1. LiKarBa

  LiKarBa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Skolyoz (omurga eğriliği)

  Konu, 'Bebek & Çocuk Hastalıkları' kısmında LiKarBa tarafından paylaşıldı.

  omurilik eğriliği omurilik eğriliği tedavisi skolyoz resimleri egriligi omurilikte eğrilik Skolyoz nedir?
  Genellikle ergenlik çağlarında kız çocuklarında daha sık ortaya çıkan, sırt ve/veya bel bölgelerinde omurganın yana doğru eğriliğidir. Omurgadaki eğrilik 10-20 dereceden fazla olduğunda göğüs kafesinde, kalçada ve omuz seviyelerinde şekil bozukluğu olur. Sebebi belli olmayan skolyoz çocuklukta başlayabilir; ama genellikle ergenliğe kadar fark edilmez. Eğriliğin kendisi ve uygulanan tedavi yöntemleri ergenlerde duygusal problemlere veya kendine güvenin azalmasına neden olabilir.

  Skolyoz nasıl anlaşılır?
  Skolyozun ilk belirtilerinden biri daha önce giyilebilen giysilerin vücuda tam oturmaması sonucu eteğin veya giysinin çizgilerinin asimetrik oluşudur. Skolyozun en çok görülen diğer bulgusu sağ tarafta belirginleşen kürek kemiği çıkıntısıdır. Bir omuz diğerinden daha yüksek olabilir ve bir tarafa eğilme eğilimi mevcuttur. Omuz ve kalçaların simetrik durmaz, omurga yana doğru eğridir. Çocuklar kollarını aşağı sarkıtarak öne eğildiklerinde sırt ve kürek kemiği seviyesinde asimetri olması tipiktir. Skolyozda bel ve sırt ağrısı sık karşılaşılan bir bulgu değildir. Eğriliğe ağrının da eşlik ettiği durumlarda omurganın ve içinden geçen omuriliğin iltihabi hastalıkları ve tümörleri akla gelmelidir.

  Çocuğun günlük yaşamı nasıl etkilenir?
  Eğriliğinin derecesine bağlı olarak vücutta şekilsel bir bozulma söz konusudur. Eğrilik derecesi arttığında solunum problemleri oluşmaya başlar ve enerji harcama kapasitesi düşer.

  Hangi derecedeki eğimlerde hastalık tehlikeli boyuttadır?
  20 yaşa kadar skolyozun cerrahi tedavi sınırı 40 derecedir. Eğriliğin 80 derece ve üstüne çıktığı durumlar hayati fonksiyonlarla ilgili sıkıntıları da beraberinde getirecektir.

  Hastalığın tedavisinde neler yapılır?
  Skolyoz tedavisinin amacı şekil bozukluğunu düzeltmek ve düzelmenin kalıcı olmasını sağlamaktır. 30 derecenin altı eğriliği olan kişilerde yakınma yoksa eğrilik ilerleme göstermeyeceğinden cerrahi tedavi gereksizdir. Tedavide korse kullanımı, ameliyat veya bu tedavilerin bir kombinasyonu uygulanır.
  İlerleme gösterdiği saptanan ve 20 derecenin üzerindeki skolyozlarda korse kullanımına başlanır, korse kullanılması da skolyozun ilerlemesinin önlenmesinde etkilidir, ancak erken yaşta kullanılmaya başlanması gerekir. Korse ile omurga asimetrik basınçlara karşı desteklenir. Korse kullanımı tercihen günde 22-23 saat olmalıdır. Korse kullanımının sona erdirilmesi üçer aylık korsenin günlük kullanımının azaltılmasıyla ve radyolojik kontrollerle yapılır. Tedavide başarı oranı yaklaşık %50'dir. Korse ile tedavi yaklaşık bir yıl sürer, ne kadar erken yaşta kullanılmaya başlanırsa o ölçüde başarı elde edilir.

  Ne zaman cerrahi tedavi gerekir?
  Ameliyatla düzeltme, 40 derece veya üzerindeki skolyozlarda uygulanır. Tedavi edilmeyen aşırı skolyozlar, azalan akciğer kapasitesine bağlı olarak kalp ve akciğer problemlerine, sırt ağrılarına, fiziksel bozukluklara, neden olabilir.   
 2. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  OmuriLik
  iyi günLer ben 23 yaşında 1.81 boyunda 60 kiLo erkeğim. PoLisLik müLakatLarına gittiğimde omuriLik eğriLiği oLduğunu söyLediLer. AsLında bende farkındayım. Başım önde yürüyorum sırtım dik durduğum zaman ağrıyor. ve sabah kalktığımda çoğu zaman beLimin ağrısıyLa uyanıyorum. Bir yoL gösterebiLirmisiniz?? çokmu iLerLemiş tedavi için evde yapabiLeceğim?? küçük egzersizLer varmı biLdiğiniz?? Yardımcı oLursanız çok sevinirim..

  edit: mail adresi yasaktır.
  SADMİN
   
Skolyoz (omurga eğriliği) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Omurga Eğriliği Skolyoz

  Omurga Eğriliği Skolyoz

  bel eğriliği bel egriligi kemiği eğriliği kemiğinde eğrilik omurga egriligi Vücudumuzu dik tutan bel kemiği (omurga) bazan eğrilikler gösterir. Çok genç yaşlarda başlayabilen eğrilikleri ancak dikkatli anneler yakalayabilir. Çocuklar elbiseli iken yeni başlayan ve hafif eğrilikleri fark etmek mümkün değildir. Ama anneler çocukları elbisesiz de görebilirler. Daha çok kız çocuklarda gözlenen...
 2. Omurga eğriliği skolyoz nedir

  Omurga eğriliği skolyoz nedir

  skolyoz nedir ortoröntgenogram skolyos nedir skolyoz tetkiki omurgamız neden s biçimindedir Omurga eğriliği skolyoz Omurganın yanlara doğru “S” veya “C” biçiminde kıvrılmasıdır. Bunun sonucunda omurga döner ve bir omuz ve bir kalça diğerinden yüksek görünür. Genetik olanları varsa da genellikle çoğunun nedeni bilinmemektedir. (idiopatik skolyoz) Herhangi bir yaşta olabilir. İnfantil...
 3. omurga eğriliği

  omurga eğriliği

  omurga eğriliği çocuklarda omurga eğriliği bebeklerde nedenleri Omurganın yanlara doğru “S” veya “C” biçiminde kıvrılmasıdır. Bunun sonucunda omurga döner ve bir omuz ve bir kalça diğerinden yüksek görünür. Genetik olanları varsa da genellikle çoğunun nedeni bilinmemektedir. (idiopatik skolyoz) Herhangi bir yaşta olabilir. İnfantil skolyoz 3 yaş altında görülür. Genellikle doğumsal yapı...
 4. skolyoz

  skolyoz

  yeni doğan skolyoz hakkında bilgi istiyorum lütfen yardım edin
 5. Çocuklarda omurga eğriliği nasıl teşhis edilir?

  Çocuklarda omurga eğriliği nasıl teşhis edilir?

  omurga eğriliği nedir,omurga eğriliği belirtileri,omurga eğriliği nedenleri,omurga eğriliği tedavisi,omurga eğriliği hakkında bilgiler Omurga eğriliği ve asimetrisi olarak bilinen skolyoz, özellikle gelişme çağındaki çocukları tehdit etmektedir. Travma, doğumsal gelişim bozuklukları gibi çok çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebildiği gibi, skolyoz olgularının büyük bir çoğunluğunda...

Sayfayı Paylaş