1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Sigarayı bıraktıran 9 altın öğüt

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  “Her sigara kansere adım adım yaklaştırır” “Sigara içen her 4 kişiden biri, yaşamının beklenenden daha erken bir döneminde hayata veda etmektedir. Ülkemizde her yıl 120 bin kişi sigaraya bağlı nedenlerden ölmektedir (trafik kazası nedeniyle ölenlerin 12-13 katı!!!)
  Her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırır. Sigara içen bir insanın akciğer kanserine yakalanma olasılığı, içmeyen birine göre tam 20 kat fazladır.
  Genel kanının aksine, sigara yalnızca akciğerde değil, diğer pek çok organda da kansere yol açar:
  Ağız
  Dil
  Gırtlak
  Soluk borusu
  Yemek borusu
  Mide
  Pankreas
  Böbrek
  Mesane
  Rahim ağzı
  “Akciğer kanserinin sorumlusu”
  Kronik bronşit ve amfizemin başlıca sebebi sigaradır. Bu hastalıklar, kişiyi yatağa ve oksijene bağımlı hale getirebilmektedir. Sigara, akciğerin doğal savunma sistemini bozar, solunum yollarını kaplayan titrek tüylerin felce uğramasına neden olur, zatürre gibi mikrobik hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Sigara, kalp krizi riskini 3 kat arttırır, yüksek tansiyona yol açabilir.
  Sigara, damar tıkanıklığına, el ve ayaklarda gangrene ve bunun sonucunda bu uzuvların kesilmesine yol açabilir. Sigara, cildi erken yaşlandırır. Sigara, mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Sigara, vücutta C vitamininin tüketilmesine, ve bu vitaminin eksikliği sonucu hastalıklara eğilimin artmasına neden olur. Hamilelikte sigara içilmesi düşüğe, erken doğuma, bebeğin küçük doğmasına neden olabilir. Bu bebeklerde ileride astım ve allerjik rahatsızlıkların gelişme olasılığı artar.
  “Sigara içerek çocuğunuza kötü örnek olmayın”
  Anne veya babası sigara içen çocuklarda öksürük, hırıltı, astım, sinüzit, bademcik ve orta kulak sorunları daha sık görülmektedir. Sigara, cinsel organlara giden kan miktarını azaltarak iktidarsızlığa neden olabilir, **** hormonlarının azalmasına ve spermlere zarar vererek kısırlığa neden olabilir.
  Sigarayla alınan karbonmonoksit gazı, hücrelere oksijen taşınmasını engeller.
  Sigara, yalnız içene değil, çevresindekilere de ciddi boyutlarda zarar vermektedir. Sigara dumanıyla ortama yayılan zararlı maddeler, hem nefes almayla, hem de ciltten emilerek kana karışmaktadır. Ortamda içilen her 5 sigara, içmeyenlerin 1 sigara içmesine neden olur. Sigara içerek çocuklarınıza kötü örnek olduğunuzu unutmayın. Sigara içenlere bazı durumlarda ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapılabilmektedir.
  “Lıght” (hafif) sigara da zararlıdır”
  Sigara içenlerin çoğu, “light” ya da “mild” sigaraların daha az zararlı olduğunu düşünür. Oysa İngilizce’de “hafif” anlamına gelen light sigaralar, normal sigaralar kadar, hatta belki biraz daha fazla zararlıdır. Çoğu light sigaradaki tütün miktarı, normal sigaralardaki kadardır. Light sigaralar normal sigaralara oranla daha az katran içeriyor olabilirler. Ancak sigara, hem ruhsal, hem fiziksel bağımlılık yapabilen bir maddedir ve kişi light sigara içmeye başlasa da vücudunun alışık olduğu nikotin miktarı değişmez. Bu nedenle sigara bağımlısı, nikotin ihtiyacını light sigarayı daha derine çekmekle, sigaradan daha uzun nefesler almakla, sigarayı sonuna kadar içmekle ya da içe çekilen nefesi daha uzun süre akciğerde tutmakla gidermeye çalışır. Hatta bazen kişi günde birkaç adet daha fazla light sigara içme ihtiyacı bile duyabilir. Bu şekilde günlük toplam nikotin gereksinimini telafi etmiş olur.
  Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, sigara dünyadaki en önemli ikinci ölüm nedenidir. Sayısız hastalığa neden olabilir. “Zararsız” ya da “az zararlı” sigara yoktur. Düşük ya da yüksek katranlı, light ya da normal, tüm sigaralar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Sadece akciğerlerde değil, vücudun neredeyse tüm organlarında hasar yapabilen sigaranın zararlarından korunmak isteniyorsa, yapılacak en iyi şey sigarayı azaltmak ya da “daha hafifine” geçmek değil, sigarayı tamamen bırakmak olmalıdır.
  Sigarayı bıraktığınızda:
  12-24 saat içinde nikotin ve karbonmonoksitin etkisi kaybolur.
  1-2 gün içinde tat ve koku alma duyularınız düzelir.
  6 hafta içinde bağışıklığı baskılayıcı etki ortadan kalkar.
  Sigaranın yola açtığı hastalıklara yakalanma riskiniz azalır.
  Sigarayı bıraktıktan sonraki 1 gün içinde kalp krizi geçirme riskiniz yarı yarıya azalır.
  Solunum fonksiyonlarınızdaki hızlı gerileme düzelir.
  Fiziksel kapasitenizde artış olur, daha aktif bir insan haline gelirsiniz.
  Zamanla dişlerinizdeki ve cildinizdeki nikotine bağlı lekeler kaybolur.
  Bir süre öksürük ve balgam miktarınızda artış olabilir. Sanılanın aksine bu bir iyileşme belirtisidir, bronşlarınızdaki titrek tüylerin iyileşip solunum yollarınızın temizlenmeye başladığını gösterir.
  Sigarayı bırakmada yardımcı altın 9 öneri..
  1- Sigarayı bırakmak için sağlığınızı kaybetmeyi beklemeyin.
  2- Kendinize güvenin.
  3- Kararlı olun. Çevrenizdeki sigara tiryakilerinin sizi yanlış yönlendirmelerine izin vermeyin.
  4- Yakınlarınızın desteğini isteyin. Mümkünse ailenizde ya da arkadaş çevresindeki bir sigara içicisiyle beraber sigarayı bırakın.
  5- Sigara içenlerden ve sigara içilen ortamlardan uzak durun.
  6- Alkol, kahve gibi sigara içme isteğinizi arttıran uyaranları tercih etmeyin.
  7- Evinizde ve işyerinizdeki küllük, çakmak gibi eşyaları ortadan kaldırın.
  8- Sigara içme arzusu duyduğunuzda, ortam değiştirin, şekersiz çiklet çiğneyin, yavaş yavaş su için.
  9- Sigarasız yaşamın getirdiklerini düşünün. Artık daha sağlıklı bir insan olmanın tadını çıkarın.
  Kendinize güvenin, istiyorsanız başarabilirsiniz!

