1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Tag Questions

  Konu, 'Yabancı Dil Sözlük' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  Bu tip soru cümleleri biraz daha değişiktir. Herhangi bir cümleyi diğer soru cümlelerinde olduğu gibi "yardımcı fiili" ya da "be"yi özneden önce kullanarak ya da soru kelimelerini kullanarak “tag question” yapamayız. Herhangi bir cümleyi “tag question” şeklinde soru cümlesi yapmak diğer soru cümlelerini yapmak kadar kolaydır ve şöyle yapılır:
  Cümlenin “yardımcı fiili” ya da “be” olumlu ise olumsuz olarak, olumsuz ise olumlu olarak cümlenin sonuna yazılır. Öznenin zamiri alınarak o da cümlenin sonuna yazılır ve soru işareti eklenir. Eğer özne zaten zamir durumunda ise aynen yazılır.

  Örnekler:

  You are a student, aren’t you? Cümlede görüldüğü gibi "are" olumlu olarak yazıldığı için tag question kısmına olumsuz olarak geçmiştir.
  You are not a student, are you? Cümlede görüldüğü gibi "are" olumsuz olarak (are not) yazıldığı için tag question kısmına olumlu olarak geçmiştir.


  He is an engineer, isn't he? He is not an engineer, is he?

  They will go to school next week, won't they?
  They won't go to school next week, will they?

  You have been here for an hour, haven't you?
  You have not been here for an hour, have you?

  Ali has gone to Ankara severel times, hasn't he?
  Ali has not gone to Ankara severel times, has he?

  Ahmet is playing football, isn’t he?
  Ahmet is not playing football, is he?

  When the phone rang he was eating breakfast, wasn't he?
  When the phone rang he was not eating breakfast, was he?

  She (does) likes swimming, doesn’t she? Simple Present Tense'de olumlu cümlede 3. tekil şahıs ile fiil arasında gizli bir (does) olduğunu unutmayınız!!!!!
  She does not like swimming, does she?

  You speak English, don’t you? Simple Present Tense'de olumlu cümlede I, you, we, they özneleri ile fiil arasında gizli bir (do) olduğunu unutmayınız!!!!!
  You don't speak English, do you?

  I am not watching TV, am I?

  I am wacthing TV, aren’t I? (!!!)

  Tag question’larda “am” olumsuz olarak yazılırken “amn’t", ya da " am not” olarak yazılmaz “aren’t” olarak yazılır.


   
Tag Questions konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yes - No Questions

  Yes - No Questions

  yes no questions örnekleri yes no questions örnekler "be" yi ya da "yardımcı fiili" özneden önce kullanarak yapılan soru cümlelerine "yes - no" question denir. Yani karşılığında "evet - hayır" diye cevap verebildiğimiz soru cümleleridir ve bu tip soru cümlelerine kısa cevaplar verebiliriz. Aşağıda zamanlara göre "yes - no" yapıları...
 2. yes no questions(long Answers)

  yes no questions(long Answers)

  yes no questions Evet / hayır sorularına kısa cevap verme şekillerini öğrenmiştik. Bu tip sorulara mutlaka kısa cevap vermek de şart değildir. Are you a student? (Sen bir öğrenci misin?) sorusuna dilersek Yes, I am veya No, I’m not şeklinde kısa cevap verebileceğimiz gibi dilersek Yes, I’m a student veya No I’m not a student şeklinde uzun cevap verebiliriz. Is he a mechanic? Yes, he’s a...
 3. Future Questions

  Future Questions

  will you? often introduces a request or invitation, and sometimes a command. It is often used also to introduce questions about intentions when the situation requires an unpremeditated decision. You can have either. Which will you have? You've missed the last train. What will you do now? For other types of intention, however, it is usually safer to use one of the other...
 4. Tag Heuer 2011 Saatleri

  Tag Heuer 2011 Saatleri

  tag heuer saatleri, saat modelleri, resimleri, hakkında bilgi için yazımıza buyrun akadaşlar. Dünyaca ünlü İsviçreli saat markası Tag Heuer, 2011’in ilk yarısını markanın dünyanın en prestijli, köklü ve görkemli motor yarışlarına olan değerli katkısını taçlandıran seçkin bir saat koleksiyonuyla selamlıyor. Koleksiyonun, kadınları cezbeden en önemli parçalarından biri şüphesiz Tag Heuer...

Sayfayı Paylaş