suni tatlandiricilar sismanlatiyor

nisan

Yeni Üye
Üye
suni tatlandiricilar sismanlatiyor
Suni tatlandırıcılar şişmanlatıyorABD'de hazırlanan bir araştırmada, şeker yerine sun'î, kalorisiz bir tatlandırıcı kullanmanın, kilo vermeyi kolaylaştırıcı değil, zorlaştırıcı olabileceği ortaya açıktı.
8786.jpg
Indiana eyaletinin West Lafayette kentindeki Purdue Üniversitesi'nde hazırlanan araştırmada, sun'î sakarin tatlandırıcısı ve normal şeker olan glikoz ile beslenen fareler incelendi.
Glikozla tatlandırılan yoğurt verilen farelerle kıyaslandıklarında, sakarinli yoğurt yiyen farelerin, daha fazla kalori harcadıkları, daha fazla kilo aldıkları ve daha fazla vücut yağı depoladıkları tesbit edildi.
Tatlı gıdaların vücudu daha fazla kalori almaya yönlendirebileceğini, ancak yapay tatlandırıcı biçimindekilerin büyük miktarda kalori sağlamadıklarından vücudun şaşırdığını ve daha fazla yeme hissi ortaya çıktığını yâhut da normalden az enerji harcadığını belirten araştırmacılar, elde ettikleri verilerin kalorisiz sakarin ile tatlandırılan bir gıdanın daha fazla kilo almaya ve şişmanlığa yol açabileceğini gösterdiğini kaydettiler.
American Psychological Association tarafından Behavioral Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırmada, aspartam gibi diğer tatlandırıcıların da benzer etkileri olabileceği belirtildi. (netgazete)alinti
 
Üst