Soğuk Su Içerken Dikkat

M

Misafir

Forum Okuru
Soğuk Su Içerken Dikkat
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Günhan Erdem, "Özellikle vücut ısısı yükseldiğinde soğuk suyun hızlı içilmesi, vücutta terleme fonksiyonunu artıracağından çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye sebep olur.Soğuk suyun olumsuz etkilerinden korunmak için yudum yudum içmeliyiz." dedi.

Prof. Dr. Erdem, aşırı sıcaklar sebebiyle vücudun sürekli su, mineral ve tuz kaybettiğini belirterek, "Soğuk su içmenin iki türlü olumsuz etkisi var. Bunlardan birincisi doğrudan doğruya üst solunum yollarında hassasiyeti olan kişilerde hastalıklara sebep olabilir. İkincisi ise hızlı içilen soğuk suyun buharlaşmaya yani vücutta terleme fonksiyonuna doğrudan etki ettiği için çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye sebep olur. Soğuk suyun olumsuz etkilerinden korunmak için yudum yudum yaklaşık 1 dakika içinde içmeliyiz." diye konuştu.

Prof. Dr. Günhan Erdem, özellikle aşırı sıcakların yaşandığı bugünlerde doğrudan su içmeye özen gösterilmesini isteyerek, çay, kahve ve diğer içeceklerin suya denk olmadığını söyledi.

Suyun vücut için tabii bir çözücü olduğunu anlatan Prof. Dr. Erdem, şöyle konuştu:

"Suyun insan vücudunda 2 temel görevi var. Birincisi vücuttaki hücrelerin metabolizma faaliyetleri için ihtiyaç duydukları su moleküllerini temin etmek, diğeri ise vücuttaki atık maddelerin atılmasını sağlamak. Suyun insan vücudunda bu görevleri yerine getirmesi ve metabolizmanın faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için suyu çözücü şeklinde almamız gerekiyor. Çay, kahve, meyve suyu gibi içecekler ise çözelti şeklindedir. Yani vücuttaki maddeleri çözme görevini yapacak su molekülleri tutulmuştur. O nedenle bir bardak su ile bir bardak meyve suyu arasında inanılmaz derecede serbest su farkı vardır." Prof. Dr. Erdem, sabah kalkınca, akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra mutlaka bir bardak su içilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
 

Benzer İçerikler

Young bride
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Young bride
Young bride
PeLiNiM
Cevaplar
0
Görüntüleme
654
PeLiNiM
PeLiNiM
ms_enemy
Cevaplar
1
Görüntüleme
6K
Misafir
M
TİTAN
Cevaplar
4
Görüntüleme
2K
BAŞAK.ece
B
Üst