  kaynak:bizimsaglik
   
 2. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS
  Cevap: Sigarayı bıraktıran 9 altın öğüt
  Yaaa söyleme böyleeeeeeeee :cry:
  ama haklisin ne diyelim ins. birakabiliriz!
   
 3. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Sigarayı bıraktıran 9 altın öğüt
  inşallah canım bütün içenler bırakır
   
 4. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Cevap: Sigarayı bıraktıran 9 altın öğüt

  içmiyorum çok şanslıyım hiç içmedim nasıl bişi olduğunu tatmadım ama içenler bıraksın bukadar kendilerine kötülük yapmasınlar
   
 5. Güler

  Güler Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  18 Nisan 2008
  Mesajlar:
  144
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Cevap: Sigarayı bıraktıran 9 altın öğüt icik korktum amaaaaaaaa...icmeye devam. daha zararli bilgi yok mu :minik::zuha:

   
 6. melegimeren

  melegimeren Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  750
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Sigarayı bıraktıran 9 altın öğüt

  emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler canım insallah bir gün herkes bırakır
   
Sigarayı bıraktıran 9 altın öğüt konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sigarayı bıraktıran E-sigara

  sigarayı bıraktıran E-sigara

  içkiyi bıraktıran ilaç ickiyi bıraktırma duası sigarayı bırakmak için dua sigarayı bıraktıran dua sigaradan kurtulmak için Sigaradan kurtulmak isteyen sigara tiryakileri için dumanı, tadı, ateşi olan elektronik sigara Türkiye'ye de geldi. Ruyan tarafından Türkiye'ye getirilen elektronik sigara, görünümü ile de gerçeğini aratmıyor. Ruyan e-sigara, sigarayı bırakmak isteyenleri, el alışkanlığı...
 2. Sigarayı bıraktıran ilaç.psikolojiyi bozuyor..

  Sigarayı bıraktıran ilaç.psikolojiyi bozuyor..

  chantıx sigara biraktiran ilac,psikolojiyi bozuyor Sigara bıraktıran ilaç psikoloji bozuyor Pfizer'ın, "tiryakinin derdine zehirsiz çözüm" olarak tanıttığı, sigarayı bıraktıran ilaç Chantix’in başta intihar olmak üzere bir dizi davranış bozukluklarına ve psikolojik sorunlara yol açtığı belirlendi. Chantix'e ilişkin açıklama yapan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bunu kullanan...
 3. sigarayı bıraktıran aşı .......

  sigarayı bıraktıran aşı .......

  Aşıyı geliştiren ve merkezi Stockholm'deki Karolinska Enstitüsü'nde bulunan Independent Pharmeceutica adlı özel şirket, nikotin aşısının 2. safhasını üç Kuzey ülkesinden 400 denek üzerinde deneyecekler. Aşının sigarayı bırakanlar ve yeniden başlamak istemeyenler üzerindeki etkilerini ölçecekler. Şirket yetkilileri, aşının bu aşamada sigarayı bırakanlar ve başlamak istemeyenler üzerindeki...
 4. Sigarayı bıraktıran aşı test ediliyor

  Sigarayı bıraktıran aşı test ediliyor

  İsveçli bilim insanları, dünyanın en ölümcül alışkanlığı sigarayı bıraktırmaya yardım etmesi için tasarlanan yeni bir aşının denemesine başladılar. Aşıyı geliştiren ve merkezi Stockholm'deki Karolinska Enstitüsü'nde bulunan Independent Pharmeceutica adlı özel şirket, nikotin aşısının 2. safhasını üç Kuzey ülkesinden 400 denek üzerinde deneyecekler. Aşının sigarayı bırakanlar ve yeniden...
 5. Babaya sigarayı bıraktıran mektup

  Babaya sigarayı bıraktıran mektup

  sigara ile ilgili mektup sigara ile ilgili mektuplar Mersin’de bir ilköğretim okulunun öğrencileri babalarına ilginç bir mektup gönderdi. Miniklerin, “Hadi babacığım, söndür sigaranı.” cümlesi sonuç verdi. Birçok veli bu sayede sigarayı bıraktı. Sadece içeni değil, çevresindeki insanları da ölüme götüren sigaranın zararları konusunda önemli çalışmalar yapılıyor, kampanyalar düzenleniyor....

Sayfayı Paylaş