gebe
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  SP-Serebral Paralizi (Beyin Felci) ve Rehabilitasyon Süreci

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  serebral paralizi, tedavisi, beyin felci, rehabilitasyon süreci, aşamaları, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

  [​IMG]


  Sevgili melekler,
  SP tedavisinde rehabilitasyon süreci ile ilgili bilgi almak için Hacettepe Ünv.Yrd. Doç. Dr. M. Kerem'e kulak verelim..


  Tıbbi yaklaşım

  Teşhisle başlar. SP teşhisi Pediatrik Nörolog başta olmak üzere, ilgili hekimler tarafından konulur. Teşhiste yardımcı olmak üzere EEG (Elektro Ensefalografi), EMG (Elektro Myografi), SEP (Somatosensoryel Evok Potansiyel), VEP (Visuel Evok Potansiyel), MR (Magnetik Rezonans) gibi ileri tetkiklerden yararlanılabilir. SP’li hastada direk SP’ye yönelik etkin bir ilaç yoktur. Ancak hastalıkla seyreden konsülzyon (havaleler) ve epilepsi için yaygın şekildi ilaç kullanılmaktadır. Bunun yanında kaslardaki aşırı sertliği önlemek için de bazı ilaçlar kullanılmaktadır.

  Bu konuda ayrıntılı bilgi çeşitli hastanelerin Pediatrik Nöroloji Servisi Hekimlerinden alınabilir.

  SP’li çocukta rehabilitasyonun amaçları

  Çocuklarda görülen hareket bozukluklarını en aza indirmek
  Oluşabilecek kas-iskelet sistemi bozukluklarını önlemek, postür bozukluklarının oluşmasını engellemek
  Günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız davranabilmeyi sağlamak
  Yardımcı araç, gereç ve cihazları belirlemek
  Eğer SP tablosuna eşlik eden, görme, işitme, konuşma ve zeka problemleri varsa bunların en aza indirilmesini sağlamak
  Aile eğitimi vermek ve SP’li çocuğun eğitimi konusunda aileye yol göstermek
  SP’li çocuğun yaşayacağı mekanların düzenlemesine yapmak

  Rehabilitasyon Ekibi
  Fizik ve tedavi ve Rehabilitasyonun her alanında olduğu gibi, SP’li çocukların rehabilitasyonu da bir ekip tarafından yürütülür. Bir SP rehabilitasyon ekibinde şu uzmanlar yer alır;
  Doktor (Pediatrik Nörolog, Ortopedist, Pediatrik Cerrah, Çocuk Psikiatristi, Beyin Cerrahı, Kulak Burun Boğaz Uzmanı.... Hastalığın klinik yapısına göre bunlardan biri ya da bir kaçı)
  Fizyoterapist
  İş-Meşguliyet Terapisti
  İşitme-Konuşma Terapisti
  Psikolog
  Çocuk Gelişim Uzmanı
  Odyolog
  Özel Eğitim Uzmanı
  SP’li çocuklarda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon asıl olarak Fizyoterapist, İş-Meşguliyet Terapisti ve İşitme-Konuşma Terapisti tarafından yürütülür.
  Yapılan bir çok araştırmaya göre SP tedavi ve rehabilitasyonunun 1 yaşından önceki dönemlerde başlamasının sonuç alınmasını kolaylaştırmaktadır. SP rehabilitasyonuna erken dönemde başlanması SP’li çocukta anormal kas tonusunun düzenlenmesi, normal motor gelişimin sağlanmasını kolaylaştıracak kas yapısındaki bozukluk nedeniyle oluşabilecek postür bozukluğu önlenebilecek ve çocuğun fonksiyonel olarak bağımsızlığı sağlanacaktır.  SP’de rehabilitasyon programı
  Rehabilitasyon programı;

