1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Sınır ötesi Ergenekon iddianamesinde

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Sınır ötesi 'Güneş operasyonu' harekat planları, Ergenekon iddianamesinde yer aldı. Balbay'ın notlarına göre Irak'ta 6 ay kalınması planlanmış.  Ergenekon iddianamesine, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Şubat 2008'de PKK'ya karşı gerçekleştirdiği, sınır ötesi Güneş operasyonunun ilk planlamalarına ilişkin notlar da girdi. Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'a ait olduğu öne sürülen notlara göre; TSK, Kuzey Irak'a girip en az 6 ay çıkmamayı hedefliyordu.

  İddianamenin 962 ve 963. sayfalarında yer verilen notlara göre, Ramazan Bayramı'ndan bir gün önce 11 Ekim 2007 günü Genelkurmay İkinci Başkanlığı, Kuvvet Komutanlığı harekat başkanlarının katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Hükümetin, Ramazan Bayramı'ndan sonra tezkere çıkaracağı ve operasyon direktifi verileceği belirtilerek, şu tespitler yapıldı:

  - Ancak bu iş yanlış anlaşılıyor. Tezkereden sonra hükümetin TSK'ya direktif vermesi gerekir. Bunu halk bilmiyor. 'Hükümet tezkereyi çıkaracak, TSK da gerekeni yapmalı' diyor. Oklar bize döndü. Ancak hükümetin vereceği direktifin sınırları ve harekatın süresi bilinmediği için maksadını tam olarak ortaya koyamıyoruz.

  EN AZ 6 AY KALACAĞIZ
  - Harekat, sınırlarımızın güvenliğini sağlamaya yönelik olacak. Sınırlarımızdan 5-15 km içerideki PKK kamplarını, kullanılamaz hale getirip oralarda en az 6 ay kalacağız.
  - Eşkıya peşinde gezmeyeceğiz. Örgütün insan gücünü etkisiz hale getirmek birinci amacımız değil. Amacımız, kampları etkisiz hale getirmek. Bu arada terörist denk gelirse onlar da etkisiz hale getirilir.
  KİMSE BİLMESİN
  - Bu odadaki hiç kimse bölgede uzun süre kalınacağını hiçbir yerde telaffuz etmesin. Yoksa hükümetten direktif almak zorlaşır.
  - Harekat kapsamlı bir hava harekatı ile başlayacak.
  - Harekatın peşmergeye karşı olmadığı dile getirilecek. Ama düşmanca tavır sergilerlerse gereken yapılacak ve harekat daha güneye kayacak.

  MUHALEFET TEPKİ GÖSTERDİ
  Hükümet, 17 Ekim 2007'de çıkardığı tezkereden 41 gün sonra operasyon için direktif vermişti. Harekat; iddianamedeki notlarda olduğu gibi, Kandil Dağı'nın Hava Kuvvetleri uçaklarınca vurulması ile başlamıştı. Ancak operasyon bir hafta sürdüğü için muhalefetin yoğun tepkisini çekmişti.
   
Sınır ötesi Ergenekon iddianamesinde konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 'Sınır ötesi' dünyayı karıştırdı

  'Sınır ötesi' dünyayı karıştırdı

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “sınır ötesi” operasyona yeşil ışık yakması, dünyada yankı buldu. New York Times gazetesi, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonunun ABD için “yaygın etkileri” olacağını savunurken, The Guardian, “Hükümet generallerin baskılarına boyun eğdi” ifadesini kullandı. El Cezire ise, İstanbul’da yapılacak Irak’a Komşu Ülkeler toplantısı nedeniyle yakında operasyon...
 2. Ergenekon iddianamesinde iki şifre

  Ergenekon iddianamesinde iki şifre

  İlk bakışta savcının iddianamede yer vermesi manasız görünen bazı olay ve isimler, yazar Avni Özgürel'e göre aslında iddianamenin şifreleri ve bilinçli konuldu: Nihayet açıklandı ve fal üzerine yorum yapmaktan kurtulduk. Savcının ‘Ergenekon’ derken neyi kastettiği, kimi neyle suçladığı artık belli. Geçmişte hayli hacimli ve iddialı çok iddianame ve yargılama sonunda o iddialarla...
 3. Ergenekon İddianamesinde 50 ünlü ismin telefon kayıtları

  Ergenekon İddianamesinde 50 ünlü ismin telefon kayıtları

  ergenekon telefon kayıtları Ergenekon İddianamesi eklerinin kamuoyuyla paylaşılmasıyla, işadamından sütçüsüne, aile üyelerinden taksicisine, siyasetçisinden sanatçısına, davayla tanık ya da sanık olarak dahi ilgisi olmayan binlerce insanın özel hayatı adları, soyadları ve telefon numaralarıyla afişe edildi. Bu kişilere ait özel bilgiler, Ergenekon İddianamesi’nin 297 numaralı delil klasöründe...
 4. Ergenekon iddianamesinde hangi AKP'li milletvekiller fişlendi

  Ergenekon iddianamesinde hangi AKP'li milletvekiller fişlendi

  Ergenekon soruşturması kapsamında açılan davanın iddianamesinin eklerinde yeralan ilginç bir belge AKP’li milletvekillerinin fişlendiğini de ortaya çıkarttı. Ergenekon davasının sanıkları arasında yeralan Halil Behiç Gürcihan’ın dosyaları arasında yeralan belgede, 22. dönem AKP’li tüm milletvekilleri için seçim bölgesi, isim, özgeçmiş ve notlar yeralıyor. Fişlenen 57 milletvekilinden 23'ü...
 5. İşte Ergenekon iddianamesinden çarpıcı notlar

  İşte Ergenekon iddianamesinden çarpıcı notlar

  Alınan bilgiye göre, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, iddianame üzerindeki incelemelerini tamamladı. İddianameyi, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu`nun (CMK) 170. maddesindeki şartları taşıyıp taşımadığı yönünde inceleyen heyet, iddianamenin kabulüne karar verdi. Buna göre, 86 şüpheli hakkında düzenlenen, 441 klasör ekleri bulunan ve 2 bin 455 sayfadan oluşan iddianame ile açılan...

Sayfayı Paylaş