1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Son 200 Orkide

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  yabani orkide çeşitleri

  1. Proje Bilgileri
  Önemli Doğa Alanı: Amanos Dağları (AKD 063), Mersin Tepeleri (AKD 055) ve Gülnar (AKD 048).
  Öncelikli Türler: Doğu Akdeniz’de yaşayan nadir orkide türleri
  Proje Süresi: 24 ay
  Projeyi Uygulayacak Kuruluş: Doğa Derneği
  Proje Bütçesi: 158 220 YTL

  2. Projenin Hikâyesi
  Yabani orkideler, salep üretiminin can damarıdır. Çünkü salep, orkidelerin kökleri kurutularak üretilir. Türkiye, dünyadaki en büyük salep üreticisidir ve bu yüzden her yıl 45-180 milyon arasında orkide doğadan toplanmaktadır. Salep üretimi nedeniyle sadece Türkiye’de yaşayan pek çok orkide türü yok olma noktasına gelmiştir. Öyle ki, bazı orkide türleri tek bir noktada kalmıştır ve orada da yok olmak üzeredir.

  Bu proje, Mersin, Antakya ve Kahramanmaraş’ta yaşayan Türkiye’nin en nadir orkidelerinin yerinde korunmasını, aynı zamanda, bu güzel canlıların doğadan toplanmak yerine kültür ortamında yetiştirilmesini hedeflemektedir.

  3. Beklenen Sonuç
  Türkiye’nin en nadir orkide türlerinin yerinde korunması ve orkidelerin doğadan toplanmak yerine kültür ortamında yetiştirilerek salep üretiminde kullanılmasıdır.

  4. Faaliyet Planı
  Hatay, Kahramanmaraş ve Mersin’deki en önemli orkide yaşam alanları belirlenecek ve yerinde korunacaktır. Her üç ildeki orkidelerin yaşam alanları il çevre planına ve imar planlarına işlenecektir. Bu illerde orkide yetiştirme bahçeleri oluşturulacak ve bilgilendirme panoları koyulacaktır. Orkidelerin kültür ortamında yetiştirilmesi için deneysel üretim yapılacaktır. Bu nadir canlılar film ve fotoğrafla görüntülenecektir. Türkiye’nin orkidelerini tanıtan bir rehber-kitap yayınlanacak ve bir poster hazırlayarak dağıtılacaktır. Ayrıca, orkideleri tanıtan bir kısa film hazırlanacaktır.

  5. Doğa Ortağının Görünürlülüğü
  Proje kapsamında üretilecek filmin, kitabın ve diğer tüm malzemelerin üzerinde sponsorun logosu görünecektir. Kitap ve film, CNN Türk ve diğer medya destekçileri tarafından sponsorların logolarıyla birlikte tanıtılacaktır. Atlas Dergisi, projeyi anlatan bir konu yayınlayacaktır. Bilgilendirme panoları ve bitki koruma-üretim alanlarında sponsorların logoları yer alacaktır. Bu alanların çok sayıda ziyaretçi tarafından görülmesi beklenmektedir.

  alıntıdır..

   
Son 200 Orkide konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Orkide

  Orkide

  Çok güzel bir haber alacaksınız, aldığınız bu haber sizin hayatınızı değiştirecek demektir. :Çok güzel bir haber alacaksınız, aldığınız bu haber sizin hayatınızı değiştirecek demektir. İyi bir aileden kibirli ve varlıklı bir kişiyi işaret eder.Orkide müjdeli habere ve bol kismete delalet eder. Rüyada orkide görmek ve koklamak, çok kisa bir zaman içinde kismetinizin açilacagina ve rizkinizin...
 2. orkide bakımı

  orkide bakımı

  orkide bakımı orkidenin bakımı solmuş orkide video soluyor (Phalaenopsis) Orkide Bakımı: Bol ışık ister, ama yaz aylarında direk güneş ışığından koruyun. Haftada 1 kez sulayın, saksının dibine tabak koyun. Klorlu su her türlü bitkiye zararlıdır. Bu yüzden musluk suyundan suluyorsanız, suyu en az 1 gün kloru uçması için dinlendirmelisiniz. Kesinlikle çiçeklerine su...
 3. Mersi orkide

  Mersi orkide

  Bize kabak diyetini öğretip rejime girdirdiğin için mersi şekerim...:) Orkide bunlar sana:ar4fd:
 4. Orkide Çiçeği

  Orkide Çiçeği

  orkide budama video orkide budama budaması nasıl yapılır orkidenin budanması budanması orkide bakımı,orkide bakımı nasıl yapılır,orkide bakım,orkide bakımı nasıl olur,orkide çiçeğinin bakımı,orkide çiçeği bakımı Elbette ki tüm çiçekler eşsiz bir güzelliğe sahiptir ama orkidenin yeri bir başkadır. Peki orkide nasıl bakım ister; buyrun öğrenelim Melek'lerim. Bol ışık ister, ama yaz...
 5. orkide

  orkide

  orkidelerim soğuk alıp soldular nasıl canlandırabilirim, şimdi budama yaparsam doğru olurmu?

Sayfayı Paylaş