1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Sonbahar Yankıları

  Konu, 'Magazin' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  Sonbahar filimi izleyicilerden tam not aldığı gibi ödül üstüne ödül almaya devam ediyor.....

  'SONBAHAR' ÖDÜLLERE DOYMUYOR!
  [​IMG]
  20. ANKARA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ'NDE, ''EN İYİ FİLM'' VE ''EN İYİ YÖNETMEN'' KATEGORİLERİNİN DE ARALARINDA BULUNDUĞU 7 DALDA ÖDÜLLER ''SONBAHAR''A GİTTİ...

  Festival Başkanı Can Özgün, Kızılay Büyülü Fener'de düzenlediği basın toplantısında, akşam yapılacak törenle ödüllerin sahiplerine verileceğini söyledi.

  Basın toplantısında, ''Ulusal Uzun Film Yarışması'' ödüllerini Seçiciler Kurulu üyelerinden yönetmen Mustafa Altıoklar açıkladı.

  Buna göre, ''En İyi Film Ödülü'', ''ideallerin yok edildiği çağımızda evrensel sorunların en başatı olan bireyin 'bireyselleştirme yalanıyla' tek tipe dönüştürülüp yok edilişine 'ölüme yatarak' karşılık veren bir kaybedenin hikayesini, şiirsel bir sinematografiyle anlattığı'' için Özcan Alper'in ''Sonbahar'' filmine oy birliğiyle verilmesi kararlaştırıldı. ''Sonbahar'', ''Sinema Yazarları Derneği En İyi Film Ödülü''nü de kazandı.

  ''En İyi Yönetmen Ödülü'' ile ''Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü'' de sinematografik başarısı nedeniyle ''Sonbahar'' filminin yönetmeni Özcan Alper'e gitti.

  ''Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü'' ve ''Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü''nü ise, ''geleneksel kurallara baş kaldıran bir kadının sevgiyi bulma çabası etrafında geliştirdiği evrensel bir temayı minimalist bir sinema anlayışıyla anlattığı'' gerekçesiyle Cemal Şan'ın yönettiği ''Dilber'in Sekiz Günü'' aldı.

  ''Ulusal Uzun Film Yarışması'' kapsamında verilen diğer ödüllere layık görülenler şöyle:

  -''En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'' ''Dilber'in Sekiz Günü'' filmindeki rolüyle Nesrin Cavadzade'ye,

  -''En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'', ''Dilber'in Sekiz Günü'' filmindeki başarısıyla Fırat Tanış'a,

  -''En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'', ''Sonbahar''daki performansıyla Megi Kobaladze'ye,

  -''En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'', ''Gökten 3 Elma Düştü'' filmindeki oyunculuğuyla İsmail Hacıoğlu'na,

  -''En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü'', ''Sonbahar'' filmindeki görüntü yönetimiyle Feza Çaldıran'a,

  -''En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü'', ''Devrim Arabaları'' filmindeki sanat yönetimiyle Veli Kahraman'a,

  -''En İyi Özgün Müzik Ödülü'', ''Dilber'in Sekiz Günü''ndeki müzik anlayışıyla Nail Yurtsever, Engin Aslan ve Cem Tuncer'e,

  -''En İyi Kurgu Ödülü'', ''Sonbahar'' filmindeki kurgu anlayışıyla Thomas Balkenhol'a.

  Bunun yanında, ''Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ödülü''nü ''Fırtına'' filmindeki performansıyla Cahit Gök ve ''Dinle Neyden'' filmindeki rolüyle Metin Hara paylaşacak. ''Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödülü''nü ''Gökten 3 Elma Düştü'' filmindeki rolüyle Toprak Sağlam, ''Umut Veren Yeni Yönetmen ve Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ödülü''nü ''Bunu Gerçekten Yapmalı Mıyım?'' yapıtıyla İsmail Necmi aldı.

  Ayrıca, ''Seçici Kurul Özel Ödülü'', ''içinde yaşadığımız politik coğrafyanın gerçeklerine göbekten bağlı olması nedeniyle sınır tanımayan kırık bir aşk hikayesini, belgeselci refleksi ve yalın bir sinema dilini kaynaştırarak anlattığı'' gerekçesiyle Hüseyin Karabey'in ''Gitmek'' adlı yapımına verildi.

  ''ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI'' ÖDÜLLERİ
  ''Ulusal Belgesel Yarışması'' bölümünde Seçici Kurul adına ödülleri açıklayan Candan Murat Özcan, ''teknik yeterlilik, anlatıda bütünlük, sinematografi ve estetik kıstaslar değerlendirildiğinde, profesyonel kategoride birinciliğe değer bir eser bulunamadığını'' söyledi.

