyen meleklerimiz için bilgi olması açısından karabaş otunu ve faydalarını sunmak istiyorum. Tellendirmesi güzel ama zararları da bir okadar çok. Neden mi bahsediyoruz ? Tabiki sigaradan. İnsanın kendine verebileceği en büyük zararlardan bir tanesi sigara içmek. çoğu zaman sigara içenlerin...
 5. Sigarayı azaltarak bırakmak

  Sigarayı azaltarak bırakmak

  sigarayı azaltmak azaltmanın yolları az içmek azaltmanın faydaları bırakmak bırakmanın yolları bıraktıktan sonra bıraktım bırakma yöntemleri bırakmanın kolay yolu bırakma yolları neler ve dahası burada arkadaşlar Ne yazık ki bilinçli tiryakiler arasında yer alan biriyim. Yani Sigara içenlerdenim. Son dönemlerde sigara olayını abarttım Melek'lerim. Neredeyse günde 2 paket içer oldum, üst üstte...

Sayfayı Paylaş