Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Şimdide olmak

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Yaşam şimdidir. Yaşamak şimdide gerçekleşir.
  Gerçek şimdidir.
  Gerçek şimdidedir.
  Geçmiş ve gelecek şimdidedir.
  Şimdide yaşıyor iseniz doğru yaşıyorsunuz demektir. Sizi şimdiye getiren her şey faydalıdır.
  Sizi "hiç kesintisiz şimdide tutan" ise "mükemmeldir" ve "faydaları sonsuzdur."
  "Kesintisiz şimdide olma hâli" de "mükemmel olma hâli"dir. Ve "kesintisiz şimdide olma hâli", "içimizdeki ve dışımızdaki hiçbir kimsenin ve hiçbir şeyin etkisinde kalmamak" ile mümkündür. İşte bu, tam farkındalık hâlidir.
  Tam farkındalık, sizi sürekli şimdide tutan yaşamınızdaki tek şeydir, tek seçenektir.
  Yaşam, sizi sürekli uyararak kendinizi yanlış tanıdığınızı, tam farkındalık ile yaşamanız gerektiğini size sürekli hatırlatır. Dolayısıyla yaşam, bu uyarılarıyla sürekli şimdide olmanız ve şimdide yaşamanız gerektiğini de size hatırlatmış olur. Yaşam, ki siz ona tanrı veya başka bir isim de verebilirsiniz, uyarılarını kaza, doğal felâketler, hastalık, bunalım, sıkıntı, mutsuzluk, boşluk gibi acı verici birçok şeyle verir.
  İnsanlar, geçmiş ve gelecekle hep ilgilenir durur. Bu yüzden şimdideki yaşantıları, tamamen zihinlerinde yarattıkları geçmiş ve geleceğin yönlendirmesi ve hâkimiyeti altında geçer. Zihinlerinde yarattıkları geçmiş ve geleceğin etkisinde kalmadan, tüm varlıkları ile şimdide oldukları anlar neredeyse hiç yoktur. Gerçek geçmiş ve gerçek gelecek ise zihinlerinde yarattıkları geçmiş ve gelecekten kesinlikle çok farklıdırve sonsuz ayrıntıya sâhiptir. Kimi zaman tamamen farklıdır. İnsanlar, geçmiş ve gelecekle ilgilensin ya da ilgilenmesin bedenleri hep şimdidedir. Geçmiş ve gelecek şimdidedir. Peki bu nasıl oluyor?
  Geçmişin tüm kayıtlarının tam bir yansıması şimdidedir. Zihnimizdeki geçmişle ilgili hatıra ve görüntüler, geçmişin çok eksik, çoğu zaman hatalı ve yönlendirilmiş halleridir. Onlar kesinlikle geçmişin aslı ve tümü değildir.
  Gelecek, şimdinin kendisidir. Zihninizdeki gelecek ise arzu, beklenti ve korkularınızın yarattığı görüntülerdir. Bu görüntüler, arzu, beklenti ve korkularla ya geleceğin çarpıtılmış ve çok hatalı hâlidir ya da gelecekte hiçbir zaman olmayacak şeylerdir. Bu nedenle onlar, geleceğin aslı ve tümü değildir.
  Zamanı sâniye, dakika, saat, gün, yıl gibi şeylerle anlatırız.
  Gerçekte zaman diye bir şey yoktur. Çünkü zaman bir zandır, bir kabul ediştir. Sâdece şimdi vardır. Bu nedenle onu ölçmeye yarayan sâniye, dakika, saat, gün, yıl gibi şeyler de yoktur. Onlar günlük işlerimizi ve ilişkilerimizi düzene koymamıza yarayan, bizim yarattığımız ölçülerdir. Ve hayal ürünüdürler. Gerçek değiller.
  Şimdi, zamandan tamamen bağımsızdır. Bu nedenle onu sâniye ve ya sâlise gibi şeylerle ölçmeye çalışmak anlamsız ve yanlıştır.
  Gün ve yıl gibi zaman ölçüleri de gerçekte var değildir. Bunu da anlatalım: Dünya gezegeni hem kendi hem de güneş etrafında döner. Kendi etrafındaki bir tam dönüşüne gün diyoruz. Dünyanın güneş etrafındaki bir tam dönüşüne de yıl diyoruz. Dikkat edin: Burada tanık olduğumuz tek gerçek, dünyanın hem kendi hem de güneş etrafında döndüğüdür. Bundan başka olan hiçbir şey yoktur. Biz bir beden olarak dünya üzerinde yaşadıklarımızı, güneşin görünüp kayboluşu ve mevsimlerin başlayıp bitişi ile sınırlayıp hafızamıza kaydederiz. Ve biz bu kayıtları günler ve yıllar olarak kabul ederiz. Bu da günlerin ve yılların var oldukları ve peş peşe sıralandıkları sanrısının zihnimizde oluşmasına sebep olur. Halbuki peş peşe sıralanan günler ve yıllar değil, yaşadıklarımızın hatıralarıdır.
   
Şimdide olmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nilüfer - Seni Şimdiden Özledim

  Nilüfer - Seni Şimdiden Özledim

  Seni şimdiden özledim Birden kaybolup gidişin var ya Seni şimdiden özledim Beni terkedip gidişin var ya Kimbilir belki günler Aylar belki yıllar dönmezsin Seni şimdiden özledim Anlatamam dayanamam Yokluğuna alışamam Bir ümit ver bir teselli Ben ümitsiz yaşayamam Yaşayamam ben
 2. hoşbulduk şimdiden

  hoşbulduk şimdiden

  slm kızlar ben sitenize yeni üye oldum umarım güzel paylaşımlarımız olur
 3. Şimdiden Teşekkürler Handan.. =)

  Şimdiden Teşekkürler Handan.. =)

  Mrb Handan bende özel hayatımla ilgili bakmanı rica ediyorum,bakarsan sevinirm yoksa canın sağolsun:)!! 3 7 8
 4. slm şimdiden hoşbulduk millet

  slm şimdiden hoşbulduk millet

  slm herkese inşallah elektriğimizin tutacağı sevgili arkadaşlarım olur bu sitede
 5. seda şimdiden teşekkür ederim

  seda şimdiden teşekkür ederim

  merhaba handanca bana genel ve ilişki olarak bakablirmisin. bu yıl gireceğim bir sınav var onu ve de aşk hayatımda neler olacak benm burcum yengeç sevdiğim çocuğun burcu emin deiğilim ama kova veya balık bu burçlardan birisi. benimle bir daha konuşmak istemediğini söyledi acaba yine görüşebilcekmiyim genel ve ilişki olrak bakarsanız svenirim...

Sayfayı Paylaş