1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Şike Davasıyla İlgili Son Gelişmeler Burada!

  Konu, 'Spor' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  şike davası son gelişmeler fenerbahçenin durumu küme düşecek mi son dakika ile ilgili bilgiler burada melekler Şike davasında sular durulmuyor melekler.Bu ay içinde karar vermesi gereken Futbol Federasyonundan bir açıklama yapıldı.Başkan Mehmet Ali Aydınlar'ın yaptığı açıklamada bazı noktalar dikkat çekti melekler.


  [​IMG]


  Aydınlar etik kurulunun raporunu açıklarken ''Bazı maçlarda şike teşebbüsünde bulunulduğu kanaatine varılmıştır '' dedi.Bu ifade dikkat çekiciydi.İşte Aydınların okuduğu etik kurulu raporu;

  “Kurulumuz incelemelerini kendisine tevdi edilen dosyadaki belgeler çerçevesinde ve bunlarla sınırlı olarak sürdümek zorunda kalmıştır. Bu zorunluluk sonrası bazı iddialar hakkında kanaat oluşturmaya yetecek bazı kişiler ilgili olarak da somut olayla ilgilerinin kurulamadığı görülmüştür. Gizlilik kararı sebebiyle tüm bilgi ve belgeleri ulaşmanın da hukuken imkansız olduğu gözden uzak tutulmamalıdır. Kurulumuz dosya içereğiyle sınırlı olarak yaptığı inceleme ve değerlendirmeler sonunda kanaat oluşturmaya yetecek şekilde kanıt bulunan bazı müsabakalarda eylemlerin, ilgili kişiler ve kişilerin eylem ve davranışlarının kulüplere izafesi mümkün olduğu durumlarda spor kulüpleri bakımından şike, şike teşebbüsü, teşvik primi veya teşvik primine teşebbüs oluşturduğu kanaatine ulaşmış, bazı müsabakalar bakımından ya da olaylarda adı geçen kişiler açısından ise kanaat oluşturmaya yetecek kanıt bulunmadığı şeklinde görüş belirtmiştir. Bu şekilde karar verilen durumlarda şike veya teşvik primi vakalarının gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda bir şüphe mevcuttur. Ancak bu şüphe doğrultusunda kanaat oluşmasına yetecek kanıt bulunmamaktadır.”

  SAVCILIĞA GÖRE ‘ŞÜPHELİ’ ETİK KURUL’A GÖRE ‘KANIT YOK’
  “Savcılığın gizlilik kararının kalkması veya iddianamenin düzenlenmesiyle birlikte delillerin kamuya açılmasından sonra yeni dellilere ulaşılması ve TFF yönetiminin yeniden kurulumuzu görevlendirmesi durumunda yeniden inceleme yapılması mümkündür. Kurulumuz ayrıca dosyadaki kanıtlar çerçevesinde bazı kişilerin savcılık evrakında şüpheli olarak belirtilmelerine rağmen somut olayla ilgisi gözüken yeterli kanıt bulunmadığı yönünde kanaat bildirmiştir.”

  RAPORUN ŞİFRESİ: KÜME DÜŞME OLACAK
  Futbolumuz için dün tarihi bir gündü. Federasyonun da tarihi bir karar alıp bazı takımları küme düşürmesi için el ovuşturanlar da vardı, olumsuz bir karar çıkmaması için dua edenler de. Hiçbirinin isteği gerçekleşmedi. Ama şimdilik...

  İddianamenin beklenmesi kararı bazı kesimler tarafından eleştirilse de bana göre mevcut şartlar içerisinde, federasyonun soruşturmasının da ilk adımı olarak yerinde bir hamle.

  Etik Kurulu’nun raporu ortada. Bazıları belki farkında değil ama KANAATE GÖRE ŞİKE DE VAR ŞİKEYE TEŞEBBÜS DE. TEŞVİK DE VAR, TEŞVİĞE TEŞEBBÜS DE. Raporda bu ifadeler açık açık yazıyor. Etik Kurulu’nun bu kanaati 7-8 maç için net. Verilecek karar da ortada. KÜME DÜŞÜRME.

