1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Şirketlerin ’sosyal sorumluluk’ yarışı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye’nin sosyal sorumluluk anlamında önde gelen şirketlerini, isimlerini ve projelerini belirleyen Capital’in araştırmasında sonuçlar pek değişmedi. Halkın tercihlerini yansıtan en sorumlu şirketler listesinde, ilk iki sırayı geçen yıl olduğu gibi Sabancı ve Koç Holding aldı.
  TÜRKİYE’de hayırseverlikten kurumsal sosyal sorumluluğa (KSS) dönüşü mercek altına yatıran Capital, bu yıl dördüncüsünü düzenlediği "Türkiye’nin Sosyal Sorumluluk Liderleri" araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Katılımcıların yüzde 72’sinin KSS çalışmalarını, iş dünyasının görevleri arasında gördüğü araştırma sonuçları "Türkiye’nin Sosyal Sorumluluk Liderleri" olarak görülen şirketlerin pek değişmediğini gösterdi. Türkiye’nin en sorumlu şirketi olarak ilk sırayı Sabancı’ya, ikinci sırayı da Koç’a yer veren sıralama değişmedi.

  HALKIN BİRİNCİSİ SABANCI: Capital önderliğinde ve Philip Morris sponsorluğunda gerçekleştirilen araştırma, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları taktir edilen şirketleri, liderleri ve projeleri ön plana çıkardı. Halk genelinden 1.321 kişinin, iş dünyasından 376 yöneticinin katılımıyla gerçekleşen çalışmaya göre, katılımcıların yüzde 39’unun tercihi ile bu yıl da ilk sırada yer almayı başardı. Sabancı Holding CEO’su Ahmet Dördüncü, grubun halk tarafından beğenilen kriterlerde oluşturduğu sosyal sorumluluk faaliyetlerinin büyük bir bölümünün Sabancı Vakfı tarafından hayata geçirildiğini söylerken, en fazla kaynak ayırdıkları konunun eğitim olduğuna dikkat çekti. Halkın takdirini toplayan ikinci kuruluş ise yine geçen yıl olduğu gibi yüzde 32’lik bir oranla Koç Holding oldu.

  İŞ DÜNYASINA GÖRE TURKCELL: Üçüncü sırada yer alan Turkcell ise iş dünyasının değerlendirmesinde ilk sıradaki yerini korudu. Turkcell Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Filiz Karagül Tüzün, Kardelenler Projesiyle, 2000 yılından bu yana 18 bin 400 öğrenciye Turkcell bursu verdiklerini geçen yıl burs verdiğimiz Kardelen sayısını 5 binden 10 bine çıkardıklarını belirtti. Araştırmada dördüncü sıraya Ülker yerleşirken, bu grubun Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker, sosyal sorumluluk çalışmalarında spor ve çevre konularına yoğunlaştıklarını belirtti. Arçelik de yaptığı sosyal sorumluluk çalışmalarıyla geçen yıla damgasını vuran şirketlerden oldu. Eczacıbaşı da 4 yıldır Türkiye’nin Sosyal Sorumluluk Liderleri sıralamasında ilk 10 arasında yer aldı. İlk 10 arasına giren diğer şirketler ise sırasıyla Akbank, Doğan Holding, Zorlu Holding ve Avea oldu.

  EKSİK KALAN BOYKOT EDİLİR: Kurumsal sosyal sorumluluğu Capital Dergisi için değerlendiren Global Reporting Initiative (GRI) Yönetim Kurulu Başkanı Ernst Ligteringen, şu tespitlerini aktardı: "Günümüzde müşterilerin birçoğu artık KSS çalışmalarının önemini kavramış durumda. En önemlisi bu konuda şirketlerin saydam olmasını istiyorlar. Hatta marka değeri ve cirolarıyla göz dolduran pek çok şirketi, etik ticaret yapmamaları nedeniyle boykot ediyorlar. Yine de tüketicilerin bu alandaki bilincinin olması gereken seviyeye ulaştığını düşünmüyorum. Ama bu da şirketlerin suçu diyebiliriz. Çünkü, şirketler son kullanıcıya yeterli bilgiyi sunmuyor ve saydam değiller."

