1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  sorumluluğun koşulları

  Konu, 'Borçlar Hukuku' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  kusur sorumluluğu sorumluluğun şartları 2. Sorumluluk (tazminat anlamında) birisinin uğradığı zararı giderme yükümlülüğüdür.
  3. Sorumluluğun Koşulları: (MAdde 41 e göre kusur sorumluluğu)

  1 kişini verdiği zarardan sorumluluğundan bahsederken 4 koşul gereklidir.
  3.1 Hukuka Aykırı Bir eylem: Davranış bir hukuk kuralı ile aykırı düşecek Bir eylem mutlak bir hakkı çiğniyorsa mutlaka hukuka aykırı işlemdir. Mülkiyet hakkı mutlak bir haktır herkeze karşı ileri sürülebilen ve kişiye sıkı biçimde bağlı bir haktır. Nisbi hakların çiğnenmesinde eylem hukuka aykırı olmayabilir. Bazen bir eylem zarar verir ama hukuka aykırı değildir. Haklı savunma (meşru müdafa), zorda kalma. polisin dövmesi, icra memurunn mal alması Hukuka Aykırı bir eylem genellikle aktif bir eylemdir. Hareket temellidir. Birşey yapmadan pasif bir tutum izlemek hukuka aykırı olabilir mi?
  Genel kural olarak bir azrarı önlemek için kişiler hareket yapmaya zorlanamaz. Çocuk boğuluyor. Kurtarmıyorsunuz eylem hukuka aykırı değildir. Ancak sizi harekete zorlayan bir yasa varsa sorumlu olabilirsiniz. Çocuk boğuluyor cankurtaran kurtarmalıdır. Kurtarmaz ise cankurtaran sorumludur.
  3.2 Zarar Koşulu ( bu eylemde zarar olmalı) 1 eylemden zarar doğmaz ise sorumluluk doğmaz

  3.2.1 Maddi Zarar: 1 kişinin mal varlığında azalma olursa buna maddi zarar denir. 2 türlü ortaya çıkabilir.
  3.2.1.1 Fiili Zarar: Bugün ortaya çıkan zarar demektir. 100 milyonun çalınması
  3.2.1.2 Beklenen Kardan Yoksun Kalma Şekinde Olabilir. : Geleceğe yönelik bir zarardır. Kişinin ilerde mal varlığında beklenen artışın olmaması demektir.
  3.2.2 Manevi Zarar: Haksız eylem sonucu kişinin manevi değerlerinde bir azalma olması demektir. Mal varlığında bir azalma olursa manevi zarar kesinlikle istenemez. MAnevi zarar için kişilik haklarının zedelenmesi gerekmektedir. Manevi zararı belirlemek kolay değildir. Burda yargıca geniş bir taktir yetkisi verilmiştir. Yargıç kişinin durumuna göre manevi tazminat farklıdır.
  3.3 Kusur: Subjektif koşuldur dışarıdan görülemez. Kusur kişinin iç dünyası ile ilgilidir.
  Yasa iki şeyi yasaklar;
  • Bilerek (kasten) zarar verme
  • Dikkatsizce (ihmal( zarar verme
  Kusur bir kişinin haksız eylemde bulunurken bilerek ya da dikkatsizce zarar vermesidir. Kişi bilmeden zarar verirse kusursuzdur.zarardan sorumsuzdur.
  3.3.1 Kasten Zarar verme: Yaptığın eylemi hem de sonucunu istemek örneğin adamı öldürmek istiyorum hem de ölmesini istiyorum
  3.3.2 Olası Kasıt: Eylemi isteyip sonucunu istememek. Kalabalık bir yerde A' yı öldürmek isteyip, çevresindekilerin öldürülmesini istememek.
  3.3.3 İhmal: Eylem istenmez,zararlı sonucu istenmez. Bir yerde sigara içerken çevredeki yanıcı maddelerin yanmasına neden olmak
  3.3.3.1 Ağır İhmal: En basit dikkati göstermemek. Herkezin alacağı önlemi kişinin almaması. Freni tutmayan araba ile trafiğe çıkmak.
  3.3.3.2 Hafif İhmal: Çok dikkatli kişilerden beklenen davranışların gösterilememesi.
  3.3.3.3 Orta İhmal:
  Her kim bu tip ihmal veya kasıtla eylem de bulunursa zararı ödemeli.
  Yasa kusuru 100 puan üzerinden belirler. Yasa puana göre karar verir. Zarar tazminatı etkiler.
  İlke olarak kusur kendi içersinde derecelendirilir.
  Kasti Kusur
  Ağır İhmal
  Orta İhmal
  Hafif İhmal
  Ayırtım gücü olanların kusuru olabilir ama ayırtım gücü olmayanların kusuru olmaz.
  Kalp krizi geçiren kişi verdiği zarardan sorumsuzdur kusursuzdur.
  3.4 Nedenselik Bağı: Zararla eylem arasında zarar sonuç ilişkisi olmalıdır.Çoğu olayda açıkça bellidir. Ender olaylarda nedensellik bağını bulmak zordur.
  3.4.1 Şart Kuramı: Türkiye' de bu kuram nedensellik bağını bulmaya yarar.
  Tamamen yaşam deneyimlerine göre karar verilir. Eylem zarara, sonuca neden olabilecek düzeyde mi?

