1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.130
  Beğenilen Mesajlar:
  1.157
  Ödül Puanları:
  113

  Spastik Kolon (irritabil Barsak Sendromu)

  Konu, 'Hastalık Türleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  spastik kolon diyeti spastik kolon veya mükoz kolit Kullanılan diğer isimleri: Pilorospazm, spastik kolitis, sinirsel hazımsızlık, barsak nevrozu, fonksiyonel kolit, irritabıl kolon, huzursuz barsak sendromu, muköz kolit, laksatif kolit, fonksiyonel dispepsi.
  İnce ve kalın barsakların anormal derecede artmış spontan (kendiliğinden) hareketlerinin görüldüğü bir hastalıktır ve genellikle duygusal stresle artış gösterir.

  İrritabıl barsak sendromu, karın ağrısı ve değişmiş barsak hareketlerinin birlikteliği şeklinde gözlenir. Olayın nedeni kalın barsaklardaki kasların hareketlerinde (motilite) bir bozukluk meydana gelmesidir; bununa birlikte barsak yapısında herhangi bir değişiklik yoktur.

  Hastalık genellikle bayanlarda görülür ve en sık olarak 20-30 yaşlar arasında meydana gelir. Spastik kolon gelişimini kolaylaştıran nedenler arasında az lifli besinler tüketmek, duygusal sıkıntılar ve laksatif (ishal yapıcı) ilaçalr kullanmak sayılabilir.

  Toplumun yaklaşık olarak %10-20 sinde irritabıl barsak sendromu ile uyumlu bulgular bulunmaktadır; ancak bunların çok az bir kısmı tedavi için sağlık kuruluşlarına müracaat etmektedir.

  Korunma

  İrritabıl barsak sendromu gelişme riski yüksek olan kişiler için şikayetlerin önüne geçmek her zaman mümkün olamayabilir.

  Belirtiler

  - ishal

  - ishal - kabızlık dönemleri (yaklaşık 6 aylık dönemler)

  - barsak hareketlerinin başlaması ile geçen ve yemekeri takiben ortaya çıkan karın ağrısı

  - aralıklı olarak karında hassasiyet

  - karında şişkinlik, gaz ve sıvı hareketlerinin hissedilmesi

  - bulantı

  - kusma

  - iştah kaybı

  - duygusal stres

  - depresyon

  Tanı amacı ile yapılan testlerde genelde herhangi bir anormal durum saptanmaz. 40 yaşın üzerinde yukarıdaki şikayetlerle gelen hastalara kalın barsak kanseri olasılığını bertaraf etmek için endoskopi gerekebilir. Sürekli ishali olan genç hastalarda da endoskopi gerekebilir.

  Ancak hastaların şikayetleri tipiktir.

  Tedavi

  Tedavinin amacı şikayetlerin ortadan kaldırılmasıdır. Diyette değişiklik yapmak, bazı hastalarda şikayetlerin giderilmesine yardımcı olur. Her hastaya iyi gelecek bir diyet yoktur.

  Diyetteki lifli besinleri arttırmak ve sindirim sistemini uyarabilecek yiyecek ve içeceklerden (kafeinli içecekler) uzak durmak faydalı olabilir. Diğer uygulanabilecek tedavi yöntemleri:

  - anksiyete giderici uygulamalar (düzenli egzersiz gibi)

  - yemeklerden önce antikolinerjik ilaçlar almak

  - şiddetli anksiyete ve depresyon durumlarında psikiyatrik tedavi

  Sonuç

  İrritabıl barsak hastalığı, yaşam boyu sürebilir; ancak şikayetler ugun bir tedavi ile azaltılabilir veya tamamen ortadan kalkabilir.

  Meydana gelebilecek sorunlar

  - beslenme bozuklukları

  - huzursuzluk

  - dehidratasyon (su kaybı)

  - depresyon


   
Spastik Kolon (irritabil Barsak Sendromu) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. irritabl kolon spastik kolon kolit irritabl barsak sendromu

  irritabl kolon spastik kolon kolit irritabl barsak sendromu

  spastik kolon bitkisel tedavi çocuklarda spastik kolon çocuklarda ibs İrritabl barsak sendromu (İBS), fonksiyonel gastrointestinal (Gİ) bozukluklar olarak bilinen bir grup çeşitli klinik durumdan biridir. Geleneksel olarak “fonksiyonel” bozukluklar şeklinde sınıflandırılırlar, çünkü ortaya çıkışları altta yatan herhangi bir yapısal ya da biyokimyasal anomali ile açıklanamamaktadır. “Klasik”...
 2. Bar

  Bar

  Bara gitmek, para kazanmak için yasal olmayan yollara baş vuracağınız ve bunun sonucunda da olayların sizin açınızdan olumsuz gelişeceği anlamına gelir. Bara gitmek, para kazanmak için yasal olmayan yollara baş vuracağınız ve bunun sonucunda da olayların sizin açınızdan olumsuz gelişeceği anlamına gelir. Rüyada bir bara gitmek para kazanmak için yasal yollara başvurmayacağınız ve daha sonra...
 3. Ataksi-Telanjiektazi (Louis-Bar Sendromu)

  Ataksi-Telanjiektazi (Louis-Bar Sendromu)

  Bu sendrom akıl anormalliği, serebellar ataksi veya koreoatetosis ve en çok konjonktıvada görülen, fakat vücudun başka yerlerinde de belirebilen telanjiektaz'ları (kılcal damarların genişlemesi) kapsar. Genetik kalıtım muhtemelen otosomal resesiftir. Bu sendromda sık rastlanan başka bir semptom da hipogammaglobulinemi'dir
 4. Kolon Polipi

  Kolon Polipi

  kolon polipi, nedir, tedavisi, hastalıklar, hakkında bilgi için yazımıza buyrun. Polip nedir? Polip’in belirtileri nelerdir? Polip kansere dönüşebilir mi? Polip nasıl tedavi edilebilir? Bu soruların yanıtını Gastro Cerrahi Grubu uzmanı doktorları açıklıyor. Polip nedir? Kalın barsağın iç yüzeyini döşeyen tabakanın (mukoza) barsak içine doğru çıkıntı yapacak şekilde büyümesidir....
 5. Spastik Kolon Neden Olur?

  Spastik Kolon Neden Olur?

  Geçmişte spastik kolon denilirken rahatsızlığa şimdilerde irritabl bağırsak sendromu denmesinin nedeni, tıp dünyasının yeni bir anlayışı yansıtmak istemesinden kaynaklanmaktadır. İBS hem fiziksel hem de zihinsel nedenleri olabilen, hastaların doktora başvurmasını gerektiren, hayal ürünü olmayan bir rahatsızlıktır. Oysa çoğu kişi bu rahatsızlığın farkında bile olmadan, şikâyetleri ‘yapım böyle’...

Sayfayı Paylaş