Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Stres Belirli Bir Yere Kadar İnsana Motivasyon Sağlar

  Konu, 'Rehberlik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Dünya Gazetesi'nin "Globus Toplantıları" çerçevesinde düzenlenen "İş Streslerinin Çözümü" konulu seminerinde konuşmacı olarak katılan Psikiyatrist Prof. Dr. Özcan Köknel, katılımcılara stresi, stresten etkilenmemek için insanın neler yapması gerektiğini anlattı. Kalabalık bir topluluğun izlediği seminerde önce stresin tanımını yapan Prof. Dr. Köknel, stresin belirli bir sınıra kadar zararlı olmadığını, stresin insanların bedensel ve ruhsal enerji kaynağı olduğunu söyledi.
  İnsanların, bedensel ve ruhsal olarak kaldırabileceğinden daha fazla yük yüklenmesi ile ortaya çıkan değişikliklere stres denildiğini belirten Prof. Dr. Köknel, insanların hayatları boyunca bedensel ve ruhsal gerginlikler yaşadığını, ancak bunların stres anlamına gelmediğini ifade ederek şunları söyledi:

  "Belirli bir sınıra kadar olan stres ki, biz buna öz stres diyoruz insanların fiziksel ve ruhsal enerji kaynağıdır. Bu düzeyde stres yada değişim insanlara motivasyon verir. Bir başka ifadeyle, insanlar zorlama olmadan herhangi bir davranışta bulunmaları mümkün değildir. İnsan, her an değişme ve çalışma içinde olan bir organizmadır. Bu fizyolojik ve ruhsal değişimin olmaması insanın ölmesi anlamına gelmektedir."
  İnsan organizmasının, dış ve iç ortamlardan gelen iletimlerin etkisi altında olduğunu, ruhsal yapının da aynı iletimlerden etkilendiğini belirten Prof. Dr. Özcan Köknel şunları söyledi:

  "Organizma, bu etkenler karşısında kendisini belirli bir sınıra kadar dengeleyebiliyor. Organizma bu dengeleme sırasında bazı tepkiler göstererek, kendinizi koruyun uyarısında bulunuyor. Örneğin; Sıcak havalarda insan terlemeye başlıyor. Ter, organizmanın, sıcaktan korunmak için verdiği bir uyarıdır. İnsan, beyin kabuğunda biriken bilgileri ve deneyleri derhal hakarete geçirerek sıcaktan korunmak için önlem alır. Ne yapar, gölgeye gider, serin yerde bulunur. O anki durum neyi gerektiriyorsa o koruma yöntemini uygulayarak sıcaktan korunmaya çalışır. Aynı durum insanın ruhsal yapısı için de geçerlidir."

  Toplumsal ortamlarda ilişkilerin insanları etkilediğini, yine toplumsal ortamda insanın kendi yaşantısını tehdit eden durumlarda stresin ortaya çıktığını, buna da toplumsal stres denildiğini ifade eden Prof. Köknel, "Bu durumda da savunma mekanizmasını harekete geçirerek, bu tehlikeden kurtulmanın yöntemleri bulunmalıdır. Ne yapılmalıdır, bir tartışmaya yapıyorsak ve tartışmanın kavgaya dönüşeceğini hissetmişsek, bu ortamı yumuşatırız yada gücümüz yetiyorsa kavga ederiz. İşte organizmanın, aklımızın zihnimizin bu tehlikeden korunmak için yaptığı bir uyarıdır. Stres, insanın içinde bulunduğu doğal ve toplumsal ortamdaki etkileşim nedeniyle meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişikliklerdir.

  Stres özgün ve özel olmayan bir tepkidir." dedi. Stresin en belirgin örneğinin sınav olduğunu, sınavda bir motivasyon ve bilgi birikimi olduğunu ve insanların soruları motivasyon, zamanın zorlaması ve bilgi birikimlerini kullandıklarını anlatan Prof. Köknel, "Sınava girenler, bilgi birikimlerini, zamanında kullanamayabilirler. Ya da sorular zor gelir ve bilgileri ile bunu çözemezler. İşte o anda organizmanın verdiği tepki strestir. Hepimiz tüm yaşantımızı bir sınav olarak değerlendirirsek ve bilgi birikimlerimizi, deneyimlerimizi kullanırsak o kadar az stres yaşamış oluruz." dedi.

