Tai Chi Chuan

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Tai Chi Chuan
Uzakdoğu yaşam sanatı olan "Tai Chi Chuan"ı, belirli süre içinde günde iki kez yapan kişinin bebeğin esnekliğine, demircinin gücüne ve bilgenin ruhuna sahip olacağı iddia edildi.

Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Mersin Şubesi üyesi Thai Chi Chuan eğitmeni Nazan Odak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bin yıllık bir geçmişi olan Çin yaşam sanatı Thai Chi Chuan’ın, insana doğa ile uyumlu olma yolunu öğrettiğini söyledi.

Her yaştan kişinin rahatlıkla yapabileceği ve "Felsefi İç Düzen Sanatı" olarak tanımlanan Tai Chi Chuan’ın insanın doğayı taklit etmesi esasına dayandığını belirten Odak, kişide psikolojik ve sosyolojik açıdan, enerji bakımından bir denge ve bütünlük kurmayı amaçladığını belirtti.

İnsanların doğayı anladığı ölçüde onunla uyum içinde yaşayabileceğini savunan Odak, şöyle konuştu:

"Tai Chi Chuan, savaş sanatları ile ilgili bir uygulamalar sistemidir. Burada savaş dediğimiz şey, bir fayda, çıkar sağlamak için yapılan savaşın aksine, iç savaştır. İçimizdeki uyumsuzlukları, bencillikleri, hataları, tüm olumsuzları yenmeye ve onu zıttı ile değiştirmeye çalışmaktadır. Yani insanın
doğayla birleşmesine yönelik yaşam sanatıdır. "

Doğada her şeyin uyum içinde olduğunu ve yasalar eşliğinde hareket ettiğini vurgulayan Odak, "Tai Chi Chuan’a baktığımız zaman, temel hareket sisteminin de denge, uyum, dikkat, konsantrasyon, ahenk ve ölçü üzerine kurulduğunu görüyoruz.
İnsanın doğayı taklit etmesiyle oluşan Tai Chi Chuan, kişiyi enerji bakımından, fiziksel, psikolojik, zihinsel ve ruhsal olmak üzere tüm boyutları ile kapsıyor" dedi.

Kendinizi keşfedin

Günümüzde tedavisi bilinen pek çok hastalığın sadece ilaçlarla ve yapay yöntemlerle iyileştirildiğini vurgulayan Odak, ilaçlara ve tıbbi uygulamalara dayanan yöntemlerin bazen yeterli olmadığını savundu.

Uzakdoğu anlayışına göre, herkesin kendi doktoru olduğunu belirten Odak, Tai Chi Chuan hareketlerinin, vücuda kendi işlevini yerine getirmesi için yardım ettiğini söyledi.

Tai Chi Chua’da rahatlama, soluma ve uyumlu hareketin, doğal sağlık için oldukça önemli olduğunu ifade eden Odak, enerjinin doğru şekilde akışına izin veren, insan içindeki uyumu geliştiren ve bütünlüğü sağlayan Tai Chi Chuan’la yoğun teknoloji ve bilgi bombardımanı altındaki insanın kendini keşfederek sağlığına olumlu katkılar sağladığını kaydetti.
</B></B>

</B>Doktorlar tedavi amaçlı öneriyor

Odak, batıda yaklaşık 50 yıldır bilinen ve Türkiye’de yeni tanınmaya başlayan Tai Chi Chuan’ın, pek çok doktor tarafından tedavi amaçlı olarak önerildiğini belirtti.

Bu yaşam sanatı sayesinde insanların kendi içlerinde daha doğal ve uyumlu hale geleceğini ifade eden Odak, "Belirli süre içinde günde iki kez Tai Chi Chuan yapan kişi, bebeğin esnekliğine, demircinin gücüne ve bilgenin ruhuna sahip olur" diye konuştu.

Odak, Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Mersin Şubesi’nde 3 ay sürecek eğitimle Pekin Beden Üniversitesi’ndeki sistem olan 8 formlu Pekin stilini öğretmeye başladıklarını sözlerine ekledi.


alıntı</B></B>
 

Benzer İçerikler

*jellibon*
Cevaplar
0
Görüntüleme
939
*jellibon*
*jellibon*
KızılÖtesi
Cevaplar
0
Görüntüleme
738
KızılÖtesi
KızılÖtesi
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
*MeleK*
*MeleK*
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
*MeleK*
Cevaplar
2
Görüntüleme
6K
*MeleK*
*MeleK*
Üst