  Bu yukarıda açıklanan 4 koşul gerçekleştiğinde kişi zararı karşılamak zorundadır. Kusur sorumlşuluğu vardır.

  Ancak istinaden kusursuz kişilerde zarardan sorumlu olabilirler.
  1. Adam çalıştıran sorumludur.
  2. Bira ve esrar sahiplerinin sorumluluğu
  3. Hayvan tutucusu sorumluluğu
  4. Aile reisinin sorumluluğu
  5. Ayırtım gücü olmayanların sorumluluğu
  6. Taşınmaz mal sorumluluğu
  7. Motorlu traşıtların neden olduğu sorumluluk.

   
sorumluluğun koşulları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sorumluluk Bilinci

  Sorumluluk Bilinci

  islamda sorumluluk bilinci sorumluluk hikayeleri ile ilgili hikayeler Güçlü sorumluluk duygusuna sahip insanların elinde olmayan her teşebbüs her fikir her ideal her toplum ağır ve yakın ölüm tehlikesi altındadır. 1912 çanakkale Muharebeleri sırasında Nur’ül Bahir gemisinde nöbet tutan İsmail ismindeki bahriye eri gece karanlıgında yakamozlar saçarak gemiye dogru...
 2. Sorumluluk Nedir?

  Sorumluluk Nedir?

  sorumluluk nedir sorumluluk ne demektir ne demek sorumluluklarımız nelerdir Merhaba meleklerim, sorumluluğun ne olduğu çocuklar ile ilgili sorumluluk durumlarını anlatan bir güzel bir yazı arkadaşlarım. Sorumluluk kısaca, ""Bireyin uyum sağlaması, üzerine düşen görevleri yerine getirmesi ve kendine ait bir olayın başkaları üzerindeki etkilerinin sonuçlarını üstlenmesi, başkalarının...
 3. Sorumluluk Çeşitleri

  Sorumluluk Çeşitleri

  araç sahibinin sorumluluğu sorumluluk çeşitleri hukukta sorumluluk türleri türleri hayvan tutucusunun sorumluluğu 6. Sorumluluk Çeşitleri 6.1 Taşınmaz Mal Sahibi Sorumluluğu:Arazi, ev, fabrika gibi malların sahibi çevreye verdiği zarardan sorumludur. Taşınmaz mal sahibi taşınmazı aşrı kullanarak zarar verirse bu zarardan sorumludur. Aşırı kullanma durumdan duruma , yöreden yöreye değişiklik...
 4. Kusursuz sorumluluk

  Kusursuz sorumluluk

  kusursuz sorumluluk adam çalıştıranın sorumluluğu kusursuz sorumluluk nedir borçlar hukuku 4. Kusursuz sorumluluk: kişinin kusuru olmasa da sorumlu tutulduğu durumlardır. Kusursuz Sorumluluk: Kişi kusursuz ama sorumludur. örneğin yeni araba aldı bakımını yaptırdı. Ama frebi patladı. Karşı tarafın zararı var. bunun için araç sahibi zarardan sorumlu olur. Kim bir araçtan yararlanıyorsa...
 5. Sorumluluk:

  Sorumluluk:

  Madde 5 - (Değişik madde: 06/06/1985 - 3222/1 md.) İcra ve İflas Dairesi görevlilerinin kusurlarından doğan tazminat davaları, ancak idare aleyhine açılabilir. Devletin, zararın meydana gelmesinde kusuru bulunan görevlilere rücu hakkı saklıdır. Bu davalara adliye mahkemelerinde bakılır.

Sayfayı Paylaş