Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  sirke ve faydaları!!!

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  sirkenin zararları sirke faydaları sirkenin faydaları ve zararları turşunun
  Ekşimiş üzüm ve elma suyu demek olan sirkede bol miktarda C vitaminiyle bazı madeni tuzlar bulunur. Bu yüzden sirkenin besin değeri yüksektir ve vücudumuza çok faydası vardır.

  SİRKE, yemek ve salatalarımıza çeşni veren, ayrıca turşu yapımında kullanılan ekşi (asitli) bir maddedir.

  Ekşimiş üzüm ve elma suyu demek olan sirkede bol miktarda C vitaminiyle bazı madeni tuzlar bulunur. Bu yüzden sirkenin besin değeri yüksektir ve vücudumuza çok faydası vardır.

  Sirkede yüzde 6-7 oranında asetikasit (sirke ruhu) mevcuttur. Bilhassa bu sirke asidi; iştah açar, sindirim salgıların artırıp hazmı kolaylaştıran ve sirkeye ferahlatıcı hoş kokusunu veren maddedir.

  Yapılışı

  Tabii sirke, elma veya üzüm suyunun 15 gün kadar bir kapta üstüne tülbent örtülerek bekletilmesi ve süzülmesiyle elde edilir. Böylece meyve kalıntılarından arındırılır. Hava almasına imkân vermeyen şişelere tam dolacak şekilde aktarıldıktan sonra serin, loş ve güneş ışığı almayan bir mekânda saklanır.

  Kullanıldığı yerler

  Sirkenin tam bir şifa kaynağı olduğu günümüzde anlaşılmıştır ve hayatımız için önem arz eden çok sayıda mineral ve vitaminleri ihtiva ettiği bilinmektedir.

  Şifa amacıyla kullanmak için; bir bardak suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1-2 tatlı kaşığı bal katarak, günde 3 defa, mümkünse yemeklerden önce (fazla kilo problemi için de etkili olan elma sirkesi bu amaçla kullanılacaktır mutlaka) alınmalıdır.

  Yine her sabah aç karına bir defa alırsak sağlığımızı korumada faydalıdır.

  Sirkeyi salatalarda, çorbalarda vs aroma vermek ve iştah açmak için de kullanabiliriz.

  Sağlığımıza faydaları

  • Sirke asidi normal dozlarda dahi mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Bu sebeple bazı salğın hastalıklara karşı tıbbi ve ciddi bir tedbir olarak hep tavsiye edilir.

  • Yine bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle, grip, boğaz ağrıları gibi enfeksiyonlara yakalanmayı engeller.

  • Sirke sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlığa iyi gelir. İştahı açar. Bu sebeple birçok yemek ve salatalarda tat ve çeşni için kullanılır.

  • Ayrıca barsak gazına ve kabızlığa iyi gelir.

  • Sirke mide hararetini giderir. Safrayı keser. Safra rahatsızlıklarına iyi gelir ve safra akıntısını tanzim eder.

  • Kalp ve sinirleri kuvvetlendirmede düzenli olarak elma sirkesi—bal karışımı alınması tavsiye edilir. Yine bu karışım muhtevasında olan A ve diğer vitaminlerle görmeyi keskinleştirir.

  • Sirke kandaki kolesterolu düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu rol oynar. İçerdiği doğal asitler ve enzimlerle kanın daha sağlıklı ve ince akmasını sağlar.

  • Elma sirkesi yüksek miktarda kalsiyum, yani kemik ve dişler başta olmak üzere insan vücudunun en temel minerallerinden birini ihtiva etmektedir. Böylece kemikleri mineral bakımından zenginleştirerek osteoporozu (kemik erimesi) önler.

  • Kadınlarda adet ağrılarına ve anormal akıntılara karşı tesirlidir.

  • Sirkeyle soğuk su friksiyonları en zararsız ateş düşürücü, keza vücuda sükûnet ve ferahlık veren bir tatbikat olur.

  • Egzama ve yaralara sürülürse büyük ölçüde şifa etkisi vardır.

  • Başta damarlar, karaciğer, böbrekler olmak üzere vücudu toksinlerden (zehirli atık maddeler) arındırır, yağlı – mukus kalıntılarını parçalar.

  • İdrar yolları enfeksiyonlarında, sindirim bozukluklarında, kramplarda, yaban arısı sokmalarında, saçta kepekte, uyku bozukluklarında, kulak çınlamasında da kullanılır.

