1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Somatizasyon

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Psikolojik Hastaliklarin Bedende Görülmesi (Somatizasyon) Psikolojik Hastaliklarin Tibbin Diger Uzmanlik Alanlarindaki Görünümü
  Psikolojik Hastaliklarda Psikolog ve Psikiyatri Disinda Uzman Doktorlara Basvurma
  Psikolojik Hastaliklarin Bedende Görülmesi (Somatizasyon)
  Bedensel hastaliklarda psikolojik komplikasyonlar 3 grupta toplanmistir.


  1 - Bedensel hastaliga ruhsal tepki
  2 - Tedavi amaciyla kullanilan ilaçlarin ruhsal yan etkileri.
  3 - Bedensel hastaligin neden oldugu ruhsal bozukluklar.


  Fiziksel bir hastaligi olan bireyin öfkeli, kizgin, üzgün, huzursuz olmasi normaldir, ancak bu duygularin geçici olmayip, siddetlenerek uzamasi, psikiyatrik bir sendroma dönüsebilmektedir. Hastalik kisinin normal yasam etkinliklerini sürdürmesine de engelse ( Felçli olma, kör olma, kanser v.s. ) bireyin durumunu kabullenmesi sürecinde depresyon, gerileme, toplumdan geriye çekilme, uykuya kaçis, inkar, bagimlilik gibi birçok psikolojik tepki olusabilir.
  Aniden ortaya çikan ya da sürmekte olan fiziksel hastaliklarda ortaya çikan duygu, korkudur. Ölüm korkusu, kendi denetimini kaybetme korkusu, agri korkusu, terkedilme korkusu gibi kaygilar yogunlasir. Bazen birey hastaligini yok sayarak, INKAR ederek bir savunma sistemi olusturabilir. Veya " Neden ben " sorusuyla, ÖFKE VE KIZGINLIK YASANABILIR. Arkasindan anksiete ve depresyon olusabilir. Bireyler kendilerine bakan kisilere bagimlilik duygusu gelistirir. Bagimliligi kabullenmesi hastanin duygusal dengesini korumasini saglayarak yararli olabilir, ama uzayan bir bagimlilik hastanin gerekli oldugu halde fiziksel etkinlikten kaçinmasina neden de olusturabilir.
  Bedensel hastaliga bagli olarak bedenin dis görünümünün bozuldugu durumlarda geriye çekilme ve topludan uzaklasma görülebilir.


  Psikolojik Hastaliklarin Tibbin Diger Uzmanlik Alanlarindaki Görünümü
  Anksiyete ( Sikinti, gerilim, bunalim ) bozukluklarinin yüksek tansiyon, seker ve koroner kalp hastaligina eslik etmesi durumunda bu hastaliklarin gidisinin kötülestigi gösterilmistir.

  Peptik ülser hastalarinin % 86.7'sinde bir psikiyatrik tani bulunmaktadir.

  Dogum sonrasi dönemde kadinlarin depresyon orani % 10 - 15 oraninda bulunmustur.

  Romatizmal Artrid hastalarinin % 45 - 50'sinde depresif belirti ya da depresyon bulundugu bildirilmistir.

  Kanserli hastalarin % 47'si psikiyatrik bir tani almaktadir.

  Operasyon sonrasinda hastalarin % 11'inde uyum bozuklugu görülmektedir.


  Gedas'in 681 uzman hekimle yaptigi bir ankete göre asagidaki sonuçlara ulasilmistir.
  * Hekimler, gördükleri hastalarin üçte birinde bir ruhsal bozukluk oldugunu düsündüklerini belirtmislerdir.
  * Ruhsal sorunu oldugunu düsündükleri hastalarin dörtte birini bir psikiyatri uzmanina sevk etmektedirler. Bunun oldukça yüksek bir oran oldugunu söyleyebiliriz
  * Depresyon tanisi konma orani %10 ile 30 arasinda degismektedir.
  * Hekimlerin üçte ikisi depresyon, anksiyete ve somatizasyon konusunda egitim almak istediklerini belirtmislerdir.
  * Hekimlerin çogu depresyonun tibbi bir hastalik oldugunu belirtmislerdir.
  * Psikiyatriye karsi ilgi, tedavi etme ve bilgi düzeylerini yaklasik olarak 10 üstünden 5 olarak degerlendirmislerdir.
  * Depresyonu tedavi etmenin kendi isleri olmadigini belirtenlerin orani % 50'ye yakindir.
  * Depresyonun düzelmeyecegine inananlarin orani yariya yakindir.
  * Depresyonun kendiliginden düzelecegine inananlarin orani yariya yakindir.
  * Antidepresanlarin etkili olamayacagina inananlarin orani üçte ikidir.
  * Depresyonun sosyal etkenlerin ortadan kaldirilmasiyla iyilesecegine inananlarin orani % 50'ye yakindir.
  * Antidepresanlarin bagimlilik yapacagina inananlarin orani % 66 civarindadir.
  * Çarpintinin depresyonun belirtisi olduguna inananlarin orani % 62, ellerde uyusmanin belirti olduguna inananlarin orani % 62, bayilma için % 48, nefes alamama için % 70'dir.

