Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Strese en iyi kimler dayanıyor

  Konu, 'Psikiyatri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.


  Stres ile baş etmenin yolları hakkında merak edilen sorular ve cevapları..

  Acıbadem Bağdat Caddesi Tıp Merkezi'nden Psikolog Ayşegül Aydın, strese en dayanıklı olanların dünyaya ve insanlara hoşgörüyle yaklaşan, esnek kişilik yapısına sahip insanlar olduğunu söylüyor.

  Psikolog Ayşegül Aydın, stres ve baş etme yolları hakkında merak edilen soruları yanıtladı:

  Stres nedir?

  Stres kişinin biyolojik ve psikolojik dengesinin bozulmasına gösterdiği tepki durumudur. Stresi; kaygı, aşırı uyarılmışlık hal, engellenme, duygusal çöküntü, gerginlik ve çatışmaların hepsi yaratıyor.

  Kaç çeşit stres var?
  Günlük stresler (trafik sıkışıklığı ve ev yaşamındaki sıkıntılar, aksamalar), gelişimsel stresler ve hayat krizleri olarak üçe ayırabiliriz. Gelişimsel stresler, kişinin kronolojik yaşıyla bağlantılı yaşanan ergenlik, orta yaş krizleri, menopoz dönemi krizleri olarak sıralanabilir. Hayat krizleri ise, insan hayatına önemli ölçüde yön veren, etkileyebilecek olaylar; ölümler, boşanmalar, ayrılıklar, hastalıklar; vb. gibi.

  İki kişi de aynı stresi yaşıyor. Ama biri daha çok etkileniyor, neden?
  Genel anlamda stres, kişinin biyolojik ve psikolojik dengesinin bozulmasına gösterdiği tepkidir. Psikolojide kullanılan stres ise, kişinin stres kaynaklarını nasıl algıladığı ve yorumladığına ilişkin bir tanım. İki kişi de aynı şeyi yaşıyor ama biri diğerinden daha çok etkileniyor, diğeri ise, psikolojik strese daha dayanıklı oluyor. Çünkü herkesin dayanma gücü birbirinden farklı. Bunun altında; kişilik özelliklerimizin, sosyal desteğin olması, maddi yeterlilikler ve de en önemlisi geçmiş yaşantıların çok önemi var. Geçmişte şu andaki durumuna etki edecek bir stres yaşamışsa kişinin bakışı daha farklı oluyor.

  Streste yüksek risk altındakiler kimler?
  Günlük yaşam krizlerinin ve mücadelenin çok fazla yaşandığı ve başa çıkmanın zorlaştığı meslekler; öğretmenlik, polislik ; fiziki koşulları zorlayıcı, tozlu, gürültülü, aşırı sıcak ya da soğukta çalışılan işler, vardiyalı ya da gece işleri; yoğun rekabet ve zaman baskısı altında çalışan cerrahlar ve gazeteciler. Bir de psikolojik talebin fazla olduğu ama inisiyatif kullanılamayan sekreterlik gibi meslekler yüksek risk altında.

  Strese dayanıklı kişilerin en belirgin özellikleri nelerdir?
  Strese dayanıklı olabilmek için katı olmamak gerekiyor. Yani bu esnek yapıyı insan ilişkilerine yansıtmak, en küçük hatalarda parlamamak, affedici olmak, şans vermek gerekiyor. Esnek kişilik deyince şu özellikler ön plana çıkıyor:

  - Esnek kişilik yapısında kişiler iş ve sosyal çevrelerinden kopuk olmayan
  - Olaylara daha geniş açıdan bakabilen
  - İyi iletişim kuran
  - Rekabet, saldırganlık, gibi durumlarını kontrolde tutabilen
  - Yaşamdan ve insanlardan olumlu beklentileri olan
  - Gelecek planları bulunan
  - Mücadele ve değişiklikten zevk alan
  - Aşırı mükemmeliyetçi olmayan
  - Herşeyi kontrol saplantıları bulunmayan
  - Hoşgörülerini hep en üst düzeyde tutmaya çalışan

  Stres yönetiminde başarısız olan kişiler neden başaramıyor?
  Çünkü bu kişiler yanlış baş etme stratejilerini çok kullanıyor. Ya uygun olmayan kaçma, saldırganlık ya da içe kapanma gibi davranışlar geliştiriyorlar. Ya da çok fazla mücadele ederek kendi imkanlarını zorluyorlar. Başarısız olunca da alkol ve sigaraya başvuruyor ki bu da uzun vadede fizyolojik ve psikolojik bağımlılığa yol açıyor. Bir diğer yanlış strateji, kendini aldatmaya yönelik davranışlar; görmezden gelme, başkalarını suçlama, inkar gibi.

