Smile, Balkanlar'dan yurtdışına açılacak

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Smile, Balkanlar'dan yurtdışına açılacak
Türkiye genelinde mağaza sayısı 651'e ulaşan Smile mağazalar zinciri önümüzdeki birkaç yıl içinde öncelikle Balkan ülkeleri başta olmak üzere yurtdışına da yayılacak. Smile, İstanbul'da düzenlenen teknoloji fuarı CeBIT'te kurduğu standla ürün ve hizmetlerini tanıtıyor. Smile Genel Koordinatörü Emre Alkin, yıl sonuna kadar mağaza sayısını 1000'in üzerine çıkacaklarını söyledi.

Alkin, "Sadece temmuz ayında her hafta 50 dükkân açacak şekilde hareket ettik, eylül ayında ise Media Markt gibi teknoloji perakendecilerinin pazara girmesiyle rekabet ortamı oluştu.

Bu rekabet bizi etkilemeden yolumuza daha hızlı devam ettik" dedi.
Yabancıların pazara girmesinin tüketicinin lehine olduğuna dikkat çeken Alkin, şunları söyledi: "Bu sayede biz dükkânlarımızda teknolojiyi vatandaşların lehine yarıştırıyoruz. Biz pazara herkesin malını uygun fiyata satmaya geldik."

Gezici bayilik sistemi

Yaptıkları işin 'hızlı perakendecilik' olarak tanımlanabileceğini belirten Alkin, yakında dükkân ve çok katlı mağazalarda corner'ların dışında piyangocular gibi 'gezici bayi'lik sistemine de geçeceklerini ifade etti.

Yurtdışında Smile'ın yaptığı perakendeciliği parça parça yapanların olduğunu ama gıda ve ilaç dışında tüketicinin ihtiyaç duyabileceği ürün ve hizmetleri tek çatı altında toplayan başka bir marka bulunmadığını hatırlatan Alkin, Smile'ın bu anlamda bir ilk olduğunu da hatırlattı.

Bu yüzden Smile'ın dükkân konseptini başta Balkan ülkeleri olmak üzere yurtdışına da götürmek istediklerini anlatan Emre Alkin şunları söyledi:

"2008 yılında küresel dünyada ulusal kahraman olmayı istiyoruz. Almanya, İngiltere, Fransa gibi Türklerin de yoğun olarak yaşadığı ülkelerle beraber Türk cumhuriyetleri, Moldova, Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkeler hedef pazarlarımız arasında."

'Türkiye genelinde mağaza açıyoruz'

Smile'ın bir ayrıcalığının da İstanbul odaklı dükkân açmamak olduğunu vurgulayan Emre Alkin, dükkanlarının dörtte üçünün Anadolu'da bulunduğunu, Tunceli, Şırnak, Hakkâri gibi uzak şehirlerde de dükkân açtıklarını aktardı. Smile'ın yıl sonunu 100 milyon doların üzerinde bir ciroyla kapatacağını anlatan Alkin, 2008 hedefini ise 1 milyar YTL olarak açıkladı.

Smile dükkânlarında en çok satılan ürünlerin başında kontör, ADSL ve D-Smart geliyor. D-Smart'ın dükkânlar için 'prestij malı' haline geldiğini söyleyen Emre Alkin Şöyle devam etti: "Dijital kontör satışında ilerlemek istiyoruz. Cep telefonunda bulunamayan modeller bizim dükkânlarda var. Biz, bayi ne isterse o malı veriyoruz. Bu sayede bayi satışlarında zorlanmıyoruz. Ayrıca dükkânlarımızda bireysel kredi müracaatı, sigorta, banka işlemleri de yapıyoruz."
 
Üst