  (PAREM 1999 - Genel Tip ve Ruhsal Bozukluklar'dan alinmistir).


  Psikolojik Hastaliklarda Psikolog ve Psikiyatri Disinda Uzman Doktorlara Basvurma
  Bireyin farkli ruh sagligi uzmanlarina ulasabilmesi için birçok asamadan geçmesi gerekmektedir. Ruhsal sorunu olan 100 kisiden sadece 5 tanesi ruh sagligi uzmanina ulasabilme ve biri tedavi görebilmektedir. Ruhsal problemleri nedeniyle ilk olarak psikiyatriye basvuran hastalarin % 45'i psikiyatri disi uzmanlar tarafindan sevk edilmektedir. ( Parem, Doç.Dr. Kültegin Ögel ) Bu nedenle ruhsal sorunu olan hastalarin önceki basamaklarda tedavi edilmesi önemlidir. Psikiyatri uzmaninin ülkemizde yetersiz sayida olmasi diger hekimlerin bu alandaki önemini artirmaktadir.
  Psikiyatri disi uzman doktorlarin reçetelerindeki antidepresan ilaç oranlari, bu alanda görülen hasta sayisi hakkinda bir ipucu verebilir. PAREM'in ( Psikiyatrik Arastirmalar ve Egitim Merkezi Dernegi ) 1999 yilinda yaptigi bir arastirmaya göre (Roche firmasinin katkilariyla )
  Psikiyatri disi uzman doktorlar 1 yil içinde 1.068.000 kutu antidepresan ilaç yazmaktadir. Bu toplam antidepresan ilaç piyasasinin % 17'sidir. Yani antidepresanlarin beste biri psikiyatri disi uzman doktorlar tarafindan yazilmaktadir.
  Türkiye'de yazilan antidepresan ilaçlarin yaklasik % 10'u dahiliye uzmanlari tarafindan yazilmaktadir.
  Ruhsal sorunlarin çogu kadinlarda görülmesine , gebelik ve dogum sonrasinda çok sik ruhsal bozukluklar görülmesine ragmen , kadin dogum uzmanlarinin antidepresan yazma orani düsüktür.   
Somatizasyon konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Somatizasyon bozukluğu ve belirtileri nelerdir

  Somatizasyon bozukluğu ve belirtileri nelerdir

  SOMATOFORM AĞRI BOZUKLUĞU Asagidaki belirtilerinden varligi halinde bu durumdan bahsedilir. 1- Vücudun bir ya da daha çok bölgesinde hissedilip, bu nedenle tetkik ve değerlendirme yapılacak derecede şiddetli ağrı yakınmasının olması. 2- Bu ağrı belirgin bir gerilime ya da mesleki, toplumsal ve kişinin yapabildiği diğer aktivite alanlarında bozulmaya yol açmaktadır. 3- Ağrının başlayıp,...
 2. Somatizasyon Bozukluğu

  Somatizasyon Bozukluğu

  Somatizasyonu stresin ya da duygusal sorunlar ın fiziksel yakınmalarla ifade edilmesi olarak tanımlayabiliriz. Ruhsal sıkıntı ve gerginlik uygun biçimde ifade yolu bulamadığında kişi bunun için bedenini kullanmakta ve sıkıntısını 'bedenselleştirmekte' yani bedeniyle ifade etmektedir. Bedenselleştirme de en çok ağrıdan yakınılır; halsizlik, baş dönmesi, nefes darlığı ve çarpıntı da sık görülen...
 3. Somatizasyon bozukluğu

  Somatizasyon bozukluğu

  Somatizasyon bozukluğu daha çok kadınlarda görülen, genelde 30'lu yaşlarda başlayan ve tedavi edilmezse bir ömür boyu sürebilen bir hastalıktır. Oldukçada yaygın olan bu hastalığın tipik belirtisi, fiziksel hastalık bulguları ile seyretmesine rağmen yapılan tüm muayene ve tetkiklerde bu hastalığa ait hiçbir iz bulunmamasıdır. Bu fizik belirtiler, baş ağrıları bel ağrıları vb. her türlü...

Sayfayı Paylaş