  Fiziksel aktiviteyi öneriyor musunuz?
  Kesinlikle öneriyorum, ama bunun doğru nefes teknikleri ve bir takım gevşeme teknikleri ile birlikte uygulanmasının daha yararlı olacağı inancındayım. Böylelikle, bedende rahatlama sağlanması bireyin duygu ve düşüncedeki olumsuzluklarla çok daha kolay baş edebilmesini sağlayacaktır. Ağır sporları önermiyoruz, sevdikleri fiziksel egzersizleri yapmalarını istiyoruz. Zorlanmadan yapabilecekleri açık hava yürüyüşlerinin bile çok yararlı olduğuna inanıyoruz. Bu aynı zamanda kaliteli ve derin uyku alınmasını da sağlar ki bu durum stresle baş etme için önemli faktörlerden biridir.

  İşyerinde stres yaratan zor kişiliklerle çalışmak nasıl bir durum?
  Bu tür kişiliklerle çalışılırken, eğer zor kişilik bir yöneticiyse birlikte çalıştığı kişiler zaman kısıtlaması yaşıyor. Yönetici, altında çalışan kişiye zaman baskısı altında bir çok iş verebiliyor. Böyle oluca da, o kişi o işi zamanında ve tam yapamıyor ve ben başarısız mıyım acaba diye kendini değersiz ve yetersiz hissedebiliyor. Yetiştirememesini kendi başarısızlığı olarak algılıyor, yükselememe endişesi taşıyor.

  Stresi yenmede hangi yöntemler kullanılıyor?
  Stresli kişinin, öncelikle içinde bulunduğu olumsuz fiziksel koşulları ve yanlış davranış biçimlerini değiştirmesine yönelik bir takım davranışçı tekniklerle bu işe başlıyoruz. Örneğin, kişinin kendine sakin bir çalışma ortamı yaratmasını sağlamak, daha etkin bir zaman planlaması içine girmek gibi. Daha sonrasında kişinin otomatik olumsuz düşüncelerini olumlularla değiştirmeye çabalıyoruz. Bazı durumlarda, stresle birlikte kişinin depresif belirtileri, kaygıları artıyor, uyku sorunları oluşabiliyor, ya da yanlış başa çıkma sonucu alkol, sigara tüketimine bağlı bağımlılıklar oluşabiliyor. Böyle olunca sorunu daha kapsamlı çalışmamız gerekiyor. Psikolojik testler, uygun psikoterapi ve gerekli durumda farmakolojik tedavinin birlikte uygulanması en etkin tedavi oluyor.

   
 2. sadakat

  sadakat Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2010
  Mesajlar:
  90
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  her negatifliğe karşı inadına pozitif birşeyler üretebilenler strese karşı dayanabilen kişilerdir
   
Strese en iyi kimler dayanıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sizce en iyi komedyen kim?

  sizce en iyi komedyen kim?

  dünyanın en iyi komedyenleri ben oldu bitti Beyazı çok severim ama hepside kendi bölümlerinde starlar cem yılmaz mehmet ali erbil beyazıt öztürk yılmaz erdoğan ata demirer okan bayülgen
 2. En iyi popçu kim?

  En iyi popçu kim?

  popçu isimleri en iyi popçu en iyi popçular popçuların isimleri kadın popçular En iyi popçu kim sizce???
 3. Stresin en iyi ilacı çay

  Stresin en iyi ilacı çay

  Çayın içerisinde bulunan hangi özellik stresi yok ediyor? İngiltere de bulunan University College London da yapılan araştırmalar sonucu, siyah çayın insanlar üzerinde anti-stres etkisi bulunduğu bildirildi. Araştırmaya katılanlar içinde, 6 hafta boyunca günde 4 kez çay içenlerin kanlarında bulunan cortisol isimli stres hormonu seviyelerinin, stresli geçen etkinliklerin ardından ölçüldüğü...
 4. en iyi arabesk sanatcısı kim?

  en iyi arabesk sanatcısı kim?

  kadın arabesk sanatçıları benim düşündüklerimin dısında da beğeniyor olabilirsiniz:)bence ferdi Tayfur
 5. benim yeni aldığım ince çoraplarım en fazla 3 gün dayanıyor.

  benim yeni aldığım ince çoraplarım en fazla 3 gün dayanıyor.

  benim yeni aldığım ince çoraplarım en fazla 3 gün dayanıyor.daha fazla dayanması lazım değilmi.kaçınca napmalıyım?lütfen bana yardımcı olurmusunuz acil..:slm:

Sayfayı Paylaş