1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  'Su' İstanbul'da masaya yatırılıyor

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Dünya ülkeleri su için Türkiye'de toplanacak. 5. Dünya Su Forumu bugün İstanbul'da başlayacak.


  İstanbul'da, 16-22 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan 5. Dünya Su Forumu'na ilişkin, Dışişleri Bakanlığı adına Büyükelçi Sumru Noyan, Çırağan Sarayı'nda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

  Forum için 17 bin 800 yurt dışından olmak üzere 30 bin civarında kişinin kayıt yaptırdığı belirten Noyan, "Bugüne kadar böylesine kapsamlı forum hiç yapılmamıştı. Bu aynı zamanda ekonomik krize karşı Türkiye'ye bir canlılık da katacak'' dedi.


  Dünya Su Konseyi ve evsahibi ülke tarafından 3 yılda bir düzenlenen Dünya Su Forumu'nun bundan önceki toplantılarının Fas, Hollanda, Japonya ve Meksika'da gerçekleştiğini söyleyen Noyan, forum kapsamında İstanbul Su Mutabakatı'nın da kabul edileceğini dile belirtti.
  FORUMLA İLGİLİ AYRINTILAR

  • Dünya Su Forumu'nun diğerlerinden, başında mini zirvenin düzenlenecek olması nedeniyle farkının bulunduğunu belirten Noyan, forumun Sütlüce Kültür Merkezi'nde yapılacak bu zirveyle açılacağını kaydetti.
  • Forumun ana temasının ''Farklılıkların Suda Yakınlaşması'' olduğunu aktaran Sumru Noyan, forumun 'tematik süreç', 'bölgesel süreç' ve 'siyasi süreç' olmak üzere üç bölüm halinde yapılacağını bildirdi.
  • 'Siyasi süreç' adlı bölümün Dışişleri Bakanlığı'nın öncülüğünde düzenleneceğini dile getiren Noyan, bu çerçevede yerel yönetimler, parlamenterler ve bakanlar toplantılarının yapılacağını söyledi.
  • Noyan, forumun hazırlıklarının 2-3 yıldır devam ettiğini, Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne, hükümet ve devlet başkanı ile OECD, BM 'den 15 katılımın olacağını kaydetti.
  • Noyan, mini zirveye bölgesinde su sorunu olan ülkelerin davet edildiğini, Tualo adlı ülkenin de zirvede yer alacağını, Madagaskar'ın ise iç sorunları nedeniyle zirveye katılamayacaklarını bildirdiğini aktardı.
  • Bütün ülkeleri su konusunda işbirliğine davet eden bir çağrı metninin kabul edilmesinin ön görüldüğünü de belirten Noyan, Bakanlar Konferansı'nın sonunda ise Bakanlar Bildirisi'nin yayınlanacağını, aynı zamanda 40 sayfalık bir İstanbul Su Rehberi'nin de hazırlandığını söyledi.
  • Bakanlar Konferansı'na 128 ülkeden katılım olacağını ifade eden Noyan, forum çerçevesinde ayrıca Yüksek Seviyeli Memurlar Toplantısı'nın da gerçekleşeceğini bildirdi.
  • Sumru Noyan, 2009 Türkiye Su Raporu'nun hazırlandığını ve bu raporun da forumda dağıtılacağını sözlerine ekledi.   
'Su' İstanbul'da masaya yatırılıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Osmanlı Öncesi İstanbul'da Su Tesisleri

  Osmanlı Öncesi İstanbul'da Su Tesisleri

  İstanbul'un bilinen en eski su tesisleri: Roma İmparatorluğu dönemine tarihlenmektedir. Sahip oldukları kentlerde su tesislerine büyük önem veren Romalılar, Antik Byzantion / Konstantinopolis / İstanbul'da da geniş bir su şebekesi kurmuşlar; kendilerinden önceki uygarlıklarda olduğu gibi şehre anıtsallık ve hareket kazandıran çok katlı, sütunlu ve heykellerle süslü nympheumlara,...
 2. İstanbul'da su kesintisi

  İstanbul'da su kesintisi

  İstanbul’un bazı semtlerinde iki gün su kesintisi uygulanacak. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden (İSKİ) yapılan açıklamada, Otogar-İkitelli metro inşaatı kapsamında Aymakop-Halkalı ana hattındaki içme suyu boru bağlantısı, Terkos-İkitelli Hamsu Terfi Merkezi’ndeki vana değişimi ve Çavuşbaşı’nda yeni yapılan şebeke hatlarına içme suyu verilmesi amacıyla bazı çalışmalar yapılacağı...
 3. İstanbul'da 21 saat su yok

  İstanbul'da 21 saat su yok

  9 yerde su kesintisi uygulanacak. İstanbul'da bazı semtlere 21 saat süreyle su verilemeyecek. İSKİ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükçekmece-Sefaköy ana isale hattındaki bakım ve onarım çalışması nedeniyle 7 Temmuz Salı günü saat 09.00 ile 8 Temmuz Çarşamba saat 06.00 arasında kesinti programı uygulanacak. Çalışmalar nedeniyle ''Büyükçekmece'de Çakmaklı ve Alkent 2000 mahalleleri,...
 4. İstanbul'da 48 Saat Su Kesintisi

  İstanbul'da 48 Saat Su Kesintisi

  su kesintisi, istanbulda su kesintisi haberleri, hakkında detaylı bilgiler İstanbullu melekler dikkat...48 saat süreyle su kesintisi varmış... Bahçelievler – Sarayburnu beton isale hattı, yaklaşık 30 yıldır İstanbullulara hizmet etmektedir. 1.600 mm çapındaki bu hattın daha verimli çalışabilmesi için zaman zaman bakım ve onarım ihtiyacı bulunmaktadır. Bu çerçevede özellikle yaz...
 5. İstanbul'da Su Kesintisi 9 Nisan 2014

  İstanbul'da Su Kesintisi 9 Nisan 2014

  istanbulda su kesintisi, su kesintisi istanbul, 9 nisan 2014 su kesintisi Sevgili melekler, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nden yapılan açıklamaya göre, Avcılar, Başakşehir ve Esenyurt'un bazı bölgelerine, 9 Nisan'da 14 saat süreyle su verilemeyecek. Açıklamaya göre, Tahtakale Terfi Merkezi'nde kapasite artırımı kapsamında boru bağlantı çalışmaları gerçekleştirilecek. İşte 9 Nisan 2014...

Sayfayı Paylaş