1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Sinüzit misiniz ? Nasıl anlarsınız ?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  sinüzite bitkisel çözüm kronik sinüzit bitkisel tedavi sinüzit tedavisi çözüm burunda basınç burun tıkanmasına Sinüzit, Türkiye'de her yıl 15 milyona yakın insanı etkileyen bir sağlık sorunu. Aynı zamanda halk arasında sağlık problemlerinde ilk sıralarda sayılan şeker hastalığı ve kalp yetmezliğinden daha fazla hayat kalitesini bozan bir hastalık.
  Sadece fiziksel ve fonksiyonel açıdan değil, psikolojik olarak da kişiyi etkiliyor.

  Yapılan bir araştırma, hastalığın Amerika'da her yıl 8 milyar doların üzerinde ilaç maliyetine yol açtığını ortaya koyuyor. Bu durum Türkiye'de de çok farklı değil...

  Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Süreyya Şeneldir, kendinize uygulayabileceğiniz bir testle sinüzit olup olmadığınızı tespit edebileceğinizi belirtiyor.

  SİNÜZİT NEDİR?

  Sinüzit; sinüs mukozasının iltihabıdır. Bu hastalık, sinüslerin burun içi ile irtibatını sağlayan sinüs ağızlarının tıkanması sonucu, sinüslerin havalanmasını bozarak, bakteri ve virüslerin yerleşmesine uygun bir ortam oluşturması neticesinde ortaya çıkar.

  KENDİ KENDİNİZE SİNÜZİT TESTİ UYGULAYABİLİRSİNİZ?

  Aşağıdaki soruların üç veya daha fazlasına evet diyorsanız sinüzit olma ihtimaliniz yüksek ve böyle bir durumda kulak burun boğaz uzmanına gidilmesi tavsiye edilir.

  1-Yüzünüzde basınç hissi, dolgunluk veya ağırlık hissi var mı?

  2-Burnunuz tıkalı mı?

  3-Koyu, sarı-yeşil burun akıntınız var mı?

  4-Geniz akıntınız var mı?

  5-Koku duyunuzda azalma var mı?

  6-Baş ağrınız var mı?

  7-Nefes darlığı hissi ve öksürük var mı?

  SİNÜZİT TİPLERİ NELERDİR?

  Akut ve kronik sinüzit olmak üzere başlıca iki ana gurupta incelenirler.

  Akut sinüzit her insan senede bir kaç kez geçirebilir. Soğuğa maruz kalma alerji, çevresel kirlilik, vücut direncinin düşmesi gibi kolaylaştırıcı faktörlerin etkisi ile başlar. Burunda basınç hissi, burun tıkanıklığı ve ateş ile kendini gösterir. Tedavi geciktikçe ilave bulgular kendini gösterir. Bu şikayetler 3 ay veya daha fazla sürerse kronik sinüzit adını alır.

  TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

  Sinüzitin sebebi sinüs deliklerinin tıkanmasıdır. Bu tıkalı delikler açıldığı zaman sinüzit de iyileşir. İlaç tedavisi erken dönemde oldukça etkilidir. Israrlı ilaç tedavisine cevap vermeyen ve kronikleşmiş sinüzitlerde ameliyat gerekebilir. Ameliyattaki amaç, tıkalı olan sinüs yollarını açmaktır, böylelikle sinüslerin havalanması sağlanmış olur. Havalanan sinüste enfeksiyon geriler ve kaybolur.

  Endoskopların kullanıma girmesiyle son 20 yıldır bu işlem güvenle yapılıyor.

  YENİ YÖNTEM BALON SİNÜSOPLASTİ NEDİR?

  Sinüzit hastalığının başlarında uygulanan ilaç tedavisi soruna çözüm getirse de orta ve ileri derecedeki hastalık için müdahale gerekir. Bugüne kadar ileri derecedeki hastalara, hastanede yatmayı gerektiren, kanamalı ve ameliyat sonrası istirahat gerektiren endoskopik cerrahi yöntemi kullanılıyordu. Kanama sonrası körlük ve beyin kanaması gibi ciddi komplikasyonların ortaya çıkması nedeniyle yeni tedavi yöntemleri arayışına girildi.

  Balon Sinüsoplasti adı verilen bu teknik hastalık tedavisinde yeni bir dönem açtı.

  Bu teknikle daralmış olan sinüs delikleri açılıyor ve sinüs ağzına bir balon yerleştiriliyor. Daha sonra balon serum ile şişirildikten sonra şişen balon tıkalı olan sinüsün ağzını genişletiyor.

  BALON SİNÜSOPLASTİ'NİN AVANTAJLARI NELERDİR?

  •Etkili ve güvenli bir yöntemdir ve komplikasyon ihtimali çok düşüktür.