  "Ne güzel katık''

  PEYGAMBER EFENDİMİZ (asm), Mekke’nin fethinde, amcası Ebu Talib’in kızı Ümmehani’nin evini şereflendirmişti.

  Ona: “Yanınızda yiyecek bir şey var mı?” diye sordu.

  Ümmühani, mahcup bir ses ile cevap verdi:

  “Hayır, kurumuş ekmek kırıntıları, tuz ve biraz da sirke var. Ben de, bunları sana ikram etmekten utanırım...”

  Mübarek ömrü boyunca, önüne konulan hiçbir yemeği küçümsemeyen ve beğenmemezlik etmeyen Allah’ın Resulü:

  “Getir onları!” emretti. Sonra o kuru ekmekler suyun içine ufalandı. Bir miktar tuz ilave edildikten sonra da, üzerlerine sirke döküldü!

  Bu mütevazi yemeği, afiyetle yiyen Peygamber Aleyhisselam, Rabbine hamd duaları ettikten sonra, şöyle buyurdu:

  “Ey Ümmühani! Sirke ne güzel katıktır! Sirkesi bulunan bir ev, katıktan mahrum sayılmaz!”

   
sirke ve faydaları!!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Üzüm sirkesinin faydalari

  Üzüm sirkesinin faydalari

  üzüm sirkenin faydaları üzüm sirkesinin faydaları sirkesinin cilde faydası sirkenin saça cilde Üzüm sirkesi tam bir ilaçtır. İştah açıcı olarak, salata ve turşular içine dökülen sirkenin insan sağlığına sağladığı faydalar şu şekilde özetlenebilir; Yorgunluk ve uykusuzluk için yatmadan önce sirkeli su içilmesi, Boğaz ağrılarında, sirkeyle gargara yapılması, Nasırların ve sertliklerin...
 2. Gül ve beyaz sirkeden tonik

  Gül ve beyaz sirkeden tonik

  Gül kadar güzel ve sıkı bir cilt için sıkılaştırıcı gül ve beyaz sirkeden yapılan toniği denemelisiniz kızlar ;) Hazırlanışı:7 adet gülü bir kavanoza koyduktan sonra üzerine çıkacak kadar beyaz sirke ilave ederek oda sıcaklığında 1 hafta bekletin.süre dolduktan sonra süzün. Akşamları sürüp 1-2 saat bekletin.Ardından cildinizi ılık su ile yıkayın. Birkaç kullanımdan sonra cildinizdeki...
 3. Sirkenin ev işlerine faydaları

  Sirkenin ev işlerine faydaları

  evi sirke ile silmek Sirkenin sayısız faydası var bunu hepimiz biliyoruz.... Reader's Digest dergisi, sirkenin birbirinden farklı kullanım şekilleri ve faydalarını kısa maddeler halinde açıkladı. İşte bunlardan birkaçtanesi sizlerle: Bilgisayar ve çevre birimleri temizler: Bilgisayarınız, yazıcınız, faks makineniz ve diğer ev ofis araçlarını tozdan uzak tutarsanız daha iyi çalışacaktır....
 4. elma sirkesini cilde faydaları!!

  elma sirkesini cilde faydaları!!

  elma sirkesinin cilde faydaları,elma sirkesi,elma sirkesinin yararları,elma sirkesinin yapılışı,elma sirkesinin yapımı Elma Sirkesi ve Faydaları Elma sirkesinin kullanıldığı alanlar saymakla bitmez. Doğanın bize sunduğu mucize sayesinde vücudumuzda nasıl etki ettiği ve ne gibi rahatsızlıklara faydalı geldiğini gelin bir bakalım. Kepeksiz saçlar İçin: Banyodan çıktıktan sonra son kez...
 5. Sirkenin Cilde Olan Faydaları ve Sirke İle Cilt Bakımı

  Sirkenin Cilde Olan Faydaları ve Sirke İle Cilt Bakımı

  sirkenin faydaları sirkenin cilde faydaları sirkeli cilt bakımı Turşulardan salatalara kadar kullandığımız sirkenin cilde inanılmaz faydalarından sizlere söz etmek istiyorum. Sirke ile cilt bakımı olurmu demeyin çünkü sirke cilde muhteşem bir parlaklık verdiği gibi ciltteki pullanma ve dökülmelere karşıda etkili bir doğal bakım ürünü... Sirkenin cilde olan faydalarının detay bilgilerini...

Sayfayı Paylaş