Sık adet görme neden olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Sık adet görme neden olur ?
Sağlıklı her kadın ayda bir defa düzenli olarak adet olmaktadır. Bazı nedenler den ötürü , ayda bir kaç defa adet kanamsı da görülebilmektedir. Genellikle adet başlangıç günleri arasındaki süre 24 günden daha kısadır. Peki sık adet olmanın nedenleri nelerdir , tüm ayrıntıları yazımızın devamın da bulabilirsiniz..


Sık adet olma genelde hormonal nedenler, myom ve polipler den kaynaklı olabilmektedir. Ayrıca stres, sık adet görmeye de neden olabilmektedir. Sık adet olanlarda yapılan muayeneler yukarda saydığımız nedenlerden ve guatr bozukluğundan da kaynaklanabilmektedir. Hekim muayenesi ve yapılan bazı tetkitlerle durum değerlendirilerek teşhis konulur..

Düzenli aralıklarla daha önce adetiniz gerçekleştiyse ve aniden ayda birden fazla kanama oluyorsanız mutlaka hekime görünün. Yapılan incelemeler sonucu tedavi uygulanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Hormonal kaynaklı bir durum ise ,adet düzenleyici ilaçlar kullanılır. Myom polip kaynaklı bir durum ise cerrahi girişim gerekebilir. Sık adet görme ile ilgili tüm detayları uzmanlarından derleyerek sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Öncesi ; Sık Adet Görme Problemleri adlı komuzu inelemenizi öneriyoruz..


sık adet.jpg
1 ) Sık adet görme nedir?

Normal kadınlarda adet görme süreleri kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur. Ama genel olarak 21 ile 35 gün arasında görülen adetler, normal adet düzeni olarak kabul görmektedir.

Adet kanamalarının görülmesi gereken zamandan önce gelmesi ve 21 günden daha az sürede adet kanamalarının tekrar etmesi, sık adet görülmesi olarak ifade edilir. Bu şekilde adet gören kadınlar ayda 2 kez adet gördüklerini düşünürler. Çünkü temiz kalınacak gün sayısı çok azalmış ve dengesizlik söz konusudur.

2 ) Sık adet görmenin nedenleri nelerdir?

Kadınlarda sık adet görme problemi, belirli hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu hastalıklar; polip ve miyom gibi hastalıklardır. Aynı zamanda hormonal dengesizlikte adetin sık bir şekilde görülmesine neden olabilmektedir. Kadınların biyolojik yapısını ruhsal durumları da etkileyebilmektedir. Stres ve yaşamsal bir takım problemler, adetin daha önce gerçekleşmesine sebep olur. Kadınlar da çok karşılaşılan bir başka hastalıkta guatrdır. Guatr hastalığı da hormonsal bakımdan kadını etkilediğinden dolayı, adet düzeninde değişikliklere sebebiyet verir.

İlk kez adet olan genç kızlar için, adet sıklığı tam kestirilemeyebilir. Çünkü daha yumurtalıklar tam anlamı ile düzenli bir şekilde çalışmıyor olabilir. Bu dönemde de sık adet görülme ihtimali bulunmaktadır.

3 ) Teşhis ve tedavinin sık adet görme de önemi nedir?

Çok sık zaman dilimleri içerisinde adet olan kadınların, bu bakımdan incelenmeleri gerekmektedir. Nedeninin bulunabilmesi amacı ile kadın doğum uzmanına görünmekte fayda vardır. Kadın doğum uzmanı sık adet gören kadının ilk olarak geçmişini dinler ve daha sonra hormonsal bakımdan da kadını inceleyip, ultrason ile kan tahlillerinin sonuçları neticesinde sebebe yönelik tedavi planına karar verir. Sık adet olmanın nedeni stres ise, psikolojik bakımdan hasta yardıma ihtiyaç duyabilmektedir. Hormonal dengenin mevsim geçişleri gibi bazı dönemler içerisinde değişiklik göstermesi de, doktorun düşüneceği bir durumdur. Ancak bu durumun nedeni, kronikleşmiş bir hastalık ise, kadın doğum uzmanı ona göre program meydana getirecektir.

