1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Siğil neden olur ?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Siğiller, “human papilloma virüsü (HPV)” nün neden olduğu anormal cilt oluşumlardır. İpliksi siğiller ve düz siğiller yüz bölgesinde en çok karşılaşılan siğil türleridir.

  Yüzdeki siğiller daha çok göz önünde olduğu için, vücudun diğer bölgelerinde çıkması yüzde çıkması kadar günlük yaşamda sıkıntıya neden olmaz.
  Bu cilt sorunu son derece bulaşıcıdır ve doğrudan temas yoluyla kolayca başkasına da bulaşabilir. Siğillerde kurtulmak için ev tipi ilaçlar, tıbbi yaklaşımlar ve önleyici tedbirler olmak üzere farklı tedavi seçenekleri mevcuttur.


  < Konu Resmi..>

  EVDE YAPABİLECEKLERİNİZ

  **** Elma sirkesi: Elma sirkesi tüm siğillerde kullanılabilir ve etkilidir. Sirkenin içindeki asit siğillere saldırarak ilgili kısmın soyulmasına neden olur. Yüz ve vücudun diğer bölgelerinde güvenle kullanılabilir.
  Elmas sirkesinin içinde yer alan malik ve laktik asitler cildin yumuşatılması ve ölü cilt hücrelerinin dökülmesinde de etkilidir. Bu bileşenler genellikle yüzde akne tedavisi için de kullanılır.

  **** Sarımsak ezip maske olarak kullanabilirsiniz. Sarımsağın kostik etkisi siğil yapısının bir hafta içinde patlamasına ver düşmesine neden olur. Sarımsağın içindeki “alicin”, “human papilloma virüsü” de dahil olmak üzere birçok virüs çeşidi üzerinde öldürücü bir antiviral etkiye sahiptir.

  Sarımsağı ezerek siğilin üzerine uygulayınız.
  Üzerini bir bant ile sarıp 24 saat bekeltiniz.
  Günlük olarak sarımsak ve bandı değiştirin.Yüzdeki Siğillerden Nasıl Kurtulurum
  **** Limon suyu kullanmayı deneyebilirsiniz. Limon, ciltte temizleyici özelliği sayesinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Limonun içindeki sitrik asit C vitamini içerir ve siğillere neden olan virüslerin öldürülmesini sağlar.

  Günde en az üç defa yüzdeki siğillere limon suyu uygulayabilirsiniz.
  Elma sirkesi uygulamak için, bir pamuk parçasını sirkeye yarım daldırın ve siğilin üzerine yerleştirin. Üzerine bir bant sarıp 24 saat bekletiniz. Bu sürenin sonunda siğil üzerindeki kabuk muhtemelen kolay şekilde düşecektir.

  **** Siğil bandı kullanabilirsiniz. Bu yöntemin etkinliği tıbben onaylanmamakla birlikte bazı insanlarda oldukça hızlı şekilde çözüm sağladığı görülmüştür. Vücudun, siğil bandının içindeki maddelere nasıl tepki verdiğine bağlı olarak etkisi değişmektedir. Bandı kullandığınızda vücudun siğillerden kurtulması için antikorlar üretmesine yardımcı olur. Bu nedenle ciltte tahriş oluşabilir.

  Siğil bandını gece sarıp sabah uyandığınızda açınız.
  Bu işlemi siğiller ortadan kaybolana kadar tekrarlayınız.
  **** Muz püresi de uygulanabilecek başka bir yöntemdir. Muz püresinin içindeki “proteolitik enzim (protein parçalayan bir enzim)”, siğilin sindirilmesini ve çözülmesini sağlar. Bu yüz siğiller kaldırmak için kolay ve yatıştırıcı bir yol olabilir.

  Günde iki kez muz püresini uygulayabilirsiniz.

  **** “Betadin” kullanabilirsiniz. Betadine yüzdeki siğillere neden olan virüslerle mücadele eden bir antiseptiktir. Betadine cerrahi scrubı, enfekte olan alana günde 5 dakika ovuşturarak uygulanır ve lezyon kaybolana kadar devam edilir.
  Bu tedavi tentürdiyot veya betadin alerjisi olanlar için tavsiye edilmez.
  **** İpekotu kremi uygulayabilirsiniz. İpek otu kremini eczane ve kozmetik mağazalarında bulunbulabilirsiniz. İçinde bulunan “proteolitik enzim” sayesinde siğillerin sindirilmesini ve çözülmesini sağlar.
  Bu kremi de günde en az dört kez siğilin üzerine uygulayabilirsiniz.

