1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  T r a n c e

  Konu, 'Dans' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Temelde Drum Machine, Sampler ve Synthesizer gibi inorganik enstrümanların kullanımına dayanan müzik türüne Elektronik Müzik denir. daha sonra daha da gelişerek tekno müziki oluşturdu.
  Başlıca Türleri : Genel başlıklar altında 39 türü vardır;
  1)Ambient:
  2)Abstract:
  3)Acid Jazz:

  4)Breakbeat: 4/4 vuruşluk house ve benzeri tarzlara alternatif olarak ortaya çıkan Breakbeat’in kökenleri hip hop’a dayanmaktadır. Old-Skool Techno ve Acid house’dan da esinlenmelerin gözlendiği Breakbeat’in önde gelen isimleri Meat Katie, Adam Freeland vsdir. .


  5)Big Beat: 6)Funky Breaks:

  7)Dance:
  Elektronik Müziğini en popüler kolu olarak kabul edilen Dance’de trackler genel olarak bir vokalist eşliğinde ve House Music benzeri bir formda yapılandırılır. Günümüzde Sash, bu tarzın en önde gelen isimlerinden birisidir.

  8)Club:
  Dance Müziğin omurgası olarak da nitelendirilebilir. Annie Lennox, Cher ve Deborah Cox bu tarz müzik yapanlar olarak bilinirler.

  9)Euro Dance:
  Dance Müziğin basit, eğlenceli ve tempolu kolu olara bilinen Euro Dance, ana kolu olan Dance Müziğin popülaritesinden geri kalmayarak dünyanın birçok radyosunda boy göstererek ön saflarda yerini almaktadır. Aqua, Ace of Base ve ATB bu tarzda dikkati çeken isimlerdir.

  10)Down Tempo:
  11)Dub:
  12)illbient:
  13)Trip Hop:
  14)Drum’n Bass:

  15)Jump-Up:
  Drum’n Bass’in ragga vocallerle beslenmiş halidir. Aphrodite, Shy FX, Baby D.

  16)Tech Step:

  17)Electronica:
  Elektronik Müzik için ana terim olup sanatsal yönlerin şiddetle ağır bastığı; öze bakıldığı zaman, görünen güzelliklerin bütünüdür.

  18)Progressive Electronica:
  Genelde sözsüz vokallerin (çoğunlukla soprano sesin enstürman olarak kullanıldığı gözlenir) ön plana çıkışıyla ve bunların yer yer uyumlu melodilerle desteklenmesiyle oluşan bir tarzdır. Orbital, Genaside ii (Ad Finite) tarzın en iyi örnekleridir.


  19)Symphonic Electronica:
  20)Experimental:
  21)Minimal:
  22)Noise:

  23)House:
  Adını Frankie Knuckles’ın Chicago’da ilk mixlerini yaptığı “The Warehouse” adlı gece klübünden alan House, Dip Bas’lar ve 4/4 (ölçü) vuruşluk samplelardan oluşur. Akıcı, kulağa hoş gelen,düzenli ve Elektronik Müzik dinleyen kitlenin çoğunluğu tarafından benimsenen bir çizgiye sahiptir. Bu özellik o_nu gece kulüplerinin vazgeçilmez tarzları arasına katmıştır. Plastikman, Armand Van Helden, Sven Vath, Josh Wink ve daha birçok isim bu tarzın gelişiminde pay sahibi olmuştur.


  24)Deep House:
  House’un diğer kolarına göre daha bi katı olan, kendi kurallarını kendisi çizen ve dinleyiciyi düşündürme yoluna giden bir tarzdır. Leftfield.

  25)Hard House:
  Daha sıkı ve güçlü olan bu kol, az vokal çok vuruş (drum) sistemini işletmektedir. Josh Wink,Hardfloor , 666.


  26)Vocal House:
  27)Industrial Electronic:

  28)Techno:
  90’ların sonlarına doğru Acid House’un büyük Britanya’yı kasıp kavurmasının ardından, geniş dinleyici kitlesi daha sert ve kural tanımaz temalar istemiştir. Bu ortam zaten patlamak için fırsat kollayan Techno için bulunmaz bir fırsat olmuştur. Acid House’a göre daha hızlı bpm’lere (beats per minute à dakikadaki vuruş sayısı) ve daha agresif bir yapıya sahip olan Techno, arayışta olan kitleye gereğinden çok daha güzel (doyurucu) bir şekilde cevap vermiştir. Günümüzde eğilimi yakalamış olan Techno, en hızlı gelişen modern müzik türlerinin başında yerini almıştır. Paul Van Dyke, Eat Static, Derrick May, Juan Atkins, Kenny Larkin ve daha sayılmayan birçok isim, bu tarzı günümüzde başarı ile temsil etmektedir.


