Sınava girecek öğrencilere uyarı ve öneriler

PaSikA

Yeni Üye
Üye
#1
Sınava girecek öğrencilere uyarı ve öneriler
Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Günseli Oral, sınava girerken bir miktar kaygının iyi olduğunu, ancak bu kaygının panik yaratmayacak düzeyde kalması gerektiğini belirterek, aşırı kaygının, hafıza merkezini geçici olarak felç edebildiği bildirildi.
1. Akdeniz Eğitim Fuarında, anne ve babalar ile öğrencilere sınav kaygısı ve kaygıyla başa çıkma yöntemlerini anlatan Doç. Dr. Oral, kaygının insanları hasta edip, bağışıklık sistemini çökertebildiğini de söyledi. Doç. Dr. Oral, ''Kaygıdan dolayı kanınıza fazlaca hormon veriyorsanız, bu hormonlar, hücreyi çalışamaz hale getiriyor. Hücrelerin iletişimini de etkiliyor. Dolayısıyla kötü hücreler artıyor ve hastalanıyoruz'' diye konuştu.

Uykunun kaygıyı azaltmada ve başarıyı artırmada çok önemli rolü olduğunu belirten Doç. Dr. Oral, şunları söyledi:

''Öğrenciler normal çalışmalarına devam etsinler ancak uyku düzenine de dikkat etsinler. Uyku, beynin şarj durumudur. Bir insan için normal uyku süresi 8 saattir. Öğrenmede sorununuz varsa gidin uyuyun, şekerleme yapın. Uykunuzu alın, ondan sonra taptaze kalkarsınız. Akşamüstü pili biter gibi oluyorsanız, çok yorulmuşsanız, biraz uyuyun. 5-10 dakikalık uyku ile zihniniz sizi 4-5 saat daha rahat götürür.''

Doç. Dr. Oral, uykunun beyni ve vücudu yeniden yapılandırdığını, uykuda geçen zamanın kayıp olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirtti.


Kaygıyı azaltmanın bir diğer yolunun da çocukları olumlu motive etmek olduğunu ifade eden Doç. Dr. Oral, ''Çocuklarınıza, kötü düşünceler geldiğinde onları kovmasını öğretin. Olumsuz cümleleri, olumlu cümlelerle değiştirin. Örneğin 'Ya çalışmadığım yerlerden soru gelirse' yerine, 'Bildiğim yerlerden sorular çıkacak' cümlesiyle değiştirmeye çalışın'' dedi.
Sınavdan sonra öğrencilerin kötü bir notla da gelme ihtimali olduğunu belirten Doç. Dr. Oral, anne ve babalara, ''Alın çocuğunuzu karşınıza, geçen dönemi tekrar gözden geçirin. Onu kötülemeyin. Çocuk sınavı kaybedebilir ama siz de onu kaybetmeyin'' diye konuştu.

Sınava yaklaşırken öğrencilerin diyetinin de çok önemli olduğuna bildiren Doç. Dr. Oral, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin kaygıyı azalttığını ifade etti. Doç. Dr. Oral, sınava yaklaşılan son dönemlerde, çocuklara yağlı yemeklerin yedirilmemesinin iyi olacağını söyledi.
alıntı 
  Sınava Girecek Bütün Öğrencilerimize Başarılar Diliyoruz hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Sınava Girecek Kişilere Başarı Mesajları Sınava Girecek Kişilere Başarı Mesajları
sınava girecek kişiler için mesaj, sınav kutlama mesajları, başarı mesajları Sınava girecek kişilere başarı temennisin de bulunan mesajlar göndermek isteyenler için kişiyi motive eden en güzel başarı mesajlarını sizler için paylaşıyoruz...
Güzel Sözler & Mesajlar 0
2013 Yılında LYS Sınavına Girecek Öğrencilere Müjde! 2013 Yılında LYS Sınavına Girecek Öğrencilere Müjde!
2013 lys sınavı 2013 lys sınav bilgileri 2013 lys sınavına girecek öğrenciler Lise son sınıfta okuyan ve lys sınavına girecek olan öğrencileri ve velileri sevindirecek bir haber geldi! Buna göre sınava girecek öğrenciler 45 günü aşmamak...
Eğitim Şart 0
Sınava Girecek Kişiler İçin Tesirli Dua Sınava Girecek Kişiler İçin Tesirli Dua
bu konu sınavda başarılı olmak için okunması gereken dua bilgilerine yer vermektedir. Sınava girecek kişiler için sınav öncesi okumaları gereken dua bilgilerini sizler için paylaşıyoruz. Başarılı olmak, sınavı kazanmak için inançlı bir kalple...
Dua Ayetler Hadis 0
Sınava Girecek Meleklerimiz İçin Öneriler, Tavsiyeler Sınava Girecek Meleklerimiz İçin Öneriler, Tavsiyeler
sınav tavsiyeleri sınav önerileri Sevgili melekler, bildiğiniz gibi yarından itibaren 2012 LYS...
Bunları Biliyor musunuz ? 0
Sınava Girecek Bütün Öğrencilerimize Başarılar Diliyoruz Sınava Girecek Bütün Öğrencilerimize Başarılar Diliyoruz
rüyada sınava girmek rüyada matematik sınavına girmek sıraya sınav sonucunu görmek [FONT=Arial...
Egitim 1

Benzer Konular