1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Sperm Kalitesini Düşüren Faktörler

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  sperm kalitesi nedir,sperm kalitesini etkileyen faktörler nelerdir,,sperm kalitesini neler düşürür,sperm kalitesi hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Spermler vücudun dış etkenlerden en çabuk etkilenen hücreleri
  Vücudun tüm hücreleri dış etkenlerden etkileniyor. Ancak bazı hücreler daha dayanıklıyken bazıları çok daha hassaslar. Kadında yumurtalıklar, erkeklerde ise spermler dış etkenlerden en kolay etkilenen aynı zamanda da çok hızlı çoğalan hücreler arasında yer alıyor.
  Son 100 yıl içerisinde endüstri sektöründe büyük gelişmeler yaşandı. Bu ilerlemelere paralel olarak da sperm kalitesini olumsuz etkileyen pek çok faktör hayatımıza girdi ve girmeye devam ediyor. Sperm kalitesini bozan dış etkenleri sıralayacak olursak:
  Hava Kirliliği
  Otomobillerden çıkan egzoz gazları, fabrika bacalarından çıkan zehirli gazlar hava kirliliğini artırıyor. Solunan nefesle birlikte pek çok zararlı atık insan vücuduna giriyor ve sperm kalitesini bozup sayı olarak da azalmasına neden oluyor.
  Deniz kirliliği
  Sulara karışan kurşun, kadmiyum, civa gibi ağır metaller özellikle sığ sularda yaşayan ya da az hareket edebilen deniz canlılarının vücudunda birikime neden oluyor. Yoğun deniz kirliliğinin yaşandığı bölgelerde, bu tip deniz canlılarını yiyen kişiler de bu ağır metalleri ister istemez vücutlarına almış oluyorlar. Özellikle fabrikaların yoğun şekilde bulunduğu yerlerde bu tip atıkların fazla olabileceği göz önünde bulundurularak kişilerin midye, istiridye ve sığ sularda yüzen balıkları yememeleri gerekiyor.
  Hormon içeren suni yemler
  Hormon içeren suni yemler, hayvanların daha kaslı bir yapıya sahip olmasını sağlıyor. Et miktarını artıran bu suni yemler hayvan yetiştiricileri tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bu hormonlar insan vücudunda östrojene dönüşüyor. Erkeklerin vücudunda östrojen hormonunun artması da sperm sayısının düşmesine neden oluyor. Kırmızı et ve kümes hayvanlarının yanı sıra hormon içeren soya sütü, soya filizi gibi ürünlerle birlikte her türlü sebze ve meyvede de bu tehlike söz konusu oluyor.
  Cinsel ilişki sıklığı
  Cinsel ilişki sıklığı da sperm kalitesini etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Yalnız bu noktada dikkat edilmesi gereken ideal cinsel ilişki sıklığının doğru belirlenmesidir. Çok sık cinsel ilişkinin yanı sıra, az sayıda girilen cinsel ilişki de sperm sayısını düşürüyor. Sağlıklı sperm sayısı için ideal olan cinsel ilişki sıklığı gün aşırı ya da haftada 2-3 kez olarak tavsiye ediliyor.
  Sıcak faktörü
  Testislerin sağlıklı sperm üretebilmeleri için vücut ısısından 1-2 derece daha soğuk olmaları gerekiyor. İdeal vücut ısısı 36 dereceyken testislerin olması gereken sıcaklığı 34 derece civarındadır. Özellikle hamamlar, demir çelik tesisleri ve ekmek fırınları gibi sıcak yerlerde çalışanlarla çok sık saunaya giden kişilerde sperm kalitesi ve sayısı düşebiliyor. Ayrıca uzun süre ata binen, bisiklet kullanan, çok dar iç çamaşırı ya da pantolon giyen kişilerde de uzun süre aynı pozisyonda kalmayla birlikte testis ısısı düşüyor. Bu durum da sperm kalitesini düşürüyor.
  İlaç kullanımı
  Kemoterapi ilaçları, ağır antibiyotikler ve epilepsi ilaçları uzun dönem kullanımlar durumunda sperm kalitesini ve sayısını olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alıyor.
  Sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı
  Sigarada bulunan toksik maddelerin yanı sıra nikotinin damar büzücü etkisi erkeklerde sperm kalitesinin düşmesine neden oluyor. Ayrıca alkol ve uyuşturucu madde kullanımı da aynı etkiye neden olan faktörler arasında yer alıyor.
  Obezite
  Aşırı kilolu kişilerin hormon seviyeleri normal kişilere göre farklılık gösteriyor. Ayrıca yaşam biçimleri ve yanlış beslenme alışkanlıkları da sperm kalitelerinin düşmesine neden olabiliyor.
   
