1. HİDOŞ

  HİDOŞ Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.014
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  istanbul

  siz siz olun kimsenin karıncasını ezmeyin:

  Konu, 'Duygu Yüklü Yazılar' kısmında HİDOŞ tarafından paylaşıldı.

  İtalyan yazar Lucianno düşünce suçlusuydu. 4m2 lik bir hücreye mahkum oldu, hem de tam 17 sene için ! O kahrolası hücreye yerleştiği birinci gün herşey normaldi.
  Aradan birkaç hafta geçti.
  Lucianno düşünmeye başladı "burada 17 sene nasıl geçer..."

  Aradan aylar geçti. Sanki her geçen gün biraz daha mahkum oluyordu zavallı hücresinde. Bir sabah bir karıncanın burnunu ısırmasıyla uyandı Lucianno. Onu büyük bir titizlikle parmağının ucuna alıp "acaba" dedi. Acaba bu karıncayı yetiştirip kendime bir dost yapabilir miyim? Dedi. Kaybedecek hiçbir şeyi yoktu ve bunu denemeye değerdi. Karıncayı yanı başında duran küçük sehpaya koydu. Karınca karıncalığını yapıp, kaçmaya çalıştıysa da Luci bırakmadı onu. Etrafını çevirerek karıncanın kaçmasına engel oldu. Onunla konuşmaya ve onu eğitmeye kararlıydı. Başarabilse yalnızlığı sona erecekti. Karınca ile tam 3 sene uğraştı. Karşılıksız da olsa konuştu ve dertlerini anlattı ona. Bir de isim taktı karıncaya Tito.

  Bir sabah Tito'sunun ona günaydın demesiyle uyandı Lucianno.

  Bu duyabileceği en muhteşem sesti. Büyük bir heyecanla yatağından dışarıya fırlayıp bağırmaya başladı: konuştun, Tito sen konuştun. Nihayet konuştun. Günaydın, günaydın, binlerce günaydın dostum.

  Artık bir dostu vardı Lucianno'nun ve bunu hiç kimse bilmiyordu. Tito'nun varlığı yazarın en büyük sırrıydı. Kimse duymamalıydı. Gardiyan duymamalı, bu rüya bitmemeliydi. Bu büyük dostluk tam 17 sene sürdü. Hiç kimse bilmedi Tito'yu. Lucianno, Tito'ya tüm bildiklerini öğretti. Konuşmayı, okumayı, yazmayı, dans etmeyi, şarkı söylemeyi, fikir üretmeyi... bildiği herşeyi öğretti. Kah ağladılar, kah güldüler.

  Aradan tam 17 yıl geçti ve bir gün asık suratlı, soğuk yüzlü gardiyan kapıyı araladı. Hazırlan yarın çıkıyorsun dedi beton sesli gardiyan. Gardiyan gittikten sonra Lucianno ağlayarak karıncaya döndü "bitti Tito. Bitti büyük dostum. Yarın çıkıyoruz, yarın özgürüz." Dedi. Tito da ağladı. Yazar Tito'ya sordu, "söyle dostum yarın çıkar çıkmaz ilk ne yapalım?" Tito: "gidelim bir bara ve hayvan gibi içelim." Dedi. Gülüştüler. Sabaha kadar uyumadılar. Hayal kurup bu fare kapanından farksız lavabolu dikdörtgenin ilk defa tadını çıkarttılar. Bir anda sanki hücre genişlemiş gibiydi.

  Sabahın ilk ışıklarıyla son kez açıldı demir kapı.. Kapıdan çıkarken son kez geri döndü ve ranzasına baktı İtalyan yazar. Sadece şu iki kelimeydi ağzından dökülen. "vay bee..." dışarı çıktılar.

  Tito Lucianno'nun omuzundaydı. Sabahın körüydü ve mevsim kıştı. Kar lapa lapa yağıyordu. Lucianno bavulunu havaya fırlattı ve "özgürlük" diye bağırdı. Tito da bağırdı. Yağan kar umurlarında değildi. Yürüdüler, kara inat yürüdüler. Özgürlük sıcaklığına kar mı dayanır kış mı? ...

  Nihayet bir barın önüne geldiler. Tito sordu: "şimdi biz buraya girebilecek miyiz?" avazı çıktığı kadar "biz artık özgürüz" diye bağırdı Lucianno. İçeri girdiler. İçeride sızmız kalmış üç beş adamla kasanın başında uyuklayan barmenden başka kimse yoktu. Bir masaya oturdular.