Yumurtalıklarda kist, miyom gibi durumlar ile karşı karşıya kalınmış ise, kadının doğurganlığı bakımından önemlidir. Bu hastalıklar ultrason ile saptanarak, uygun tedavinin ardından sık adet görme durumu tamamı ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Sık adet gören kişiye doktor; adet düzenleyici ilaçların yardımı ile de, bir tedavi programı uygulayabilir.

4 ) Sık adet görmenin herhangi bir zararı var mı?

Sık adet görmek muhakkak değerlendirilmesi ve nedeninin incelenmesi gereken bir durumdur. Bu duruma sebep olan nedene göre tedavi planı hazırlanır. Bu durumun nedeni miyom, polip gibi iyi oluşumlar ise, sık adet görme ve bunun sonucunda daha fazla kan kaybetme ve netice itibari ile kansızlık (anemi) gelişmesine neden olur. Sebebiyet verebilmektedir. Hormonal çeşitli bozukluklar neticesinde bu durum gerçekleşiyor ise, bunların tedavisi gerekir. Bazen adet düzenleyici ilaçlar ile tedavi tamamlanabilirken, bazen bu duruma sebep olan miyom, polip gibi oluşumlar için ameliyat tedavisi dahi gerekebilmektedir.

5 ) Sık adet görme sonrası neler yaşanır?

Sık adet görme durumu, kadının psikolojisini bozan bir durumdur. Hasta sık adet olma sebebinden dolayı, durmadan kan kaybetmektedir. Bu durumda halsiz ve bitkin kalır. Aynı zamanda beklenmeyen günlerde kanamanın gerçekleşmesi, kadını zor durumlara da düşüren bir problemdir. Sık adet görme problemlerinde en belirgin yan etki; hiç şüphesiz kan kayıpları neticesinde hemoglobin değerlerinin fazlası ile azalmasıdır. Azalan hemoglobin değeri, kadının hayati fonksiyonlarını etkileyebilecek seviyede olabilir.

Genellikle menopoz dönemine girmiş olan kadınlarda görülen; adet kanamaları olarak tahmin edilen ve çok sık görülen kanamalar, kadının ilerleyen yaşı bakımından da fazlası ile risk oluşturmaktadır. Kadınlarda hemoglobin seviyesi erkeklere göre nispeten daha düşük orandadır. Adet kanamalarının fazlalaşması, kadının dengesini bozan bir sorundur. Menopoz döneminin ardından karşılaşılan kanamalar; rahim kanserinin belirtisi olabileceği için, zaman kaybetmeden kadın doğum uzmanına başvurulması gerekmektedir.
 

Ahsen 1921

Forum Okuru
Merhaba beyza hanım kasımın ikisinde adet oldum 4 bitti 12 kasımda lekelenme oldu bugün ayın 21 sabahtan kanamam var yoğun bunun nedeni nedir?
 

Uzman SühaN

Administrator
Merhaba,

Sık adet görme nedenleri,stres, hormonal problemler,polip , miyom gibi rahim kaynaklı rahatsızlıklar olabilir. Netten araştırarak zaman kaybetmeyin sık adet olmanız normal bir durum değil.Yarın jinekoloğa görünerek muayene olun..Sağlıklı günler diliyorum.
 

Uzman SühaN

Administrator
Kadınlarda adet görme süreleri kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur . 21 ile 35 gün arasında görülen adetler, normal adet düzeni olarak kabul görmektedir.21 günden kısa sürede adet kanamalarının görülmesi sık adet görülmesi şeklinde ifade edilir. Sık adet görmenin sebebi ,hormonal dengesizlik, stres, rahim kaynaklı bir sorun olabilmektedir.Sık adet görmenin nedeninin anlaşılması için kadın oğum uzmanına başvurulmalıdır. Sık adet görme ilaç tedavisi ile düzelebilmektedir.
 

Nesnur

Forum Okuru
Her ay aynı gün mü adet olmamız gerekiyor üç ay önce bir hafta erken adet oldum 17sinde bir sonraki ayda olduğum adet gününden 4 gün erken tekrar 13ünde oldum normal mi?
 

Uzman SühaN

Administrator
Her ay aynı günde adet olmaz.Programlanmış robot değiliz. Düzenli olarak mens her ay 3-4 gün geri gelir.Normal mens düzeni böyledir.
 
Üst