1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Şömine çevresini nasıl düzenlemeli?

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Şömine çevresini nasıl düzenlemeli? Bir zamanlar şömineler Noel Baba'nm yıllık ziyaretine kolay geçiş sağlamasından öte bir gereklilikti; soğuk evi ısıtan bir ihtiyaçtı. Artık modern konutlarda merkezi ısıtma sistemleriyle daha çağdaş bir ısınma sağlansa da, şömineler teknolojik gelişmelerle yerini korumayı başardı.

  Ayna
  Şömine üzerine ayna asmak çok klasik bir uygulama. Klasik çözümlerden şaşmam diyorsanız, eski bir Venedik aynasınıya da kıvrımlı çerçevesini parlak kırmızıya boyadığınız 1940'lara ait bi aynayı tercih edin Şimdi onlar konuşuyor...

  Antika parçalar
  Modem bir mimari kahuk içinde az sayıda antika obje kullanımı günümüz dekorasyon tarzları arasında listebaşı seçeneklerden biri. Bu çizgide bir düzenleme, yine modern bir şömine tasarımını kabul eder. Böylece antika parçalar ön planda kalır. Yalın şömine duvarına mekâna uyan antika hir parça asabilir ya da tezat yaratan teknolojik bir cihaz yerleştirebilirsiniz. Az sayıda çerçeve ve aplikler de çözümün bir parçası olabilir.


  Nişin içindeki raflar Evinizde doğal doku ve malzemeler ön plandaysa ve hatta bu evin konumu da Güney'de, bahçe içindeyse, çeşitli köşelerde toprakaltı koleksiyonları, midyeler, anısı onlan objeler vardır. Peki onlar için, tam da şöminenizin iki yanında, simetrik tasarlanmış, ham ahşap raflı, sakin bir sergileme alanı yaptırmaya ne dersiniz?

  Beton farkı
  Taş zeminler, sıva duvarlar ve içi ateş tuğlası eski bir şömine... Burada önemli olan ilgiyi şömine formuna vermek olmalı. Kalabalık olmayan, yalın form ve doğal renklerdeki az sayıda objeyle şöminenizin çevresi ve üzerini düzenleyebilirsiniz.

  Romantik ışık
  Şöminenizin üst rafı, burada sergileyeceğiniz ürünleri seçerken adet belirlemek açısından önemli. Kısıtlı bir alanda az sayıda ürünle istediğiniz etkiyi vermenizde mümkün. Hoş ışık veren bir abajur, kara kalem tablo, beyaz bir ayna ve çiçeklerle, huzurlu bir şömine köşesine kavuşursunuz. Renklerde aşırıya kaçmamak şartıyla.

  Mum ışıklar
  Evde verdiğiniz özel davetlerde size önerimiz, şöminenizin üzerindeki tüm objeleri kaldırıp, bu alanı aldığı kadar çok mumla doldurmak. Şömineyi yakmasanız bile, bu ışıl ışıl görüntü göz alacaktır.

  Çarpıcı bir fikir
  Bu uygulama oldukça yaratıcı ve farklı bır fikir olsa da yapcak cesur yürekler zor bulunabilir. Yüksek tavanlı, süprizli bir eviniz varsa, kendi çizdiginiz bir formu alçıpan firmasına uygulatarak bu tarz bir şömineye sahip olabilirsiniz. Ya da sevdiginiz bir heykeltraşla anlaşabilirsiniz.

  Mevsimsel değişim
  Şöminenin üzerindeki rafta yaptığınız kompozisyonu mevsime göre değiştirin. Yazın doğal pastel renkli ürünlere, kışınsa toprak tonlarını koyabilirsiniz. Böylece evinizin dinamik yapısını dekorasyona da yansıtmış olursunuz.


   
Şömine çevresini nasıl düzenlemeli? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şömine

  Şömine

  Can derdi demektir. Kötü bir olay, moralinizi bozacak, sizi çok üzecek demektir. Eğer şöminede ateş yanıyorsa, bu şansınızın iyi olacağına açılacağına ve işlerinizin yoluna gireceğine yorumlanır. Rüyada şömine görmek, can sıkıntısı demektir. Kötü bir olay canınızın sıkılmasına neden olacak.Can sıkıntısı demektir. Kötü bir olay, canınızın sıkılmasına neden olacak. Eğer şöminede ateş yanıyorsa,...
 2. Çevre

  Çevre

  ÇEVRE İnsanın içinde evrim geçirdiği ortam olan çevre , her zaman farkında olmadığı doğal olaylar ile yaşama koşullarından , yani insanların doğal ortam ile uyuşma biçimin de oluşur. Çevre kavramı yakın bir dönem bazı ülkelerde doğanın , aşağı , yukarı tam anlamıyla “Evcilleştirilmesi’nin yanı sıra , bazı tehlikelerle ve yıkıma uğratıldığı sırada sıra da ortaya çıkmıştır. Söz konusu yıkım ,...
 3. çevrenizin sizi değerlendirmesi nasıl?

  çevrenizin sizi değerlendirmesi nasıl?

  Etrafımızın bizi nasıl gördüğü, nasıl değerlendirdiğini hep merak eder dururuz. Bakalım çevremiz bizim için ne düşünüyormuş:) 1.Kendinizi ne zaman iyi hissedersiniz? a. Sabahları b. Akşamüstleri ve akşamları c. Gece geç saatlerde 2. Yürüyüşünüz nasıldır? a. Oldukça ızlı, uzun adımlarla b. Oldukça hızlı, kısa ve çabuk adımlarla c. Ortalama hızlı, başım dik d. Ortalama hızlı, yere bakarak...
 4. çevre kirliliği nasıl önlenir

  çevre kirliliği nasıl önlenir

  çevre kirliliği nasıl önlenir bu konuda acil bilgi verirseniz bende 7 yaşında ki oğluma öğreteceğim çevresini nasıl temiz tutması gerektiğini:)
 5. Şömine Temizliği Nasıl Yapılır?

  Şömine Temizliği Nasıl Yapılır?

  şömine temizliği, şömine bacası nasıl temizlenir, şöminenin temizliği nasıl yapılır Özellikle yaylalık ve bazı yazlık evlerde bulunan şömineler günümüz de modern binalarda ve villa tipi evlerde de oldukça yaygınlaşmaya başlayarak kış ayların da hem odayı ısıtan hemde görsel bir şıklık katan detay olarak yer almaya devam ediyor. Şöminelerin nasıl temizlenmesi konusun da bilgi sahibi olmak...

Sayfayı Paylaş