  Bir ara Lucianno'nun gözü masanın yanındaki aynaya ilişti. Hapisten çıkarken yaptığı gibi yeniden mırıldandı, "vay bee". Saçları bembeyaz olmuştu, yüzü buruş buruştu. Yaşlanmıştı Lucianno. Tebessümüne aradan sızan birkaç damla gözyaşı karıştı. "barmen bize iki bira getir" diyebildi titrek bir sesle. Barmen yerinden fırlayıp biraları getirdi. Bir adamın iki bira istemesinin sebebini bilmiyordu. Bilmesi de gerekmiyordu, bilmek de istemiyordu zaten. Biraları bıraktı ve kuş tüyü kasasına geri döndü.

  Lucianno omzundaki dostunu bardağın içine attı. İçtiler.. Tito da içti. İçtikçe keyiflendiler. Bir ara Tito, bardaktan fırlayıp masanın üzerinde dans etmeye başladı. Elini yüzüne koyup masanın üzerine abanmış olan Lucianno büyük bir gururla kendi yetiştirdiği dostunun dansını izledi. Bir an durdu ve "ne günlerdi be Tito" dedi. Dertleştiler, biraz sonra yine dans etmeye başladı.

  Tito dans ediyor, Lucianno korkunç bir keyifle bu muazzam manzarayı izliyordu. Bunu mutlaka birilerine anlatmalıydı. İyi bir şey yapmanın belki de en keyifli yanıydı onu biriyle paylaşmak. Ama Lucianno bu keyfi 17 sene hiç yaşamadı.

  Özgürlüğünün bu birinci gününde yıllarca gizli tuttuğu bu büyük ve onur verici sırrı birileriyle paylaşmalıydı.
  Etrafına baktı.
  Barmenden başka kimse yoktu. "barmen, barmen!" diye seslendi.

  Barmen yarı uykulu, Lucianno'nun masasına geldi. Lucianno dans eden Tito'yu işaret ederek, büyük bir heyecanla "barmen şuna bir baksana, şuna bir bak..." dedi.

  Barmen sessizce parmağını Tito'nun üzerine götürdü.
  "çok affedersiniz beyefendi" diyerek karıncayı ezdi... [​IMG]
   
 2. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA
  Aman sonu pek üzücüymüş
   
 3. negrita

  negrita Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  93
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Hahahah:D komedi yaa konuşmayı yazmayı nasıl öğretmiş onu anlamadım:D
   
 4. elisabetta

  elisabetta Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ocak 2010
  Mesajlar:
  172
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ayy o kadar hevesle okudum ama sonu çok kötü:(
   
siz siz olun kimsenin karıncasını ezmeyin: konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bağcıklarınızın size özel olsun

  bağcıklarınızın size özel olsun

  Ayakkabı bağcıklarının sıradan olmasından sıkılanlar için birkaç alternatif...
 2. sizce nasıl olmuş

  sizce nasıl olmuş

  evet arkadaşlar gelinlik yakışmışmı bana fikirlerinizi bekliyorum boş geçmek cvp yazmamk gibi bir sanşsınız yok :D
 3. Sizde öğrenin havanız olsun.

  Sizde öğrenin havanız olsun.

  ütü masası kılıfı nasıl takılır Lambalarınızın üzerine kullanmadığınız kokularınızdan veya biraz vanilya sürerseniz, lambalarınızı yaktığınızda mis gibi koku yayılacaktır. - Halıdaki sigara yanıklarından, yanık yerler üzerinde zımpara kadidi ile dairesel hareketler yaparak kurtulabilirsiniz. -Halıya sakız yapışırsa üzerinde buz torbası gezdirin. -Yeni yıkanmış nemli halınızın...
 4. Kına Gecenizde Siz Olsanız......

  Kına Gecenizde Siz Olsanız......

  kına elbiseleri kına elbisesi kina elbisesi 2011 gecesi kıyafetleri gecesi kıyafetleri 2011 Bazı gelinlerimiz kına gecelerinde abartıyı istemez kimisi ise en şatafatlısı ney ise onu tercih eder Kimi yörede bindallı olmassa olmazlardan biridir. Bunları giyerler rengarenk adetlerine uygun yaparlar o en anlamlı gelinin son gecesi olan kına gecesini . Fakat kimi yörelerde özel bindallı, sarka...
 5. 2012 de sizin olsun :)

  2012 de sizin olsun :)

  2012 de aşadaki resimde gördüğünüz ilk 3 kelime sizin olsun umarım yeni sene size hepinize tüm dünyaya ve insanlığa şans ve uğur getirir herkesin kafasında kurduğu hayali gerçekleşir hayal olmaktan çıkar hayatının gerçeği olur nice senelere melekelrim:kiss: hadi bakalım kim ne görecek ilk 3 de :)

Sayfayı Paylaş