1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  SPK'dan Merkez Menkul Değerler'e para cezası

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), işlem yasaklısı Mehmet Demirel’e işlem yaptırılması nedeniyle Merkez Menkul Değerler A.Ş.’ye 54 bin 900 YTL idari para cezası uygulanmasına karar verdi.
  SPK, Merkez Menkul Değerler A.Ş.’nin, Levent Şahin hesabına işlem yasaklısı Mehmet Demirel tarafından emir iletilmesine olanak sağlaması konusunu değerlendirdi.

  Kurul toplantısında, işlem yasaklısı Mehmet Demirel’e işlem yaptırılması nedeniyle Merkez Menkul Değerler A.Ş. hakkında idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı. İşlem yasaklısına işlem yaptırılmasının Sermaye Piyasası Kanunu’nun 47’nci maddesinde tanımlanan “manipülasyon” suçunun tespitine ilişkin Kurul incelemelerini zorlaştırması ve manipülasyon suçunun engellenmesine yönelik getirilen işlem yasağı önleminin etkinliğini azaltması nedeniyle uygulanacak idari para cezası, 2006 yılı için öngörülen en yüksek tutar olan 54 bin 900 YTL olarak belirlendi.

  TÜRK TRAKTÖR NEW HOLLAND BİRLEŞMESİ

  Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş.’nin, Kurul kaydında bulunmayan New Holland Trakmak Traktör ve Ziraat Makinaları Ticaret A.Ş.’yi devralarak birleşmesi ve bu nedenle esas sözleşmesinin ilgili maddelerinin değişikliğine onay verildi.

  Tropikal Bahçe ve Evcil Hayvan Ürünleri Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin, halka açılması dolayısıyla esas sözleşme değişikliğine uygun görüş verildi.

  Alptaş Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin esas sözleşmenin “Şirket Sermayesi”ne ilişkin maddesinde değişikliğe, yapılacak ilk genel kurulda onaylanarak ticaret siciline tescil edilmesi koşuluyla ön izin verilmesi talebi olumlu karşılandı.

  Erol Bozkurt, Nurettin Bozkurt ve Faruk Bozkurt’un Şirket’in çoğunluk hisselerini edinmesinin Şirket’i

  faaliyete geçirdiği, Şirket’in mali durumunu güçlendirdiği ve üretim yapmasına olanak sağladığı dikkate alınarak bu kişilerin çağrıda bulunma yükümlülüğünden muafiyet

  taleplerinin olumlu karşılanmasına karar verildi.

  OCI Çimento A.Ş., OCI Cement International B.V. ile Türkan

  Baltalı’nın birlikte kontrol ettikleri Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş. payları nedeniyle çağrıda bulunma zorunluluğundan, yönetim hakimiyetinde herhangi bir değişiklik olmadığı dikkate alınarak muafiyet tanındı.

  Batısöke Söke Çimento Sanayii T.A.Ş.’nin, satın aldığı Batıçim paylarını elden çıkarması durumunda, işlemi izleyen ilk genel kurul toplantısında elden çıkarma gerekçesi ile alış ve satış fiyatı hakkında ortaklara bilgi verilmesi gerektiği şirkete bildirilmesi kararlaştırıldı.

  Yıldız İzmiroğlu, Sevinç İzmiroğlu, F. Gülgün Ünal, Belgin Egeli ve Feyyaz İzmiroğlu’nun, Batıçim sermayesinde sahip oldukları oy haklarını yüzde 22,51’den yüzde 27,52’ye artırmaları nedeniyle Batıçim ortaklarına çağrıda bulunma yükümlülüğünün doğduğu dikkate alınarak, ilgililerin çağrıda bulunma veya bu yükümlülükten muafiyet talebiyle Kurul’a başvurması konusunda bilgilendirilmeleri kararlaştırıldı.

  Eurotrend Yatırım Ortaklığı A.Ş.’ye portföy işletmeciliği faaliyet izni verildi.

  Referans Grup Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. ve Aktif Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş., gayrimenkul değerleme hizmeti vermek üzere Kurul’ca listeye alındı.

  Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. sermayesinde yüzde 15,70 paya sahip Sinpaş Yapı Endüstrisi A.Ş.’nin yüzde 20,08 oranında paya sahip İnpa Uluslararası Pazarlama İnşaat A.Ş.’yi devralmasıyla Sinpaş Yapı’nın Sinpaş GYO sermayesindeki doğrudan payı yüzde 35,78’e yükseldi. Kurul, Sinpaş Yapı’nın, Sinpaş GYO ortaklarına ait payları satın almak üzere çağrıda bulunma yükümlülüğü doğmadığına karar verdi.

  Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin Adana’da şube açma başvurusu olumlu karşılandı.

  Sayılgan Menkul Değerler Ticareti A.Ş.’nin sermayesinin 800 bin YTL’den 1 milyon YTL’ye arttırılması başvurusu

  kabul edildi, bu artırım sırasında ortaklık yapısı değişmedi.

  ANKA
   
SPK'dan Merkez Menkul Değerler'e para cezası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Derecelendirme Kuruluşlarına SPK'dan Uyarı

  Derecelendirme Kuruluşlarına SPK'dan Uyarı

  SERMAYE Piyasası Kurulu (SPK), uluslararası derecelendirme kuruluşları ’Standards and Poor’s, Moody’s, Fitch ve Riskmetrics’ten SPK’nın Sermaye Piyasasında Derecelendirme Faaliyeti ve Derecelendirme Kuruluşlarına İlişkin Esaslar Tebliği’ne uyum konusunda ’azami dikkat ve özenin gösterilmesini’ istedi. Kurul, Türkiye’de derecelendirme faaliyetinde bulunması kabul edilen uluslararası...
 2. SPK'dan patronlara ceza yağmuru

  SPK'dan patronlara ceza yağmuru

  SPK borsadaki şirket patronları ve aracı kurumlara toplam 515 bin liralık rekor para cezası verdi. SPK’nın haftalık bülteninde, Ersu’nun sahibi Ali Akman’a 6 kez özel durum açıklaması yapmadığı için toplam 68 bin 448 lira para cezası verildiği belirtildi. Ayrıca Soymen Menkul’e, Frigo-Pak ve Sönmez Pomuklu hisselerindeki incelemeler sonucu toplam 213 bin lira idari para cezası...
 3. Günlük Adli Para Cezası Ne Kadar

  Günlük Adli Para Cezası Ne Kadar

  Günlük Adli Para Cezası Ne Kadar Selam millet acaba Günlük Adli Para Cezası Ne Kadar bu konuda bilgisi olanlar bana dönsün
 4. 2012 Günlük Adli Para Cezası miktarı

  2012 Günlük Adli Para Cezası miktarı

  Günlük Adli Para Cezası Ne Kadar Günlük Adli Para Cezası miktarı Merhaba Sevgikli Melek'ler... Bu sayfamızda günlük adli para cezası miktarı hakkında merak edieln tüm bilgileri detaylı bir şeiklde paylaşıma açıyoruz. Adlî para cezası Madde 52 1.) Adlî para cezası, beş günden az ve kanunda aksine hüküm bulunmayan hâllerde yediyüzotuz günden fazla olmamak üzere belirlenen tam gün...
 5. RTÜK ATV 'ye 890 Bin Lira Para Cezası Kesti !

  RTÜK ATV 'ye 890 Bin Lira Para Cezası Kesti !

  Bu konu; RTÜK ATV 'ye 890 Bin Lira Para Cezası Kesti haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, televizyon kanallarının korkulu rüyası RTÜK 'ün son kurbanı ATV oldu. RTÜK ATV 'ye tam 890 bin TL ceza kesyi. Sebep ise Alemin Kıralı dizisi. İşte detaylar... ‘Alemin Kıralı’ adlı dizide dayağın meşrulaştırıldığına, kadına şiddetin özendirildiğine ve cinsiyet ayrımcılığına...

Sayfayı Paylaş