1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Sinema Hakkında...

  Konu, 'Sinema & Tiyatro' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  Sinema Nedir?
  Sinema gerçek anlamda bizim aslında film (Türk insanı genel de filim olarak yazar ve söyler) olarak adlandırdığımız ve kamera yardımı ile gerçek bir anın birçok resminin ardı ardına çekilmesi ve daha sonra bunların seri olarak ardı ardına gösterilmesi ile o anın beyazperde üzerinde yeniden canladırılmasıdır. Sinemanın diğer bir anlamı da filmlerin gösterici yardımı ile beyazperdeye aktarıldığı ve izleyicilere sunulduğu yerdir fakat türkçemizde sinema ve film aynı anlamda da kullanılmaktadır.

  Sinema filmi kamera yardımı ile oluşturulabileceği gibi animasyon şekilde insanların kendi çizimleri ile de oluşturulabilir. Günümüzde animasyon olarak bilinen ve sahnelerin ardı ardına kağıt üzerinde çizilip yine seri olarak gösterilmesi ile oluşur. Sizde basit bir sinema filmi yapmak istiyorsanız bir kağıt destesine şekiller çizebilir ve daha sonra onların hızlı hızlı geçişini sağlayarak görüntünün nasıl aktığını görebilirsiniz. ( Sanırım hepiniz çocukluğunuzda bunu denemişsinizdir defter ile ve kendinize ait bir sinema filmi yapmışsınızdır)

  Bildiğiniz normal sinema filmi ise kamera yardımı ile çekilen ve bizim video olarak algıladığımız fakat aslında birçok resim serisinden oluşan bir göz yanılmasıdır. Sinemada her bir resime frame yani türkçe çerçeve denir ve yönetmenlerin ellerini bir araya getirerek çekilecek görüntüye bir çerçeveden bakmaya çalışmasının asıl kaynağı buradan gelir.

  Bu birçok resim yani frame ardı ardına seri olarak yansıtıldığında bir sinema görüntüsü oluşur. İnsanların bu resimlerin geçişlerini yakalayamamasının nedeni insan gözünün yapısından kaynaklanır. İnsan gözü belli bir hızda akan serileri yakalayamaz ve eğer belli bir hız ile bu resimler aktarıldığında insan gözü bunu gerçek gibi algılar. Bunun en basit örneklerinden biri hızlı giden bir arabanın tekerleklerinin geri doğru dönüyormuş gibi görünmesidir. Sinema da aynı göz yanılgısını kullanarak bizlere beyazperdenin zevkini yaşatır.

  Sinemada görüntünen seri olarak yansıtılması ile birlikte ayrı olarak ses de verilir ve görüntü ses uyumu sağlanır. Böylece sinemaya gittiğinizde ses ve görüntü uyumu nedeni ile beyazperdede gösterilen görüntünün bire bir yaşanıyormuş hissi oluşturur. Bu yüzden bir çoğumuz ses tesisatı iyi olmayan bir sinemaya gittiğimiz de sinema tadını tam alamadığımız için yakınırız. Bunun nedeni sinemada ses ile görüntü uyumunu sağlayacak sistemin tam anlamda mevcut olmamasıdır.

  Gördüğünüz gibi sinema aslında bir tür sihirbazlıktır ve insan gözü ile algılama hisselerinin yapısı kullanılarak bize bir anı gerçekmiş gibi yaşatır. Sırf bu yüzden sinemaya ilk zamanlarda büyülü fener adı verilmiştir. Büyülü kısmı bahsettiğimiz göz yanılgısı ve hislerin algılamasından kaynaklanır. Fener ise sinema salonlarında gördüğümüz kameranın yani görüntüleyicinin karanlık bir ortamdan beyaz berdeye görüntüleri aktarmasından kaynaklanır. Bu yansıtma işlemi bir fenere benzetilmiştir ve bu yüzden sinema uzun süre büyülü fener olarak tarihte yerini almıştır.


   
Sinema Hakkında... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sinemanın doğuşu

  Sinemanın doğuşu

  28 Aralık 1895’te Paris Grand Café’de Lumiére Kardeşler’in yaptığı film gösterimi, sinemanın doğuşu olarak kabul edilir. İlk yıllarında panayırlarda eğlencelik olarak gösterilen ve bu özelliği üzerinden ticerileştirilen sinema, hızlı teknik ve kuramsal ilerlemenin açtığı yolda bir eğlence sektörü olmaktan sıyrılarak görsel sanatlar arasındaki sarsılmaz yerine oturdu. Yaşamın her alanına içkin...
 2. Ev sinema sistemi hakkında önemli Bilgiler

  Ev sinema sistemi hakkında önemli Bilgiler

  5.1 Kanal girişi Bu terim DTS ve Dolby Digital gibi digital surround ses sistemlerini ifade etmek için kullanılır 5, ses bilgisi taşıyan 5 ayrık kanalı ifade eder 1 ise 6 kanalı, yani subwooferı ifade eder. Bi-Amp Özelliği Hoparlördeki yüksek frekansların aynı hoparlördeki düşük frekanslardan ayrı olarak güçlendirilmesi tekniğidir. Bass ve tiz kontrolü Bass kontrolü, 250Hz...
 3. Sinema

  Sinema

  Bakınız; Sahne.Rüyada sinema ile ilgili bir şey görmek, sevdiğiniz insanlarla güzel vakit geçireceğinize işaret eder. Rüyada sinema ile ilgili bir şey görmek, sevdiğiniz insanlarla güzel vakit geçireceğinize işaret eder. Kalabalık yerden gelecek haber, söz, konuşmadır.Rüyada bir sinemada filim seyrettiginizi görmek, son zamanlarda çok tembelce vakit geçirdiginize, islerinize ilgi duymadiginiz...
 4. Sinema Yatağı

  Sinema Yatağı

  Film izlemenin keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz lüks komforlu yataklar hem şık ve rahat hem de modern görüntüsüyle vazgeçilmeziniz olacak.
 5. Karaoğlan Sinema Filmi Oyuncu Kadrosu Hakkında Bilgiler

  Karaoğlan Sinema Filmi Oyuncu Kadrosu Hakkında Bilgiler

  Karaoğlan Filmi Oyuncu Kadrosu Karaoğlan Oyuncuları Sevgili melekler, çzigiroman hazırlayan Suat Yalaz 'ın çizdiği Asya Kaplanı-Karaoğlan çizgi romanı film oluyor. Büyük ilgi göreceğini düşündüğümüz Karaoğlan Filmi Oyuncu Kadrosu ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz sizlere.. Yönetmenliğini Kudret Sabancı'nın yaptığı filmde Karaoğlan karakterini Volkan Keskin canladırıyor....

Sayfayı Paylaş