  HASTANE VE İLAÇLI YÖNTEMLER

  **** Reçete ile satılan topikal ilaçlar kullanabilirsiniz. Enfeksiyon belirtilerini azaltan ve yüzdeki siğilleri yok etmeye yardımcı olan bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bu tür tedavilerin başarılı sonuç göstermesi için birkaç ay kullanılması gerekmektedir. Ayrıca yan etki olarak yoğun iltihaplanma ve rahatsızlık ile de ilişkili bulunmuştur. Bu guruptaki ilaçlar şunlardır:
  Retinoid (Tretinoin) Kremler: Bu kremlerin günlük olarak uygulanması siğilin çözünmesini sağlayabilir. Retinoid krem ciltteki siğil hücrelerinin büyümesini engeller. Yüz bölgesindeki siğillere Tretinoin kremler uygularken, aşağıdaki yönergeler takip edilmelidir:

  Yatmadan önce günde bir kez uygulanmalıdır.Yüzdeki Siğiller Nasıl Geçer

  İlk olarak, sabun ve su ile siğil bölgesini yıkayın ve en az 15 dakika bekleyin. Daha sonra az miktarda bir kremi siğilin üzerine uygulayın. Siğil dışında diğer cilt bölgelerine uygulanması ciltte soyulmalara ve tahrişe neden olabilir.
  Tretinoin kremi ciltte yumuşaklık ve incelik yarattığı için güneş ışığına karşı hassas hale getirebilir. Bu nedenle dışarı çıktığınızda koruyucu güneş kreminizi kullanmayı unutmayın.
  “Cantharidin” veya “triklorasetik asit” içeren diğer topikal ajanlar: Cantharidin içeriği, cilde uygulandığı zaman, siğilin etrafında kabarcık oluşturur. Bu oluşan kabarcık zamanla siğilin yükselmesini sağlayacak ve bir cildiye uzmanı tarafından alınmasını kolaylaştıracaktır.

  Daha sonra ilgili alanı temiz bir bandajla sarın.

  **** Keratoliz yöntemini düşünebilirsiniz. Bu teknikte, cilt üzerindeki ölü hücrelerin aşındırıcı bir yolla alınması hedeflenir. Tekniğin içinde cildin yumuşatılması, virüs hücrelerin kimyasal ürünler ile öldürülmesi ve cilt fırçalama yolu ile ölü hücrelerin ve pullanmaların temizlenmesi işlemleri yer almaktadır. Siğil, kimyasal işlemler ile yeterince yumuşatıldıktan sonra ponza taşı veya tırnak törpüsü gibi bir nesne ile kaldırılır.

  **** Kriyocerrahi uygulanabilir. Sıvı azot, siğilleri dondurarak yok etmek için başvurulan bir yöntemdir. Kriyocerrahi, invaziv olmayan (cerrahi müdahale içermeyen) diğer tedavilere karşı direnç gösteren ve iyileşmeyen siğiller için başvurulan bir yöntemdir.Yüzdeki Siğiller Nasıl Gider

  Sıvı azot ile tedavi bölgesinde bir kabarcık oluşur. Ancak iki ila dört hafta içinde kaybolur.
  Kriyoterapi işleminde sıvı azot uygulandığı için ağrısız bir prosedür olmadığını ve uygulama sonrası birkaç dakika boyunca yanma olabileceğini de unutmayınız. küret kazıma ağrısız prosedürler ve yanma veya tedaviden sonra birkaç dakika devam edebilir tedavi yerinde ısırgan neden olabilir, sıvı azot uygulaması olmadığı not edilmelidir.

  Skar oluşumu veya renk kaybı da tedavinin olası komplikasyonları arasında yer alır.
  **** Lazer tedavisine başvurulabilir. Lazer yönteminde siğilleri ve siğilleri besleyen kan damarlarını yok etmek için ısı teknolojisi kullanılır. Tedavisi genellikle iyi tolere edilir ve yara izi ya da pigment gibi yan etkileri olmaz. Etki ve verimlidir. Ancak maliyetinin diğer tedavi seçeneklerine göre daha fazla olması bu yönteme başvuranların sayısını düşürmektedir.
  Lazer yöntemine bağlı gelişen lezyonlar yara izleri bırakmadan genellikle 2 hafta içinde tamamen geçer.

