1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.310
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Sol kolum uyuşuyor nedeni nedir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Sol kol uyuşması duruma bağlı olarak iki sebebe bağlı şekilde yaşanır. Koldaki sinirlere baskı ve zayıf kan dolaşımından dolayı kolda uyuşma hissedilebilir. Gün içinde uyurken, dinlenirken yanlışlıklada olsa kolunuzun üstüne ağırlık vermeniz durumunda da hissedilir.
  Sol kol neden uyuşur
  Sinir sıkışması: Kolda bulunan sinirlerin üstüne yatılması, basınç uygulanması veya ağırlık olmasından dolayı sinirler sıkışabilir. Sinir sıkışmasının bir çok nedeni olmakla beraber şeker hastalığının habercisi olabilir. Kol üstünde uyunması kolda uyuşma nedeni olabilmektedir.

  Dolaşım bozukluğu: Dolaşım sorunu olması ile kan vücudun tüm bölgelerine doğru şekilde gitmez. Bunlara bağlı olarak ellerde, kollarda, ayaklarda uyuşma ve karıncalanma ile anlaşılır. Kan dolaşımı sorun yaşaması sol kolda uyuşma ile anlaşılır. Hareketsiz bir yaşam, sigara kullanımı ve sağlıksız beslenmeden dolayı yaşanabilmektedir.

  Damar sertliği: Sağlıksız beslenmek damar sertliğine neden olur. Kalp krizine neden olduğu gibi damarlarda sertlik meydana gelir. Göğüste ağrı, sol kol uyuşması kalp krizinin belirtileri arasındadır. Sağlıklı beslenme damar sertliğini önleyerek sol kolda uyuşması engeller.  < Konu Resmi..>  Alkol ve sigara: Zararlı oldukları gibi sinir sistemine hasar vererek dönem dönem his kaybına neden olur.

  Vitamin eksikliği: Dengesiz beslenmekten dolayı B vitaminin eksikliğine bağlı olarak karıncalanma, hissizlik görülür.

  İnme: Beyne giden kan miktarı azalır, yeteri kadar oksijene ulaşmaması sonucunda vücudun bazı kesimlerinde uyuşma görülür.

  Kas çekilmesi: Ağır yük ve eşya kaldırıldığı takdirde kaslar çekilir. Kolda uyuşma meydana gelir, önlenmesi için soğuk kompres uygulanması gerekmektedir.

  Sol kol uyuşmasının tedavisi
  Tedavi sebeplere bağlı olarak uygulanabilmektedir. Altında yatan sebep bulunduktan sonra uygulanacak tedavi yöntemleri sayesinde uyuşma ortadan kalkabilir. Doğru tedavi uyuşmayı önler.

  Sol kolu oynatmak, germe hareketleri sayesinde kan akışı düzene girebilir, sinirlerdeki gerilme ve sıkışma azaltılmaktadır.

  Uyuşma olan yerlere sıcak kompres uygulaması yaparak rahatlaması sağlanır.

  Alkol ve sigara tüketiminden uzak durularak sinir sisteminin kendisini onarması beklenir.

  Uyuşma yaralanmaya bağlı olarak meydana geldiyse yatak istirahatı yöntemi ile tedavi edilir
   
Sol kolum uyuşuyor nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Saatler niçin sol kola takılır...

  Saatler niçin sol kola takılır...

  Özel bir durum veya farklı olma düşüncesi yoksa insanların çogu saatlerini sol kola takarlar.Çünkü çogunluk sag elini kullanmaktadır ve bu kolun daha daha hareketli olması nedeniyle saatin bir yerlere çarpıp zarar görme olsılıgı yüksektir. Zaten saatin kurma dügmesi 3 rakamının yanındadır.İnsanlar saati kurmak istedikleri zaman onu bilekten çıkarmadan sag elle saati kurabilirler
 2. Sağ Kolumu Kaybettim Ama Sol Kolum Var...

  Sağ Kolumu Kaybettim Ama Sol Kolum Var...

  SAĞ KOLUMU KAYBETTİM AMA SOL KOLUM VAR" Seddülbahir ve Conkbayır'ın büyük kahramanlarından biride Bombacı Mehmet Çavuş 'tu. Bu kahraman Anadolu çocuğu ,İngilizlerin siperlerimize fırlattığı el bombalarını korkusuzca hemen yakalar,karşı tarafa fırlatır ve zararını kendilerine dokundururdu. İngilizler bunu anlamış olacaklar ki bombaları bir kaç sayı saydıktan sonra fırlatarak Mehmet Çavuş...
 3. Koltuk altımda beze var nedeni nedir?

  Koltuk altımda beze var nedeni nedir?

  koltuk altında şişlik,koltuk altında sertlik,koltuk altında bezenin nedenleri,koltuk altında sertlik neden olur,koltuk altındaki beze hakkında bilgiler Koltuk altındaki bir şişlik demek, vücudun farklı yerlerinde de bulunan koltuk lenf altındaki lenf bezlerinden en az birinin şişmesi demektir. Lenf nodülleri küçük, yuvarlak şekilli bezlerdir ve bağışıklık sisteminin ana...
 4. Bacağım uyuşuyor nedeni nedir?

  Bacağım uyuşuyor nedeni nedir?

  bacak uyuşması neden olur,bacak uyuşmasının nedenleri,bacak uyuşmasının sebepleri,bacak uyuşmasının tedavisi,bacak uyuşması hakkında bilgiler Bel omurları arasında bulunan ve disk adı verilen yapının fıtıklaşarak kalça ve bacağa giden sinir köklerine bası yapmasıdır. Tedavisinde istirahata ve kas gevşetici ilaçlara rağmen hastanın şikayetleri devam ediyorsa fizik tedavi...
 5. Sürekli ayaklarım uyuşuyor nedeni nedir?

  Sürekli ayaklarım uyuşuyor nedeni nedir?

  Her ayak uyuşması endişelenmeyi gerektirmese de ayak uyuşmasının nedenleri hakkında genel bilgiye sahip olmak doğru zamanda tıbbi yardım almayı sağlayabilir. Ayaklardaki uyuşmanın yaygın nedenlerinin başında, ‘periferal nöropati‘ denilen sinir hasarlanması gelir. Sinirlerde bir tür hasar ya da kan dolaşımında bir sorun olması söz konusudur. Ayaklarda bir türlü geçmeyen uyuşmalar ayakta...

Sayfayı Paylaş