1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Sorumluluk Bilinci

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  islamda sorumluluk bilinci sorumluluk hikayeleri ile ilgili hikayeler < Konu Resmi..>

  Güçlü sorumluluk duygusuna sahip insanların elinde olmayan her teşebbüs her fikir her ideal her toplum ağır ve yakın ölüm tehlikesi altındadır.

  1912 çanakkale Muharebeleri sırasında Nur’ül Bahir gemisinde nöbet tutan İsmail ismindeki bahriye eri gece karanlıgında yakamozlar saçarak gemiye dogru ilerleyen bir nesne fark eder.Bu bir düşman torpidosudur.Gemiye çarpıp batırmasına saniyeler kalmıştır.Peleng-i Derya gemiside bu şekilde batmıştır.Şartlar okadar agırdırki bir zeytin tanesi bile çok degerlidir.Ordunun boşa atılacak tek bir mermiye tahammülü yoktur.Halbuki kaybedilecek olan koca bir gemi ve bir çok askerdir.Torpidoyu suya atlayıp vücuduyla karşılar.Ondan geriye kalan gemiye saçılan parmak parçalarıdır.Kahramanlık denen şey çogu zaman yüksek sorumluluk duygusudur.Bahriye eri İsmail’in hareketi sadece insan ve malzeme kaybının önlenmesi neticesini vermedi.Öyle bir nöbet tutuyorduki görevinin sorumlulugu ile feda ettigi hayatı milletin ruhu oldu.Milletler ,dayanma gücüne,görev ahlakına,şeref ve haysiyete bir gemiden daha çok muhtaçdır.Bahriye eri İsmail milletine bunu vermişti.

  Hayatınıza verdiginiz anlam bir nöbettir.Bütün nöbetler bu kahramanın nöbeti gibi tutulmalıdır.Suya atlayıp torpido ile gögüse geldigi an,hayatının kalbine ulaştıgı andı.Onun suya atlayışı,ardından koca bir milleti sürükleyen bir yürüyüştü.

  İsmail’i olmayan bir ordunun sahip oldugu hiçbir şeyin kıymeti yoktur.

  Bundan yüzlerce yıl öncede İsmail,babası ibrahim’in bıçagı altında kendi anlamının sorumluluguna,pak inancına,hayatı pahasına teslim olmuştuda gökten nimet nimet yagmış,yardım erişmişti.İbrahim,ancak İsmail ile ibrahimdir.İsmail’in oldugu her yerde nimet vardır,zafer vardır,ferahlık vardır.İşte bunun için ismail’e sahip olmayanlar başka hiçbir şeye tam degeri ile sahip olamazlar.

  Yıldızlardan oluşmuş bir ekipte bile eger müsabakanın sorumlulugunu duyan bir kişi yoksa maglubiyet kaçınılmaz olacaktır.   
Sorumluluk Bilinci konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ulusal Tarih Bilinci

  Ulusal Tarih Bilinci

  Türkiye Cumhuriyeti’nin malum evrelerinde ve bilhassa Atatürk ilke, inkılâp ve vasiyeti hilâfına, milli tarihimizin tahrifi, “gerçek tarih” ve “resmi tarih” gibi sunulan muharref/tahrif edilmiş bir bilgi empozasyonu toplumsal şüpheyi mucip hale gelmiş bulunmaktadır. Oysa, büyük Atatürk’ün ‘Güneş Dil’ teorisinde ileri sürdüğü ve dünyaya ilân ettiği, her Türk’ün onur ve gurur duyacağı muhteşem...
 2. Sorumluluk Nedir?

  Sorumluluk Nedir?

  sorumluluk nedir sorumluluk ne demektir ne demek sorumluluklarımız nelerdir Merhaba meleklerim, sorumluluğun ne olduğu çocuklar ile ilgili sorumluluk durumlarını anlatan bir güzel bir yazı arkadaşlarım. Sorumluluk kısaca, ""Bireyin uyum sağlaması, üzerine düşen görevleri yerine getirmesi ve kendine ait bir olayın başkaları üzerindeki etkilerinin sonuçlarını üstlenmesi, başkalarının...
 3. sorumluluğun koşulları

  sorumluluğun koşulları

  kusur sorumluluğu sorumluluğun şartları 2. Sorumluluk (tazminat anlamında) birisinin uğradığı zararı giderme yükümlülüğüdür. 3. Sorumluluğun Koşulları: (MAdde 41 e göre kusur sorumluluğu) 1 kişini verdiği zarardan sorumluluğundan bahsederken 4 koşul gereklidir. 3.1 Hukuka Aykırı Bir eylem: Davranış bir hukuk kuralı ile aykırı düşecek Bir eylem mutlak bir hakkı çiğniyorsa mutlaka hukuka...
 4. Sorumluluk Çeşitleri

  Sorumluluk Çeşitleri

  araç sahibinin sorumluluğu sorumluluk çeşitleri hukukta sorumluluk türleri türleri hayvan tutucusunun sorumluluğu 6. Sorumluluk Çeşitleri 6.1 Taşınmaz Mal Sahibi Sorumluluğu:Arazi, ev, fabrika gibi malların sahibi çevreye verdiği zarardan sorumludur. Taşınmaz mal sahibi taşınmazı aşrı kullanarak zarar verirse bu zarardan sorumludur. Aşırı kullanma durumdan duruma , yöreden yöreye değişiklik...
 5. Sorumluluk:

  Sorumluluk:

  Madde 5 - (Değişik madde: 06/06/1985 - 3222/1 md.) İcra ve İflas Dairesi görevlilerinin kusurlarından doğan tazminat davaları, ancak idare aleyhine açılabilir. Devletin, zararın meydana gelmesinde kusuru bulunan görevlilere rücu hakkı saklıdır. Bu davalara adliye mahkemelerinde bakılır.

Sayfayı Paylaş