  Egzersiz tedavisi
  Ortez (cihaz) uygulamaları
  Ev programı ve aile eğitimi
  El-göz koordinasyonu sağlanması
  Uygun yardımcı araç gerecin belirlenmesi
  İşitme-konuşma terapisi
  Yemek yeme, giyinme oyun aktiviteleri gibi aktivitelerin eğitimi
  bileşenlerinden oluşur. Tüm bu uygulamalar, özellikle egzersiz uygulamaları deneyimli fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır.
  Bilinmesi gereken en önemli şey SP tedavi ve rehabilitasyonunun çok uzun süren bir süreç olduğudur. Bebeğin büyümesiyle birlikte rehabilitasyon uygulamaları da devam eder. Rehabilitasyon çocuk bağımsız (ya da en az bağımlılıkla) yaşama yetisini kazanana kadar devam etmelidir.

  SP’li çocuklar da diğer çocuklar gibi bir çok ihtiyacı olan çocuklardır. Ayrıca çoğu SP’li çocuk diğer çocuklar gibi gelişebilir.

  SP fiziksel bir özürdür. Az oranda zeka yetersizlikleri, görme, konuşma, işitme ve algı bozuklukları fiziksel özüre eşlik etse de ilerleyici değildir. Bilinçli bir yaklaşım ve etkili rehabilitasyon ile yetersizlikleri en aza indirmek mümkündür.

  Rehabilitasyon sürecinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

  Egzersizler aile tarafından öğrenilmeli ve evde tekrar edilmelidir.
  Egzersizler çok uzun ve sıkıcı olmamalıdır. Oyun aktiviteleri ile birleştirilerek yaptırılmalıdır.
  SP’li çocuklarda mental ve duyusal engeller yüzünden genellikle yetersiz olan iletişim kurma yeteneğini arttırmak için sesli ve renkli oyuncaklar ya da objeler kullanılmalıdır.
  SP’li çocuğun kontrolü en az 3 ay aralıklarla, pediatrik nörolog, pediatrist, gerekirse ihtiyaç duyulan uzmanlık alanlarındaki hekimler, fizyoterapist, iş-meşguliyet terapisti, odyolog, çocuk gelişim uzmanı ve psikolog tarafından yapılmalıdır.
  Normal çocuk gelişimi izlenerek, SP’li çocuğun bu gelişimi yakalaması için ailenin çaba göstermesi gerekir. Ancak SP’li bir çocuğun sınırlılıkları iyi bilinmeli, normal bir çocukla kıyaslanmamalıdır. Fakat SP’li çocukta gelişimi sağlayabilmek için de erken yaşlardan başlayarak dil ve sosyal gelişim üzerinde durulmalıdır.
  SP’li bebeklerin taşınması terapistin gösterdiği şekilde destekli ve çevre iletişimini sağlayacak şekilde yapılmalıdır.
  Oturma, emekleme, ayakta durma gibi motor gelişim aşamaları terapistin uygun gördüğü zamanlarda başlatılmalıdır.
  SP’li çocuğun beslenmesi sırasında uygun oturma ortezleri (yardımcı cihazlar) ve destekli sandalye kullanılmalıdır.
  SP’li çocuğun etkilenme tipine göre beslenme şekli ve tipi de değişecektir. Bu konuda bir diyetisyenden bilgi alınmalıdır. Beslenme sürece sıvı yiyeceklerden katı yiyeceklere doğru ilerlemeli, beslenme pozisyonları terapistten uygulamalı olarak öğrenilmelidir.
  SP’li çocuk mümkün olduğunca uygun bir kaşık ile beslenmelidir. Okul çağına gelen çocuklar fiziksel özürlerine rağmen özel bir eğitim kurumunda eğitime başlatılmalıdır.
  Zeka problemi, algılama problemi olan çocukların eğitimi için özel eğitim uzmanlarının yardımı şarttır.
  Yürümeye başlayacak SP’li çocuklarda ayakkabı ve gerekiyorsa yürüme cihazının tipine karar vermek önemlidir. Bu seçim fizyoterapist kontrolünde yapılmalıdır.
  SP’li çocuklarda değişik psikolojik bozukluklar oluşabilir. Aile ve çevreyle uyumda zorlanan çocuklar için psikologlardan yardım alınmalıdır.
  SP’li çocukların evde sürekli bakıcılar ya da ebeveynlerle kalmaları doğru değildir. Normal çocuklarla da iletişim kurabileceği ortamlar yaratılmalıdır.
  Havale (konvülzyon) geçiren çocuklar için muhakkak pediatrik nöroloğa başvurulmalıdır.
  SP’li çocuklar aşırı koruma altına alınmamalı ve yapabilecekleri aktivitelere fırsat tanınmalıdır.


