1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Tai Chi Chuan

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Uzakdoğu yaşam sanatı olan "Tai Chi Chuan"ı, belirli süre içinde günde iki kez yapan kişinin bebeğin esnekliğine, demircinin gücüne ve bilgenin ruhuna sahip olacağı iddia edildi.
  Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Mersin Şubesi üyesi Thai Chi Chuan eğitmeni Nazan Odak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bin yıllık bir geçmişi olan Çin yaşam sanatı Thai Chi Chuan’ın, insana doğa ile uyumlu olma yolunu öğrettiğini söyledi.

  Her yaştan kişinin rahatlıkla yapabileceği ve "Felsefi İç Düzen Sanatı" olarak tanımlanan Tai Chi Chuan’ın insanın doğayı taklit etmesi esasına dayandığını belirten Odak, kişide psikolojik ve sosyolojik açıdan, enerji bakımından bir denge ve bütünlük kurmayı amaçladığını belirtti.

  İnsanların doğayı anladığı ölçüde onunla uyum içinde yaşayabileceğini savunan Odak, şöyle konuştu:

  "Tai Chi Chuan, savaş sanatları ile ilgili bir uygulamalar sistemidir. Burada savaş dediğimiz şey, bir fayda, çıkar sağlamak için yapılan savaşın aksine, iç savaştır. İçimizdeki uyumsuzlukları, bencillikleri, hataları, tüm olumsuzları yenmeye ve onu zıttı ile değiştirmeye çalışmaktadır. Yani insanın
  doğayla birleşmesine yönelik yaşam sanatıdır. "

  Doğada her şeyin uyum içinde olduğunu ve yasalar eşliğinde hareket ettiğini vurgulayan Odak, "Tai Chi Chuan’a baktığımız zaman, temel hareket sisteminin de denge, uyum, dikkat, konsantrasyon, ahenk ve ölçü üzerine kurulduğunu görüyoruz.
  İnsanın doğayı taklit etmesiyle oluşan Tai Chi Chuan, kişiyi enerji bakımından, fiziksel, psikolojik, zihinsel ve ruhsal olmak üzere tüm boyutları ile kapsıyor" dedi.

  Kendinizi keşfedin

  Günümüzde tedavisi bilinen pek çok hastalığın sadece ilaçlarla ve yapay yöntemlerle iyileştirildiğini vurgulayan Odak, ilaçlara ve tıbbi uygulamalara dayanan yöntemlerin bazen yeterli olmadığını savundu.

  Uzakdoğu anlayışına göre, herkesin kendi doktoru olduğunu belirten Odak, Tai Chi Chuan hareketlerinin, vücuda kendi işlevini yerine getirmesi için yardım ettiğini söyledi.

  Tai Chi Chua’da rahatlama, soluma ve uyumlu hareketin, doğal sağlık için oldukça önemli olduğunu ifade eden Odak, enerjinin doğru şekilde akışına izin veren, insan içindeki uyumu geliştiren ve bütünlüğü sağlayan Tai Chi Chuan’la yoğun teknoloji ve bilgi bombardımanı altındaki insanın kendini keşfederek sağlığına olumlu katkılar sağladığını kaydetti.
  </B></B>

  </B>Doktorlar tedavi amaçlı öneriyor

  Odak, batıda yaklaşık 50 yıldır bilinen ve Türkiye’de yeni tanınmaya başlayan Tai Chi Chuan’ın, pek çok doktor tarafından tedavi amaçlı olarak önerildiğini belirtti.

  Bu yaşam sanatı sayesinde insanların kendi içlerinde daha doğal ve uyumlu hale geleceğini ifade eden Odak, "Belirli süre içinde günde iki kez Tai Chi Chuan yapan kişi, bebeğin esnekliğine, demircinin gücüne ve bilgenin ruhuna sahip olur" diye konuştu.

  Odak, Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Mersin Şubesi’nde 3 ay sürecek eğitimle Pekin Beden Üniversitesi’ndeki sistem olan 8 formlu Pekin stilini öğretmeye başladıklarını sözlerine ekledi.


  alıntı</B></B>
   
Tai Chi Chuan konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Taİ Chİ: SaĞlikli Bİr YaŞam İÇİn

  Taİ Chİ: SaĞlikli Bİr YaŞam İÇİn

  Eski bir dövüş sanatıyken, şimdi hastanelerde tedaviyi desteklemek için kullanılan Tai Chi, kalp gibi birçok hastalığa iyi geliyor, hafıza ve dengeyi güçlendirip stresi azaltıyor Çinlilerin geleneksel sabah sporu Tai Chi, gerçek bir sağlık kaynağı çıktı. Amerikalı uzmanlar daha önce yapılmış 47 araştırmanın sonucunu inceleyerek, Uzakdoğu sporu Tai Chi nin kronik hastalıklara iyi geldiğini...
 2. Tai-Chi Chuan Nedir?

  Tai-Chi Chuan Nedir?

  Tai Ci Çüen veya Taijiquan (太極拳, pinyin Tàijíquán ya da "en yüce yumruk") genellikle Tai Ci olarak bilinen içsel Çin savaş sanatıdır. Tai Ci'nin farklı stilleri olmakla birlikte genellikle tüm stillerin 1820'de sanatı Yang ailesinden devralan Chen ailesi tarafından öğretilen sisteme dayandığı kabul edilmektedir. Çoğunlukla sağlık ve uzun yaşam amacıyla kullanılan bir terapi...

Sayfayı Paylaş