Som balığı ruh haline iyi geliyor

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Som balığı ruh haline iyi geliyor
NEW YORK - Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, som balıkları gibi yağlı balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri, beynin hislerle ilgili bölümüne etki ediyor.

Araştırmayı yapan ekip daha önce, kanlarında omega-3 yağ asitleri az olan insanların olumsuz düşünceye daha yatkın olduklarını, çok olanların ise daha eğlenceli ve bozuk ruh hali göstermeye daha az meyilli olduğunu gözlemlemişlerdi.

Bulguları Budapeşte’deki Amerikan Psikosomatik Derneği’nin yıllık toplantısında sunan Dr. Sarah Conklin ve arkadaşları, beyindeki gri maddenin hacminin, başta ruh haliyle ilgili bölgeler olmak üzere, tüketilen omega-3 yağ asitlerinin miktarıyla ilgili olup olmadığına baktılar.

55 yetişkine ortalama ne kadar omega-3 aldıkları soruldu ve MRI ile gri madde hacmine bakıldı.

Araştırmacılar, omega-3 yağ asitlerini çok alanların beyinlerindeki ruh hali ve hislerle ilgili gri madenin hacminin daha büyük olduğunu gördüler.

Depresyon gibi ruh hali bozukluğu olanlarda gri madde bölgesinin küçük olduğunu belirten araştırmacılar, balık yemenin beyinde değişiklik yapıp yapmadığını tam olarak kanıtlamak için daha çok araştırmaya ihtiyaç olduğunu da vurguladılar.
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Uzman SühaN
Cevaplar
2
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
ASİMELEK
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
ASİMELEK
ASİMELEK
Üst