Stresli çocuklar daha çok ateşleniyor

M

Misafir

Forum Okuru
Stresli çocuklar daha çok ateşleniyor
çocuklar neden ateşlenir bebekler neden ateşlenir çocuk
Evdeki stres, çocukların hastalandıklarında ateşlenme risklerini artırıyor.
Rochester Üniversitesi'nde pediatri profesörü Dr. Mary Caserta açıklıyor: "Elde ettiğimiz veriler, benim için hem sürpriz hem de şaşırtıcı oldu, çünkü bize çocukların sağlık durumlarının gelişimiyle ilgili muhtemel yeni yollar sunuyor."

Archives of Pediatric and Adolescent Medicine'nın 5 Mart sayısında bu çalışmaya yer verilmiştir.

Caserta, ateşin genellikle bir enfeksiyon semptomu olduğunu belirtiyor. Caserta, ayrıca stresin çocukların bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinin incelendiği bir araştırmada, ailesel stresle enfeksiyon hastalıkları arasında bir bağlantı olduğunun ortaya konduğunu ekliyor.

Yaşları 5 ile 10 arasındaki 169 çocuğun katıldığı ve 3 yıl süren bu çalışmada, stres altındaki çocukların, bağışıklık sisteminin bir parçası olan doğal katil hücrelerinin arttığı belirlendi. Bu sürpriz bir sonuçtu, çünkü yetişkinlerde bunun tam tersi görülüyor, yani stresle doğal katil hücreler azalıyor.

Caserta belirtiyor: "Bu durum, çocuklardaki bağışıklık sisteminin hala gelişiyor olmasından kaynaklanıyor olabilir. Veya vücutlarındaki bir aksaklık sonucu ortaya çıkabilir. Bunun nedenini öğrenmek için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var."

Caserta ve çalışma ekibi, şimdi, çocuklarda hastalığa ve ateşe neden olan ebeveynsel ve ailesel stresin çeşitlerine daha yakından bakmak istiyorlar.

Caserta ekliyor: "Bu bağlantıları çözersek, ailesel stresi azaltmanın yollarını belirleyebilir, veya ailelere ilişkilerinde stresi daha iyi kontrol etmelerine ve sağlıklı çocuklar yetiştirmelerine yardımcı olabiliriz."
 
Üst