   
SP-Serebral Paralizi (Beyin Felci) ve Rehabilitasyon Süreci konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Serebral Paralizi Nedir, Nasıl Oluşur?

  Serebral Paralizi Nedir, Nasıl Oluşur?

  gevşek paralizi nedir serebral paralizi nedir gevşek çeşitleri SEREBRAL PARALİZİ Serebral Paralizi kasların kontrolünü olumsuz etkileyen tıbbi bir durum olarak açıklanabilir. Beyin bölgelerinde oluşan hasar, vücut bölümlerinin ve kaslarının kontrolünü bozar. Serebral Paralizi (SP) li çocuklar, diğer çocuklar gibi yürüyemez , konuşamaz, yemez yiyemez veya oynayamazlar. SP nin ayrımını...
 2. Serebral Paralizi (Beyin Felci)

  Serebral Paralizi (Beyin Felci)

  serebral paralizi, beyin felci, çocuk hastalıkları, tedavisi, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Bebeklerde karşılaşılan doğumsal sorunlardan biri Serebral Paralizi yani Beyin Felcidir.Bu hastalıkla ilgili bilgi sahibi olmak için Hacettepe Üniveristesi Yrd. Doç. Dr. M. Kerem'in anlattıklarını aktaralım.. Serebral Paralizi (Beyin Felci)...
 3. Serebral Paralizi (Beyin Felci)'nin Nedenleri

  Serebral Paralizi (Beyin Felci)'nin Nedenleri

  serebral paralizi, beyin felci, nedenleri, sebepleri, neden olur, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Doğumsal ve doğum sonrası hastalıklardan serebral paralizinin nedenleri hakkında bilgi almak için Hacettepe Ünv. Yrd. Doç. Dr. M. Kerem'in makalesini inceleyelim.. Doğum öncesi nedenler Genetik durumlar Hamilelik döneminde geçirilen enfeksiyonlar...
 4. SP-Serebral Paralizi (Beyin Felci) Nasıl Teşhis Edilir?

  SP-Serebral Paralizi (Beyin Felci) Nasıl Teşhis Edilir?

  serebral paralizi, nasıl teşhis edilir, erken teşhis, belirtiler nelerdir, tedavisi, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, SP'nin erken teşhisi ile ilgili olarak erken teşhis ve belirtileri Hacettepe Ünv. Yrd. Doç. Dr. M. Kerem'den öğrenelim.. SP nasıl erken teşhis edilir? Aileler bebeğin gelişiminde en ufak bir gecikme ya da sapma gördüğünde, ya da...
 5. Çocuklarda beyin felci nedenleri ve tedavisi

  Çocuklarda beyin felci nedenleri ve tedavisi

  Beyin felci gerçekleşmiş olan bebekte gerekli kontroller yapıldıktan sonra ilk uygulanacak yöntem fizik tedavidir. Fizik tedavi yöntemi günümüzde bir çok farklı hastalıkların tedavisinde faydalanılan ağrısız ve herhangi bir cerrahi operasyon gerektirmeyen bir yöntemdir. Beyin felci durumunda da oldukça faydalıdır. Bununla birlikte beyin felcinin yanında getirebileceği bir takım olumsuz...

Sayfayı Paylaş