  Bilgisayar sisteminin insan beynine çok benzediğini, bilgisayarında insan beyninden örnek alınarak geliştirildiğini belirten Prof. Özcan Köknel, insanın edindiği bütün bilgilerin beyin kabuğunda toplandığını ve çeşitli kalıplar halinde bu bilgilerin depolandığını ifade etti. Prof. Köknel, bu kalıplar arasında çatışma çıkması halinde stresin ortaya çıktığını belirterek şunları söyledi:

  "Beyin kabuğu bilgilerin depolandığı ve değerlendirildiği yerdir. Bir etkileşim sırasında insan organizması bir takım tepkiler göstererek, organizmanın korunmasını ister. İnsan hemen beyin kabuğundaki bilgi ve deneyim birikimlerini kullanarak bu etkileşime karşı önlem almak durumundadır. Yani yaşadığımız sürece, beynimizde biriken bilgileri ve deneyimleri kullanmak durumundayız. Bunu yapamazsak, etkileşimin kötü ve istenmeyen sonuçlarından kurtulamayız. Pes etmemek durumundayız. Bu etkenler karşısında pes edersek, o zaman fizyolojik ve ruhsal bozukluklar ortaya çıkar. Bu bozukluklar da bitkinlik, iştah azalması, kilo kaybı, ağrılar, uyku bozuklukları, bulantı, deprasif davranışlar, mutsuzluk, ağlama nöbetleri, uyum bozuklukları, madde bağımlılığı hatta intihara kadar giden davranışlarla ortaya çıkar."
  Prof. Dr. Özcan Köknel:'in "İş stresleri" seminer konuşmasından alınmıştır.
   
 2. BöğüRTLen

  BöğüRTLen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.309
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Stres Belirli Bir Yere Kadar İnsana Motivasyon Sağlar
  Emeğine sağLık...
   
 3. TÜLSÜ35

  TÜLSÜ35 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  621
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bulundugum yer BURSA memleketim İZMİRRRR
  Cevap: Stres Belirli Bir Yere Kadar İnsana Motivasyon Sağlar
  emegine ellerine saglık canım
   
Stres Belirli Bir Yere Kadar İnsana Motivasyon Sağlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sağ Beyninizi ne kadar çalışıyor.........

  Sağ Beyninizi ne kadar çalışıyor.........

  Aşağıda resimde gördüğünüz kahve tanecikleri arasında bir surat gizli.Surat resmi taneciklerin bileşiminden oluşmuyor arada bi yerde. Bu resimdeki surat ifadesini ne kadar çabuk bulursanız, sağ beyniniz o kadar iyi çalışıyor demektir. 10 saniyede bulursanız sağ beyniniz çok iyi çalışıyor, 1 dakikada bulursanız sağlıklı bir sağ beyniniz varmış, 3 dakikada bulamazsanız durum çok vahim
 2. belirli sınırda olan stres Motivasyon Verir

  belirli sınırda olan stres Motivasyon Verir

  Dünya Gazetesi'nin "Globus Toplantıları" çerçevesinde düzenlenen "İş Streslerinin Çözümü" konulu seminerinde konuşmacı olarak katılan Psikiyatrist Prof. Dr. Özcan Köknel, katılımcılara stresi, stresten etkilenmemek için insanın neler yapması gerektiğini anlattı. Kalabalık bir topluluğun izlediği seminerde önce stresin tanımını yapan Prof. Dr. Köknel, stresin belirli bir...
 3. para bir insanı ancak bu kadar değiştirir....

  para bir insanı ancak bu kadar değiştirir....

  para bir insanı ancak böyle değiştirir..oysaki önceden böyle değildi:(:(:( * * * * * * * * * * * * * * hahahaha
 4. 70 kg olan bir insanın yaklaşık deri ağırlığı ne kadardır

  70 kg olan bir insanın yaklaşık deri ağırlığı ne kadardır

  kadın erkek bir çok kişinin sorunudur kilo problemi. kimi kemiklerim iri der kimi gaz der peki ya 70 kg olan bir insanın yaklaşık deri ağırlığı ne kadardır bunu diyen ya da bilen var mı? Varsa banada desin lütfen.

Sayfayı Paylaş