  29)Acid
  30)Detroit:
  31)Gabber:
  32)Happy Hardcore:
  33)Intelligent Techno:
  34)Rave/Old Skool:

  35)Trance:
  Techno’yla benzerlikler gösteren Trance farklı oluğunu bpm’leri, kulağa hoş gelen melodileri ve 4/4lük vuruş stiliyle (farkı) belli eder. Techno’yla birlikte anılmasına (techno&trance şeklinde) rağmen tizzlere verdiği önem ve yoğunluk, o_nun agresiflikten öte üretken bir şekil almasını sağlar. Tüm dünyada ilgi ile dinlenen trance’in akla ilk gelen isimlerinden bazıları: Astral Projection, Rabbit in the Moon, Electric Skychurch..

  36)Goa:

  37)Hard Trance:
  TS-TR 303lerle üretilen Trance’idr. 4/4vuruşlarındaki sertlik ile dikkati çeker.


  38)Melodic Trance:

  39)Progressive Trance:
  Kulağa çok hoş gelen melodilerle üretken bir yapı sergileyen Progressive Trance, Ambient’ın ortaya koyduğu kalitede seçici yapıya sahiptir. Jam&Spoon.


  Tavsiye edebileceğim ilk Dj Paul Van Dyk;

  Paul van Dyk (gerçek adı Matthias Paul, 16 Aralık 1971, Eisenhüttenstadt Almanya) dünyaca ünlü trance DJ`i ve prodüktörü. 2005 yılı DJ Mags Top 100 listesinde Tiesto`nun üç yıllık liderliğine son vererek zirveye çıkmıştır ve trance müziğine yenilikler eklemeye devam etmektedir.

  Şu anda
  12 Albüm,
  17 Single,
  1 Video2003 Global (DVD)
  4 DJ derlemeleri bulunmaktadır.


  Diğer Dj Leride;

  1 Tiesto
  2 Johan Gielen
  3 Armin Van Bureen
  4 Benny Benassi
  5 Benassi Bros

  vs vs diye sıralabiliyoruz bu listeyi   
T r a n c e konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. C A N I M S I N

  C A N I M S I N

  C A N I M S I N... Canımda can canımda canansın Gözümdeki ışıltı yüreğimdeki SEVDAMSIN Solmayacak çiçeğim bitmeyecek AŞKIMSIN Birtanem cünkü sen benim CANIMSIN Uzaklardaki sızımda olsan Dudaklardaki sözümde olsan Gözümdem dökmediğim yaşımda olsan Sen BENİMSİN sen CANIMSIN Tutamadığım ışıkta olsan Uzağimdaki yakında olsan Baharımda kışımda olsan Sen benim...
 2. ^s*e*r*s*e*r*i*n*i*m^

  ^s*e*r*s*e*r*i*n*i*m^

  slm ben kaan tüm arkadaşlara iii paylaşımlar dilerim
 3. sinemi P-A-R-E

  sinemi P-A-R-E

  Saadet sarayına varabilseydim Sohbeti Resulu bulabilseydim Dostum cemalini görebilseydim Sinemi pare pare kılardım elbet Gayb alemini görebilseydim Gördüğümü aklımda derebilseydim Mana denizine dalabilseydim Lülü mercanı bulurdum elbet Hidayeti Rabbani halıktan olsun Aşık maşukunu manada görsün Bir kadeh doldurup kendisi versin İçseydim bayılıp düşerdim elbet Aşığın aşkı perdedir...
 4. Muhteşemmmmmmmmm t ü m a n n e l e r i n h e r g ü n ü i ç i n :))

  Muhteşemmmmmmmmm t ü m a n n e l e r i n h e r g ü n ü i ç i n :))

  ANNELEREE..... Anne demek; * Yenilen her lokmadan sonra alkış kıyamet koparan,şenlik havasına bürünendir. * Çıkan her pirinç tanesi diş için tüm hısım akrabaya telefon açandır. * Tüm hafta hayalini kurduğu pazar kahvaltısına oturup asla yiyemeden kalkandır. * Sabaha kadar kırk sefer uyanarak,sabah kalkıp zombi gibi işe gitmektir. * İşten eve geç gelmenin vicdan azabıyla...

Sayfayı Paylaş