Sümüksü vajinal akıntı neden olur?

Uzman SühaN

Administrator
Sümüksü vajinal akıntı neden olur?
Kadınlarda mukus gibi yapışkan kıvamdaki akıntılar genel olarak kadınların şikayet ettiği sorunlardan biri olup yaygın görülen bir problemdir. Genel olarak ise bu akıntıya 5 ortak sorun neden olmaktadır.

Mukuslu akıntı, kadınların üreme dönemleri süresince görülen kadının doğası görülen bir durumdur. Renk ve yoğunluğu, azlığı veya çokluğu patolojik faktörler yada fizyolojik döngüye bağlı olarak değişebilir. Bir kadının akıntısının normal mi, yoksa anormal bir mukussu akıntısı olduğunu bilmesi bir profesyonel yardımı olmadan da bilinebilir. Düzenli olarak vajinal salgıların izlenmesi akıntınızın normal olup olmadığı hakkında fikir verebilir. Ve bu fikir de bir şeylerin yanlış gidip gitmediğini anlamanıza yardımcı olarak önlem almanıza olanak sağlar.

8.jpgGEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
https://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/
Bugün hemen her kadın mukus gibi olan vajinal salgıların kadın üreme sisteminin normal faaliyetinin bir yansıması ve yumurtalık fonksiyonu ile ilgili döngüdeki değişikliklerin bir göstergesi olduğunu bilir. Peki bu akıntı neden olur?
Rahim boşluğundaki bezler yumurtlama sırasında ve adet döngüsünün 2. bölümünde daha fazla mukus üretir. Servikal bezler ise vajinal mukusun bir başka kaynağıdır. Vajinada salgı bezleri yoktur, ama özellikle cinsel uyarılma anlarında, fazla miktarda nem sızdırma amacını sağlayan çok sayıda gözenekler bulundurmaktadır.

Kadınlarda Yeşil Renkli Vajinal Akıntı

Mukusun hatırı sayılır bir bölümü ise vulva vajinal bölgesindeki bezlerden salınır. Bu bölgeler, üretra açıklığındaki yağ ve ter bezleri ve vulval vestibül bezlerdir.
Tüm bu salgılar, vajinal astarın hücreleri karışarak salınır ve döken hücreleri ile karıştırmak ve kilot üzerinde leke yada noktalar olarak ortaya çıkar. Normal olarak beyaz yada hafif sarımsı karışım olarak görünür, kokusuz ya da rahatsız edici değildir. Vajinal mukus, yumurtlama ve cinsel aktivite sırasında daha bol olarak salgılanır. Bu akıntı herhangi bir vulva-vajinal tahrişe neden olmaz ve bu sizin sağlıklı biri olduğunuza işaret eder.

İlişki Sonrası Vajinal Akıntı

MUKOZ VAJİNAL AKINTININ NORMAL ÖZELLİKLERİ
Müköz vajinal akıntının normal özellikleri şunlardır;
24 saatte 2 ml kadar üretilir
Hafif ekşidir
Şeffaf süt rengindedir
Mukus yoğundur
Hoş olmayan bir kokusu yoktur
Vulva-vajinal bölgede rahatsızlık yapmaz.

MUKUSLU AKINTI EĞER NORMAL İSE NE ZAMAN ENDİŞE EDİLMELİDİR?

Gebeliğin erken dönemlerinde birçok kadın bol miktardaki servikal mukustan şikayetçidir. Bu belirti, gebelikte fetus ile ilgili bir şeylerin yanlış gittiği anlamına gelmez. Bu değişiklikler, hormonların dalgalanmaları ile açıklanabilir. Yakın gelecekte akıntının miktarı normale dönecektir.

Kadınlarda Akıntı Fazlalığının Nedenleri Nelerdir?

Korunmasız cinsel ilişki sonrası bol miktarda şeffaf, beyazımsı veya sarımsı akıntı da normal akıntının bir parçasını oluşturur. İlişkiden sonra 6-8 saat içinde vajinal akıntı, beyaz ve sulu olabilir.

Kendi vajinal akıntılarının özelliklerine dikkat eden kadınlar yumurtlama sırasında dahi hemen hemen fazla bir değişiklik olmadığını anlayabilirler. Aslında, vajinal salgılar hormonlar tarafından düzenlenir. Eğer doğum kontrol hapı alınıyor ise, bunlar vücudun hormonal düzeninde değişiklik meydana getirir ve vajinal akıntı miktarında azalmaya neden olur. Aynı etki, emzirme dönemindeki kadınlar için de söylenebilir.

Kadınlarda Çökelek Benzeri Akıntı

Eğer servikal mukus homojen değilse, beyaz teller içeriyorsa, bu durum servisit veya servikal erozyonun bir belirtisidir. İkinci durumda her zaman temasa bağlı olarak meydana gelen kanamalar ile ortaya çıkmaz. Periyodunuzun öncesindeki döngünüzün sonunda meydana gelen ve özelliği olmayan beyaz mukus çoğu durumda rahim ağzında bir sorun olduğunu gösterir.
Servikal mukus, kötü koku ile birlikte renginde meydana gelen değişiklikler bir enfeksiyon olduğunun parlak bir göstergesidir. Vajinal kandidiyazis (keskin balık gibi bir koku ile meydana gelen grimsi akıntı) Gardnerella vaginalis ya da bakteriyel vajinozis gibi en yaygın hastalıklardan birinde bu belirtiler meydana gelebilir.

Kadınlarda Süt Kesiği Benzeri Kaşıntılı Akıntı

Dikkat edin! Vajinal mukusun karakterindeki değişiklikler antibiyotik veya hormon tedavisi, endokrin patolojiler, oral kontraseptif kullanımı ve bağışıklık sistemini bozan koşullar nedeni ile de ortaya çıkabilir.


NE ZAMAN BİR JİNEKOLOĞA DANIŞILMALI?

Bol miktardaki servikal mukus, adet döngüsü başında ve sonunda tekrarlanırsa ve 3 günden daha uzun sürerse,
Vajinal mukus hoş olmayan bir kokuya ve ya anormal renklere sahip olursa,
Eğer 40-45 yaşından daha yaşlıysanız ve bol sulu yada mukuslu vajinal akıntınız varsa,
Şeffaf akıntının yanı sıra cinsel ilişkiden sonra, adet döngüsü ile ilişkilendirilemeyen ve hem de normalden daha uzun süren vajinal lekelenme veya kanama var ise bu durumlarda bir jinekoloğa görününüz.


Mukuslu akıntı genellikle normal sağlıklı bir kadının üreme dönemlerinde meydana gelen normal değişikliklerdir. Fakat, vajinal akıntının anormal derecede (renk, koku, kıvam) yavaş yavaş değişim geçirmesi söz konusu ise bu normal sayılamayan bir durumdur. Tabi ki neyin normal olup neyin normal olmadığını anlayabilmek, çoğu durumda kadın tarafından kendi periyotlarındaki değişimlerine bakarak ve izleyerek analiz edebilirler.

Kadınlarda Çiğ Balık Kokulu Akıntı

Anormal olduğunu düşündüğünüz durumlar söz konusu olduğunda profesyonel yardım alarak sorununuzun tedavisine bir an önce başlamalısınız. Tedavi edilmeyen vakalar durumu daha da zorlaştırarak tedavi sürecini uzatmakta ve daha fazla şikayetlere yol açmaktadır
 
Son düzenleme:
Üst