1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Sık Görülen Baş Ağrılarına Dikkat Edin

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Baş ağrısı beyin tümörlerinde görülen en önemli belirtidir. Toplumumuzun yarısında baş ağrısı yaşamlarının belli bir döneminde görülmektedir. Genelde görülen baş ağrıları uyuyunca hafifleyen baş ağrılarıdır. Kafa içi basıncına bağlı baş ağrıları devamlıdır ve sabahları kalkınca artan baş ağrılarıdır. Beyninde her tümör olanda baş ağrısı görülecek diye bir kuralda yoktur ancak kişide bolik bir neden yokken ısrar eden bulantı ve kusmaları da ciddiye almak gerekmektedir. Çocuklarda özellikle bulantısız, fışkırır tarzda kusmalar erken tanı yönünden önem taşır. Memorial Hastanesi Nöroşirurji Bölümü�nden Prof. Dr. Kadir Tahta �Baş ağrısı ve beyin tümörleri ilişkisi � hakkında bilgi verdi.
  İnsanlığın varlığından bu yana görülen beyin tümörleri teknolojinin gelişmesi ile daha sık tanı konmaya başlamıştır. Tabii ki insanlar eğer bu durumla karşılaşacaklarsa tanının erken konması isteğindedirler. Ancak teknoloji bu kadar erken teşhis ettiği tümörleri aynı performansta tedavi edememektedir.

  Beyin tümörünün belirtileri nelerdir?

  Beyin tümörü kafa içinde basınç artışı yaptığı için baş ağrısı en önemli bulgularından birisidir. Her tümörde baş ağrısı olacak diye bir kural da yoktur. Günlük sabah başlayıp akşama doğru artan baş ağrılarında beyin tümöründen uzaklaştırmaktadır. Sabahları artan baş ağrısı varsa ayrıca bulantı ve kusmalar bu baş ağrısına eşlik ediyorsa basınç artışı belirtisi olup ciddiye almakta yarar vardır. Halk arasında sara nöbeti olarak bilinen epileptik nöbet yirmi yaştan sonra ortaya çıktı ise bu da önem arz etmektedir. Toplumun yüzde 50�sinde baş ağrısı bulunmaktadır. Her baş ağrısını tümör olarak değerlendirmekte uygun değildir. Baş ağrısı uzun süreli devam eden kişilerin bir kez olsun değerlendirilmelerinde yarar vardır. Beyin tümörlerinin iyi ve kötü huylu tipleri bulunmaktadır. İyi huylu olan tipleri yıllar içinde büyürler. Kötü huylu olanlar aylar hatta haftalar içinde kişinin yaşam kapasitesini geriletirler.

  Beyin tümörü açısından risk taşıyanlar kimlerdir?

  ·Çocuklar ve yaşlılar
  ·Lösemi tedavisi gören çocuklar
  ·Kanser tedavisi için ışın almış hastalar
  ·Genetik anormalliği olan hastalar
  ·Ailesinde beyin tümörü öyküsü olan hastalar.
  ·Bazı genetik hastalığı bulunanlar.
  ·Bazı kimyasal ajanlar ve elektromanyetik alana maruz kalanlar. Petrol ve petrol ürünleri, nükleer yakıtlar, ziraat ilaçları. Özellikle anne karnında ve bebeklikte önemlidir.
  ·Bağışıklık sistemi bozukluğu olanlar. Organ nakli olanlar ve AIDS hastası olanlar serebral lenfoma riski altındadırlar.


  Beyin tümörleri nasıl tedavi edilir?

  Tanıda manyetik rezonans görüntülemenin (MR) yeri tartışmasızdır. Tümörün yeri, cinsi gibi bilgileri bize ulaştırmaktadır.

  Tedavide ana kural tümörden alınan parçanın mikroskopik incelemesi ve mümkün olan maksimum seviyede boşaltılmasıdır. İyi huylu olanlardan özellikle menenjiomlarda tümörün tamamen çıkarılması sonrasında yıllar içinde yenilenmesi olup olmayacağının kontrolü yapılmalıdır. Cerrahi müdahale mikroşirürjikal yöntemle ve modern anestetikler ve anestezi ile çok düşük yüzde1 gibi mortalite ile gerçekleştirmek mümkündür. Hücrelerinde hareketlenme görülenlerde tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden radyoterapi ve kemoterapi önemlidir.

