gebe
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.510
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113

  Sirengomiyeli

  Konu, 'Sinir Hastalıkları' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  dilde hissizlik omurilik kisti yüzde hissizlik omurilikte kist omurilik kisti ameliyatı Belirtileri:
  Sirengomiyeli, omurilikte kist oluşumu ile karekterize olan bir hastalıktır. Kist sıklıkla omuriliğin boyun kısmında görülür, bazı olgularda beyine doğru veya bel bölgesine kadar ilerleyebilir. Kist zamanla genişler ve omuriliğin merkezi kısımlarını zedeler. Omurilik, beyin ve kollar-bacaklar arasında bir köprü görevi gördüğü için bu zedelenme sonucu vücudun çeşitli yerlerinde ağrı, his bozuklukları ve kuvvetsizlik gibi belirtiler görülür. Sirengomiyeli sıklıkla omuriliğin boyun kısmını etkilediği için kuvvetsizlik ve his bozuklukları gibi belirtiler ellerde görülür. Ağrı genellikle boyun ve ensede hissedilir. Sirengomiyeli beyine doğru ilerlerse dilde güç kaybı, yüzde hissizlik, yutma güçlüğü, konuşma bozukluğu görülebilir. Önemli bir bulgu, hastaların ellerde tuttukları bir cismin sıcaklığını anlayamamalarıdır; oysa ağrı hissi sağlamdır, bu özellik sirengomiyeli için tipiktir.
  Nedeni: Genellikle konjenital anormalliklerin, tümörlerin, omurilik zarlarının iltihaplarının ve travmanın sorumlu olduğu kabul edilirse de bazı hastalarda herhangi bir neden saptanamaz.
  Teşh Eskiden sirengomiyeli teşhisi bu bulgu ile konulurken günümüzde manyetik rezonans görünteleme ve bilgisayarlı tomografi gibi gelişmiş radyolojik tekniklerle kolayca teşhis konulabilmektedir.
  Tedavi: Genellikle cerrahi girişim tercih edilir, şant ameliyatı ile drenajının sağlanması, omurların bazı kısımlarını cerrahi müdahale ile çıkartılması gibi değişik ameliyat teknikleri uygulanır.

   

Sayfayı Paylaş