Son 5 yılda töreye 1806 kadın kurban

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Son 5 yılda töreye 1806 kadın kurban
Son 5 yılda töreye 1806 kadın kurban

28 Ocak 2007Şükrü KÜÇÜKŞAHİN/ANKARA
2789633.jpg
CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu’nun Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya yönelttiği bir soru, Türkiye’de töre ve namus cinayetlerinin sanılandan daha fazla işlendiğini ortaya koydu. Son 5 yılda 1806 kadın töre cinayetine kurban gitti. Aynı sürede intihar eden kadın sayısı da 5 bin 375 oldu. Bu rakamlar Türkiye’de, her gün 1 kadının töre cinayetlerine kurban gittiğini gösteriyor.

AİLE ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Özlem Çerçioğlu’nun sorusuyla ilgili rakamların kendisine bağlı kurumlarca tutulmadığını belirterek yanıtları Adalet ve İçişleri Bakanlığı verilerine dayandırdığını bildirdi. Çubukçu, son 5 yılda işlenen töre cinayetleri ve intihar eden kadınlarla ilgili rakamları bu nedenle "İçişleri Bakanlığı’nca verilen cevaplar" başlığı altında şöyle aktardı:

"2001-2006 yılları arasında ülkemiz genelinde meydana gelen töre ve namus cinayetleri kapsamında, 1806 cinayet olayının meydana geldiği tespit edilmiştir. Yine aynı dönemde yabancı uyruklular dahil 5 bin 375 kadının intihar ettiği anlaşılmıştır."

TÜRKİYE KARARLI

Çubukçu, Emniyet Genel Müdürlüğü rakamlarına göre polisin görev bölgesinde 2001-2006 arasında gerçekleşen kadın intiharlarının sayısını da ayrıca verdi. Buna göre polis bölgesinde, aynı süre içinde 2 bin 774 kadın intihar etti.

Çubukçu, yanıtında Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, BM Genel Kurulu kararları gereği kadınlara karşı aile içi şiddetin ortadan kaldırılması, kadına karşı her türlü şiddetin önlenmesi için devleti acil tedbir almaya zorladığını anımsatırken Türkiye’nin bu sözleşmelere uygun kararlılık gösterdiğini belirtti.

Töre cinayetleri ile ilgili TCK’da yapılan düzenlemelere atıfta bulunan Çubukçu, kadınları biçki-dikiş, el işi ve benzeri kurslarla belli merkezlere çekip, burada bilinçlendirme yoluna gidildiğini aktardı. Çubukçu, kadınlara yönelik bu çalışmalar için yaklaşık 100 toplum merkezi kurulduğunu bildirdi.

Bu sonuç asla kabul edilemez

Soru önergesi sahibi Özlem Çerçioğlu, bakanın verdiği rakamlar karşısında şok geçirdiğini belirterek şunları söyledi: "Bu rakamlara göre ürküten bir tablo ile karşı karşıyayız. Töre ve namus cinayetlerine karşı verildiği söylenen etkili mücadelenin sonucu bu mu? Bu sonuç kabul edilemez. Bu mücadelede birinci görevin devlette olduğu açıktır. Bu nedenle; en başta Bakan Çubukçu olmak üzere, her yetkiliyi kadınla ilgili bu kara tablonun yok edilmesi için daha ciddi ve kararlı mücadeleye çağırıyorum. İntihar olayları üzerinde derin ve gecikmeksizin sosyolojik boyutta incelemeler yapılmalı."
Kaynak:tumgazeteler
 
Üst