  SORU: Peki, kanaat bile bu cezayı uygulamak için yeterliyse, federasyon niye bu kararı almadı?
  CEVABI İSE ŞU: Karar şimdilik kaydıyla alınmadı. Ama alınacak. Bundan kaçış yok. Federasyon adımları temkinli atıyor. Mehmet Ali Aydınlar hata yapmak, en ufak bir açık nokta bırakmak istemiyor. Üzülerek de olsa tarihi bir karar açıklayacak. Haliyle elinin güçlü olmasını istiyor ve bunda sonuna kadar da haklı. Konuşmasında gerekli mesajları da verdi. Gözlerden kaçsa da bazı noktalara özellikle vurgu yaptı. İddianamenin görülüp savunmaların alınmasını istiyor. Sadece onu bekliyor.

  KARAR İÇİN TEŞEBBÜS BİLE YETİYOR
  Futbol Disiplin Talimatı’nın “Müsabaka Sonucunu Etkileme” başlığında yer alan 55. maddesi şöyle: 1- Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır.

  2- Bu hükmü ihlal eden kişiler, 1 yıldan 3 yıla kadar men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası verilebilir.

  3- İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere para cezası verilir.
   
 2. AnjelikaFB

  AnjelikaFB Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2011
  Mesajlar:
  42
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
Şike Davasıyla İlgili Son Gelişmeler Burada! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. şike soruşturmasında son durum

  şike soruşturmasında son durum

  Şike soruşturmasında son durum son aşama ile ilgili haberler nedir arkadaşlarım. Bununla alakalı görsel yda yazılı basında çıkan en son haberi paylaşırsnız sevinirim. Ne olacak takımların durumu aziz efendinin durumu teşekkürler.
 2. Arkadaşlar Şike Davasında Son Duruşma Ne Zaman?

  Arkadaşlar Şike Davasında Son Duruşma Ne Zaman?

  Şike Davasında Son Duruşma Ne Zaman? Lütfen bu konu hakkında bilgisi ya da haberi olanlar var ise cevap versin bana
 3. 81 İlde Yapılan Damacana Su Araştırması İle İlgili Son Gelişmeler

  81 İlde Yapılan Damacana Su Araştırması İle İlgili Son Gelişmeler

  damacana su hangi damacana su sağlıklı damacana su analiz raporları Sevgili melekler, geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı İstanbul'da 5 damacana su markasında zararlı maddelere rastlandığı açıklamasını yapmıştı. Bu haberin ardından 81 ilde çalışmalara başlandı ve bu çalışmalarla ilgili ilk bilgiler Sağlık Bakanlığından geldi, işte damacana su analiz raporları ile ilgili son açıklamalar......
 4. Tarkan'ın Uyuşturucu Davasında Gelişme!

  Tarkan'ın Uyuşturucu Davasında Gelişme!

  Bu konu; Tarkan'ın Uyuşturucu Davasında Gelişme haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Tarkan 'ın hakkında açılan uyuşturucu davasında bir gelişme yaşandı. 2012 yılında gözaltına alınan Tarkan'ın tedavi görmesi talep edildi. İşte detaylar... Sanatçı Tarkan'un uyuşturucu davasında savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, Tarkan'ın tedavi görmesini ve denetimli serbest...
 5. Petek Dinçöz-Can Tanrıyar Davasından Son Gelişmeler

  Petek Dinçöz-Can Tanrıyar Davasından Son Gelişmeler

  Bu sayfa; Petek Dinçöz-Can Tanrıyar Davasından Son Gelişmeler haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, bir dönem evli olan ünlü şarkıcı Petek Dinçöz ve Can Tanrıyar arasındaki sular durulmak bilmiyor. Petek Dinçöz’ün avukatının Can Tanrıyara'a açtıı davada bugün yeni duruşma görüldü. Can Tanrıyar, iki ay önce, Petek Dinçöz’le olan konuları artık kapadığını ve rafa...

Sayfayı Paylaş