  DAHA DA KÖTÜLEŞMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN…


  **** Siğilleri bir süre önemsemeyin ve kendiliğinden iyileşmesini bekleyin. Çünkü gerçekten bazı siğiller kendiliğinden ortadan kaybolmakta ve dökülmektedir. Bu süre boyunca eğer görünen bir yerde ise bir bantla falan sarabilirsiniz.
  Ancak eğer siğil gerçekten sizi rahatsız ediyorsa yukarıdaki tedavi seçeneklerine başvurabilirsiniz.
  **** Siğil bölgesi için uygun şekilde hijyen şartlarını yerine getirin. Siğilleri kurcalama, bir nesne ile veya tırnağınızla kazımaya çalışmaktan kaçının. Ellerinizi güzel şekilde yıkamanız siğile neden olan virüslerin diğer insanlara da geçmemesi için önemlidir.
  Siğiller nemli alanları sevdikleri için ellerinizi temizledikten sonra mutlaka kurulayın ve siğil bölgesini sürekli kuru tutmaya çalışın.
  Siğillere topikal uygulamalar yapmadan önce ve yaptıktan sonra ellerinizi yıkamayı bir alışkanlık haline getirin.
  Giysilerinizi ve havlunuzu başkasına kullandırtmayın. Çünkü siğillere neden olan virüsler bu tür nesnelerle kolayca bulaşabilmektedir.
  **** Siğil olan bölgeyi kesinlikle tıraş etmeyin, taramayın. Aksi halde virüsün kolayca cildin diğer bölgelerine yayılmasına yol açabilirsiniz. Bu tür virüslerin bulaşıcı olduğunu ve basit bir makyaj fırçası ile bile taşınabileceğini unutmayınız.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Eylül 2016
 2. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.356
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113
  Siğil ve siğil nedenleri adlı sağlık konumuzu incelediniz.Siğil tedavisi hakkında ki ayrıntılar için aşağıdaki linki ziyaret ediniz..

  Siğile ne iyi gelir ?
   
Siğil neden olur ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Siğil Nedir ? Nasıl kurtulunur ? Siğilden Korunma

  Siğil Nedir ? Nasıl kurtulunur ? Siğilden Korunma

  elma sirkesi siğil gebelikten nasıl kurtulunur hamilelikten nasıl kurtulunur zekayi kutlubay siğilin zararları Siğil derinin çok sık görülen viral infeksiyonudur. Deride oluşan iyi huylu tümörlerdir. Vücudumuzun her yerinde ortaya çıkabilir. Virüs derinin en üst tabakasındaki hücreleri etkileyerek, hücrelerin çoğalmasına ve aşırı keratin üretimine sebep olur. Türkiye Hastanesi Dermatoloji...
 2. Ne Olursa Ne Olur?

  Ne Olursa Ne Olur?

  su içmezsem kururum sevilmezsem solarım vs vs vs gibi saçma ya da mantıklı aklınıza ne gelirse artık, maksat eğlenmek olsun :D:D:grouphug:
 3. Siğil yaktıran varmı?

  Siğil yaktıran varmı?

  Siğil yaktırma tedavisi bilinen en etkili yöntemdir ancak bu işlem yapılmadan önce daha korumacı yöntemler uygulanmalıdır. Siğilin kolay tedavi yöntemlerinden okutma, incir kabuğu sürme gibi halk arasında yaygın şekilde uygulanan yöntemlerde yok olma ihtimali % 50 civarıdır ve bu önemli bir başarıdır. Bu başarı ihtimalini kullanmak akıllıca olur, bunlarla cevap alınamazsa zaman kaybetmeden...
 4. Siğile ne iyi gelir ?

  Siğile ne iyi gelir ?

  Bir çok kişinin elinde yüzünde boynunda ,ayaklarında siğil çıkmaktadır.Her yaş döneminde rastlanılan bu durum enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkmaktadır.Ve genellikle temas yolu ile bulaşan siğiller ,cinsel yollada bulaşabilmektedir.Gerek tıbbi gerekse bitkisel tedavisi olan siğil hakkında tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Öncesi Siğil Nedir ? Nasıl kurtulunur ? Siğilden...
 5. Siğil nedir nasıl tedavi edilir ?

  Siğil nedir nasıl tedavi edilir ?

  Siğiller cilt üzerinde gelişen küçük topaklardır.Çoğu insanın hayatının bir noktasında siğiller olur. Genelde zararsızdırlar ve neticede kendiliğinden uzaklaşmaya eğilimlidir, ancak bu aylar hatta yıllar alabilir.Siğiller normalde ağrıya neden olmayan küçük cilt büyümeleridir. Ayakalrda boyunda, elde, yüzde hatta cinsel organlarda bile çıkabilir. Ayak altın da çıkan siğiller genellikle...

Sayfayı Paylaş