  Beyin tümörlerinin tanı ve tedavisinde hasta, ailesi ve hastanedeki ekip bir bütün olarak olaya eğildiklerinde tedavide başarı şansı yükselmektedir. Devamlılık gerektiren bir tedavi şeklidir. Nükseden tümörlerde yine aynı kararlılıkla tedavi edilmektedir.

  Vücudun başka yerinden özellikle akciğer, meme gibi organlardan sıçrayan statik tümörler ve beynin vahşi tümörü olan glioblastomada başarı şansı hala kısıtlıdır.

  Son aylarda beyin tümörlerine karşı kök hücre ile aşılamalarda medyada parlak sonuçlar alındığı bilgisi sunulsa da malign tümörlerde kişiye bir iki aylık ömür ilave ettiği belirtilmektedir.
   
Sık Görülen Baş Ağrılarına Dikkat Edin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda Sık Görülen Parazitler...

  Çocuklarda Sık Görülen Parazitler...

  dışkıda kurt midede kurt belirtileri kakada görülmesi midede kakada Ülkemizde özellikle çocukluk çağında parazit enfeksiyonları sıklıkla görülmektedir. Parazitler içersinde en sık olarak görülen barsak parazitlerinden bir kaçını sizlere anlatmak istedim. Daha önceleri istatistiksel bilgiler çocuklarda barsak parazit görülme sıklığını % 75 olarak veriyordu. Bugün oranların bu denli yüksek...
 2. başımızın belası baş ağrıları

  başımızın belası baş ağrıları

  kafa uyuşmasının nedenleri baş uyuşmasının nedenleri başın arkasında ağrı başın baş yanmasının sebepleri Yaşamının herhangi bir döneminde baş ağrısından yakınmayan insan yoktur. Ancak baş ağrılarını iki şekilde değerlendirmek gerekir. Birincisi çeşitli hastalıkların bulgusu olarak baş ağrısı, ikincisi ise başlı başına bir hastalık olarak baş ağrısı. Birinci gruptaki baş ağrıları genellikle...
 3. Ergenlik Döneminde Sık Görülen Üreme Sorunları

  Ergenlik Döneminde Sık Görülen Üreme Sorunları

  ergenlik rüyaları ergenlikte rüya ergenlik rüyası rüya rüyası nedir Hazırlayan : Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu Penisin küçüklüğü kişinin yetersiz olduğunu gösterir mi? Büyük bir penis erkeklik gücünün simgesi değildir. Pek çok genç çevreden duyduğu abartılı tanımlamalarla kendi penislerinin küçük olduğunu düşünerek yetersizlik duygusu ile endişe yaşar. Oysa, penisin büyüklüğü ile bireyin cinsel...
 4. bebeğinizde görülen büyüme ağrıları

  bebeğinizde görülen büyüme ağrıları

  çocuklarda bacak ağrıları çocuklarda bacak ağrısı ayak ağrısı ayak ağrıları bebeklerde Birçoğunuz yavrunuzun geceleyin artan bacak ağrılarına masaj için yalvarmalarına şahit olmuşsunuzdur. Ovalama ile ağrısı rahatlayan yavrunuza ilaç verip vermemekte tereddüt bile etmiş olabilirsiniz. Büyüme ağrıları genellikle 10 yaşın altındaki çocuklarda bacaklarda diz etrafı uyluk boyunca ve ayak...
 5. En Sık Görülen Gebelik Problemleri

  En Sık Görülen Gebelik Problemleri

  gebelik sorunları gebelikte görülen sorunlar gebelik problemleri Anne adaylarının hamilelik dönemi süresince şikayet ettiği yakınmalar kişiden kişiye göre farklılıklar gösterebilir. Genel olarak hamilelerin gebelik döneminde en sık karşılaştıkları sorunlar hakkında sizlere genel bilgileri sunuyoruz. Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte östrojen, progesteron ve prolaktin hormonlarının...

Sayfayı Paylaş