  Özcan'ın açıklamasına göre, Yasemin Alkaya'nın ''Yaşam Arzısı'' adlı filmi ikincilik, Can Candan'ın ''3 Saat'' filmi üçüncülük ödülüne, Gloria Rolando'nun ''Nazım'ın Küba Seyahati'' de ''Seçiciler Kurulu Özel Ödülü''ne layık bulundu.

  Amatör kategoride ise Serdar Güven'in ''Alamet'in Üstüvane'' yapımı birinci, Rodi Yüzbaşı'nın ''Mezra Ezidiya'' adlı filmi ikinci, Belgin Cengiz ve Oğuz Karabeli'nin ''Kağıt Hane'' adlı eserleri üçüncü oldu. ''Seçici Kurul Özel Ödülü''nü Emre Yalgın'ın yönettiği ''Pembe Gri'' aldı.

  ''ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI'' ÖDÜLLERİ
  Festival kapsamında düzenlenen ''Ulusal Kısa Film Yarışması'' ödülünü Seçiciler Kurulu'ndan Senem Erdine İşmen açıkladı.

  Buna göre, ''İnsan-lık'' adlı yapım, ''yaratıcı fikri, kısa film biçemine uygunluğu ve çağımızın sorunlarına dair duyarlı yaklaşımı'' dolayısıyla oy birliğiyle ''En İyi Kurmaca Film'' seçildi.

  ''En İyi Deneysel Film Ödülü''ne ''Açık Rüya'', ''En İyi Canlandırma Film Ödülü'ne ''Gemeinschaft'' adlı kısa filmler değer bulundu. ''Seçiciler Kurulu Özel Ödülü'' de ''Hayat-Derin Uzay''a verildi.

  Bunun yanında İşmen, Seçiciler Kurulu'nun ''Anoptikon'' ve ''Seken Palazlar'' filmlerini, yarıştıkları kategoriye uygun bulmamakla birlikte dikkate değer gördüğünü bildirdi
   
Sonbahar Yankıları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. semiha yankı

  semiha yankı

  Semiha Yankı (d. 1957), Türk şarkıcı. 1957 İstanbul doğumlu Semiha Yankı, sirk cambazlığı ile geçinen bir ailenin kızıdır. İp cambazı olan ağabeyi trapezden düşüp ölünce Semiha müziğe yönelmiştir. 1975 yılında Kemal Ebcioğlu bestesi Seninle Bir Dakika ile yarışmış , bir başka Atilla Özdemiroğlu bestesi olan ve Cici Kızlar tarafından seslendirilen Delisin adlı parça ile birlikte birinciliği...
 2. Issız Adam yankıları

  Issız Adam yankıları

  Türkiye de ses yapan filimlerden biri olan ve bence gündemi gereksiz işgal eden Issız Adam filimi yurt dışında........ ALMANYA GALASI YAPILDI! YÖNETMENLİĞİNİ ÇAĞAN IRMAK'IN YAPTIĞI 'ISSIZ ADAM' FİLMİNİN ALMANYA GALASI BAŞKENT BERLİN'DE YAPILDI.... Türklerin yoğun şekilde yaşadıkları Neukölln ilçesinde bulunan Karli sinemasında düzenlenen galaya, filmin oyuncuları Melis Birkan, Cemal Hünal...
 3. Michael Jackson'ın yankıları

  Michael Jackson'ın yankıları

  maykıljaksın maykıl ceksın mezarı acunun evi Ölümü olay olan arkasında soru işaretleri bırakan popun kralı Michael Jackson ile ilgili haberler devam ediyor... HERKES CESEDİNİ İSTİYOR POP KRALI MİCHAEL JACKSON ÖLÜMÜNÜN ÜZERİNDEN 10 GÜN GEÇMESİNE RAĞMEN HALA DEFN EDİLEMEDİ. HAYATININ SON DÖNEMİNDE YALNIZ BIRAKILAN ÜNLÜ YILDIZIN CENAZESİ PAYLAŞILAMIYOR... Bir Rus...
 4. Yankı Alperin yeni klibi

  Yankı Alperin yeni klibi

  yankı alper yeni şarkısı yankı alper, yeni klibi, ben bir kere sevmişim seni, yeni şarkısına bomga gibi klip çeken ünlünün haberi burada arkadaşlar. Çiçeği burnunda yeni şarkıcı Yankı Alper, bomba gibi yeni klibi ile beğeni toplayacağa benziyor Melek'ler:) Çıkış şarkısı olan 'Kaç Yazar'da Nez ile düet yapan yakışıklı popçu, ikinci klibini 'Ben Bir Kere Sevmişim Seni' adlı şarkısına çekti...

Sayfayı Paylaş