  •Teknikte küçük, yumuşak, elastik ekipmanlar kullanılmakta, Kapalı sinüs drenaj kanallarının kibarca açılması sağlanarak çok az doku travması ile sonuca ulaşılmaktadır.

  •Düşük kanama miktarı: bazı vakalarda hiç doku çıkartmak gerekmediği için kanama da çok az olmaktadır.

  •Hızlı iyileşme: çoğu hasta 24 saatte normal hayatına dönebilmektedir.

  •Gelecekte bu bölgede yapılabilecek diğer tedavileri engelleyici bir rolü yoktur. Diğer cerrahilerle beraber ya da ardışık olarak uygulanabilir.

  •Balon Sinüsoplasti ile, uygulanan diğer tekniklerin aksine burun içinde hiçbir dokuya zarar vermeden, kanamaya yol açmadan ve tampon gerekmeden hızlı bir şekilde iyileşme sağlanarak hastanın müdahaleden bir gün sonra günlük yaşantısına dönmesi sağlanıyor.

  OPERASYON NE KADAR SÜRÜYOR?

  Operasyon yaklaşık 15 dakika sürüyor. Genel anestezi altında işlem yapılıyor.

  Günlük yaşantıdan uzak kalmadan, zaman kaybetmeden, hastanede yatmadan, uygulama yapılan bölgede herhangi bir kesiğe gerek duymadan kısa sürede sonuç alınan bu yöntem sinüzit tedavisinde yeni bir sayfa açıyor.  alıntı


   
  Son düzenleme: 28 Şubat 2008
Sinüzit misiniz ? Nasıl anlarsınız ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İhanete Uğradığımı Nasıl Anlarım Diyenlerden misiniz?

  İhanete Uğradığımı Nasıl Anlarım Diyenlerden misiniz?

  Bu resmi gördükten sonra duyulacak pişmanlığı düşünmek bile istemiyorum.. Biz sussakta olur resim zaten haykırıyor.. İhanete uğrayıp uğramadığınızı saptamak aslında zordur. Öncelikle kesinlikle bir şeylerden emin olmanız gerekir. Eşinizi suçlamadan önce bir takım delillere ulaşmanız ve emin olmanız gerekir. Eşinizin sizi aldattığından şüpheleniyorsanız o güne kadar ki bütün...
 2. Msn De Birinin Sizi Sildiğini Nasıl Anlarsınız öğrenmek ister misiniz?

  Msn De Birinin Sizi Sildiğini Nasıl Anlarsınız öğrenmek ister misiniz?

  Msn De Birinin Sizi Sildiğini Anlama Msn De Birinin Sizi Sildiği Nasıl Anlaşılır Daha önce sizlere http://www.meleklermekani.com/teknik-destek/217881-msn-de-cevrim-disi-gorunenleri-anlayabilme-nasil-yapiliyor.html diye bilgiler aktarmıştık. Şimdi msn de beni silmiş mi silmemiş mi diyen tüm arkadaşlarımız için, msn de birinin sizi sildiğini nasıl anlarsınız diye bilgiler paylaşıyoruz...
 3. sinüzitim var nasıl tedavi olabilirim

  sinüzitim var nasıl tedavi olabilirim

  Büyük ihtimalle sinüzitim var ve dr bir sürü ilaç verecek eminim.Sinüzit tedavisi nasıl yapılır dra gitmeden önce öğrenmek istiyorum..
 4. Sinüzit hastalarına tavsiyeler

  Sinüzit hastalarına tavsiyeler

  En keskin başağrıları nın sebebi sinüzitler.Genç yaşlı,kadın erkek herkesin büyük derdi.Küçük bir rüzgar esintisine maruz kalmak sinüziti tetikleyebiliyor ve saatlerce sizi başağrısıyla kıvrandırabiliyor.Sadece rüzgar ,soğuk hava değil güneş ışığı bile sinüziti azdırabilir.Keskin başağrıları,geniz akıntıları,gözlerde sulanma,burun akıntıları sinüzit belirtileri dir.Sinüziti detaylarıyla...
 5. Kist mi gebelik mii ?? nasıl anlarım

  Kist mi gebelik mii ?? nasıl anlarım

  kızlar mrblar ben 28ve 30günleri arası adet olurum kışın 30yazları 28oluyor 16haziran adet oldum ve yumurtlama dönemleri ilişki yaşadık korunmasızz. O ilişkilerden 6 7gün sonra önce pembemsi su gibi sonrada kahverengi bir gün süren akıntım oldu o akıntıdan sonra göğslerimde hassasiyet şişlik kitle gibi şeyler oluştu birden ayag kalktgımda baş dönmesi kasık ağrıları bel ağrıları ve böbrek...

Sayfayı Paylaş