Sperm Kalitesini Düşüren Faktörler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sperm Kalitesini Artırmanın Formülü

  Sperm Kalitesini Artırmanın Formülü

  Sperm Kalitesini Artırmanın Formülü olarak size bir sürü garip isimli yabancı menşeyli bitkilerden yapılan ürünler sunarlar ve bunların büyük çoğunluğu bir işe yaramaz asıl çözüm ise gözümüzün önündedir ma biz bilmeyiz.Aslıda yaşı 50 ve üzeri olan kişilerin yada bu sorundan dolayı zor durumda kalanların bildiği Çakşır Yaprağı Suyu dur.Çakşır yapraklarından ve kökünden elde edilen bu su yapılan...
 2. sperm kalitesini arttırmak

  sperm kalitesini arttırmak

  sperm sayısı sperm kalitesi Arkadaşlar birçomuzun belkide yenmeye çalıştığı bir sorun bu umarım yararlı olur şifanızı bulursunuz Aslında öncelikle bir besin maddesine yönelmek yerine var ise eğer, obezite, alkol, sigara, uyuşturucu, düzensiz hayat, yüksek stres, düzensiz uygu, dengesiz beslenme gibi sperm kalitesi üzerinde olumsuz etkisi olan kötü alışkanlıkların terkedilmesi...
 3. Sperm Kalitesini Arttırıcı Bitkisel Kür

  Sperm Kalitesini Arttırıcı Bitkisel Kür

  Bu konu; Sperm Kalitesini Arttırıcı Bitkisel Kür hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kısırlık probleminde sperm kalitesi düşükse bitkisel bazı formüllere başvurulabilir. Bazen çeşit çeşit bitkilerden medet umulurken aslında gözümüzün önünde ki basit çözümleri bilemeyiz. Bunlardan biri de sperm kalitesini arttırıcı çakşır yaprağı suyudur. İşte bu bitki ve faydalarıyla ilgili...
 4. Havuç Sperm Kalitesini Arttırıyor!

  Havuç Sperm Kalitesini Arttırıyor!

  sperm kalitesi, sperm kalitesini arttırmak için, havucun faydaları Sevgili melekler, gün geçmiyor ki birbirinden kıymetli sebze ve meyvelerin insan sağlığına yepyeni bir faydası daha ortaya çıkmasın. Yapılan araştırmalar havucun sperm kalitesini arttırdığını ortaya çıkardı! İşte "Fertility and Sterility" dergisinde de yayımlanan bu çok önemli bulgu hakkında bilgiler.......
 5. Sperm kalitesini artıran besinler nelerdir?

  Sperm kalitesini artıran besinler nelerdir?

  sperm kalitesi nasıl artırılır,sperm kalitesini hangi besinler sağlar,sperm kalitesine iyi gelen besinler,spermi çoğaltan besinler hakkında bilgiler Hamilelik olasılığını arttırmak sadece kadın vücudunun değil erkek vücudunun desteklenmesiyle mümkündür. Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer. Ancak yedikleri besinler sadece kalbini etkilemiyor. Alınan besin maddelerindeki vitamin...

Sayfayı Paylaş