  Türk şirketleri ’sosyal sorumluluk’ta hızlanmalı

  GLOBAL
  Reporting Initiative (GRI) Yönetim Kurulu Başkanı Ernst Ligteringen, "Türkiye gelişmekte olan piyasalarda ön plana çıkan ülkeler arasında yer alıyor. Yabancı yatırımcı da Türkiye’yle yakından ilgileniyor. Yine de, bu ilginin daha da artması için, Türkiye’deki şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) anlamındaki çalışmalarına hız vermesi gerekiyor. Şu anda ise bizim gözlemlediğimiz kadarıyla, en azından bu alandaki çalışmalarını bir raporla paylaşan şirket sayısı oldukça az. Bu anlamda Türk şirketleri hızlanmalı" dedi.

  Halk Sabancı’yı, iş dünyası Karaca’yı seçti

  CAPITAL Dergisi’nin bu yıl dördüncüsü düzenlediği araştırma, kurumsal sosyal sorumlulukta (KSS) önde gelen şirketlerin yanı sıra, bu alanda çalışmalarıyla beğeni toplayan iş liderlerini de ön plana çıkardı. Türkiye’nin en sorumlu liderleri olarak bakıldığında, halkın gözünde sosyal sorumluluk ve hayır işlerinde en başarılı isim Güler Sabancı oldu. Listede ilk 3’e gider diğer isimler Dilek Sabancı ve Rahmi Koç oldu. İş dünyasının sosyal sorumlulukta en başarılı bulduğu isim ise Hayrettin Karaca oldu. Güler Sabancı ve Rahmi Koç’ da Karaca’yı izleyen isimler oldu.

  hurriyet.com
   
Şirketlerin ’sosyal sorumluluk’ yarışı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sosyal sorumluluk bu mudur??

  sosyal sorumluluk bu mudur??

  2010'da Avrupa’nın kültür başkenti olmaya hazırlanan İstanbul’da kimi kuruluşlarsanata destek yerine köstek olmayı tercih ediyor. Çalık Grubu, İnci Aksoy'un Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı’nı (EKAV) Büyükdere Caddesi’ndeki mekânından çıkarıyor. İnci Aksoy yaptığı yazılı açıklamada, Grubun kendilerine yıl sonuna kadar süre verdiğini ancak bu sözünde durmadığını...
 2. Anonim şirketlerde Yönetim Kurulu üyelerinin Sorumluluğu

  Anonim şirketlerde Yönetim Kurulu üyelerinin Sorumluluğu

  anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin sorumlulukları yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu cezai sorumluluğu anonim şirket şirketlerde ANONİM ŞİRKETLERDE YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN SORUMLULUĞU A- Yönetim Kurulu Üyelerinin Sorumluluğunu Düzenleyen Başlıca Hükümler ve Hükümlerin Düzenleniş Şekli: Anonim Şirketlerin kuruluş, idare, murakabe ve tasfiyesinden doğan sorumluluk halleri ile...
 3. Sorumluluk:

  Sorumluluk:

  Madde 5 - (Değişik madde: 06/06/1985 - 3222/1 md.) İcra ve İflas Dairesi görevlilerinin kusurlarından doğan tazminat davaları, ancak idare aleyhine açılabilir. Devletin, zararın meydana gelmesinde kusuru bulunan görevlilere rücu hakkı saklıdır. Bu davalara adliye mahkemelerinde bakılır.
 4. TERT'nin Yürüttüğü Sosyal Sorumluluk Projesi (Aile İçi Eğitim)

  TERT'nin Yürüttüğü Sosyal Sorumluluk Projesi (Aile İçi Eğitim)

  TRT nin düzenlemiş olduğu bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında, 1 ile 8 yaş arasında 2 den fazla çocuğu olan ve çocuklarıyla iletişime geçmekte zorluk çeken aileler arıyoruz. Yaklaşık 8 günlük bir çalışma programı var. Çekim eşliğinde eve gelen bebek psikoloğu ve aile danışmanı ile çocukların sorunlu davranışlarını gözlemleniyor.Yapılması gereken karşıt davranış anneye aktarılıyor ve...
 5. TRT'nin Yürüttüğü Sosyal Sorumluluk Projesi (Aile İçi Eğitim)

  TRT'nin Yürüttüğü Sosyal Sorumluluk Projesi (Aile İçi Eğitim)

  TRT nin düzenlemiş olduğu bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında, 1 ile 8 yaş arasında 2 den fazla çocuğu olan ve çocuklarıyla iletişime geçmekte zorluk çeken aileler arıyoruz. Yaklaşık 14 günlük bir çalışma programı var. Çekim eşliğinde eve gelen bebek psikoloğu ve aile danışmanı ile çocukların sorunlu davranışlarını gözlemleniyor.Yapılması gereken karşıt davranış anneye aktarılıyor ve...

Sayfayı Paylaş