SÜT DİŞLERİ ve ÇÜRÜKLERİ

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
SÜT DİŞLERİ ve ÇÜRÜKLERİ
Bebeğimin dişleri sürer sürmez çürüdü. Nedeni ne olabilir? _________________​
Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde sürer sürmez kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük nedeniyle kırılır. Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının nedeni de biberon çürüğü adı verilen çürüklerdir. Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü doğal olarak şeker içerir. Gece yatmadan önce yada uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.
Biberon çürüğünden korunmak için ne yapmak gerekir? Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi çok güç olduğundan, koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerekir.
Bunlar nelerdir?
  1. Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin. Beslendikten sonra uyutmaya çalışın.
  2. Biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.
  3. Bebek beslendikten sonra mutlaka su içirin.
  4. İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbent ile dişlerini silerek temizleyin.
Biberon çürüğünün önemi nedir?
Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına neden olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişler de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir. Biberon emmediği halde bebeğimin dişleri çürüdü neden olabilir?

Biberonun yanı sıra emziklerin ağlayan bebekleri susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin başka bir nedenidir. Bunun yanı sıra, dişler sürdükten sonra oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbohidratlı-şekerli gıdalar da diş çürüklerine neden olur. Çocuğu bu tür gıdaların yerine elma, havuç gibi besin değeri yüksek; diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirmek gerekir.
sut2.jpg


alıntıdır
 

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Ce: SÜT DİŞLERİ ve ÇÜRÜKLERİ

çok önemli bir konu emeğine saşlık canım..benim oğlum ne biberon nede emzik emdi amaazı dişinde 1 tane çürüğü var:(hemde sabah akşam devamlı fırçalattığım halde..yazık kendi bile alışmış..hemen şeker çikolata yiyince gidip fırçalıyo ama maşesef..daha 5 yaşında..inşallah oda çıkar yerine yenisi gelir..
 

örgüm

Üye
Üye
Ce: SÜT DİŞLERİ ve ÇÜRÜKLERİ

benim oğlumunda çok erken dişleri çürüdü biberon emzik hiç kullanmdı dr dedğine göre antibiyotik yaptı ve şimdiden birsürü çürük dişi var önde fırçalıyoruz ama genede çürüdüler yaşı çok küçük daha 5 yaşında süt dişlerini erken dökecek sanırım paylaşım için tşk
 

esena

Aktif Üye
Üye
Ce: SÜT DİŞLERİ ve ÇÜRÜKLERİ

kardeşiminde öleydi hep çektirdik emeğine sağlık canım ablam
 
Üst