Taksilere uydudan takip

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Taksilere uydudan takip
taksi takip sistemi
Taksici gaspları, teknolojik cihazla tarihe karışacak


ANTALYA'da gasp ve cinayet olaylarına karşı taksiler, uydudan takip yöntemiyle izlenecek. İlk etapta 30 taksiye kurulan sistem, kentteki 3 bin 700 taksiye de takılacak. DPL uydu takip cihazı Antalya'da 100 polis otosuna da takılacak. Taksiler, Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası'nda kurulan çağrı merkezi ve emniyet müdürlüğü tarafından 7 gün 24 saat izlenecek.

Antalyalı taksiciler hem kendi hem de turistlerin can ve mal güvenliklerini sağlamak için yaklaşık bir yıldır yaptıkları çalışmaları tamamladı. İsrail merkezli Kai- Tek Grubu ile ortak çalışan Artec Firması ile anlaşan Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası, 3 bin 700 taksiye kısa adı DPL olan çok amaçlı yer tespit ve araç takip cihazı takılması çalışmalarına başladı. Oda başkanı Mehmet Ali Alkan, Artec Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özçelik, Kaitec Yönetim Kurulu Başkanı David Farchi ve yine Kaitec'e bağlı faliyet gösteren Tracktec CEO'su Amir Lorber düzenledikleri basın toplantısı ile uygulama hakkında bilgi verdi.

Artec Yönetim Kurulu Başkanı Özçelik, benzer bir sistemin 1 Ekim'de New York'ta hayata geçeçeğini belirterek, �GPS uydu takip sisteminde Antalya, New York'tan bir ay önde� dedi. Alkan, uydu takip sistemi üzerinde yaklaşık bir yıldır çalıştıklarını belirterek, �Bu süre içinde 20 civarında firma ile görüştük. Sonunda Artec'in hazırladığı bu cihaz üzerinde karar kıldık. Bu cihazı seçmememizde en önemli tercih geliştirilebilir olması� diye konuştu.

EKİP OTOSUNA DA DPL

Sistemin pazartesi gününden itabaren çalışmaya başlayacağını belirten Alkan, ilk etapta 30 araca cihazın takıldığını söyledi. Önümüzdeki bir yıl içinde Antalya'da bulunan 3 bin 700 taksiye cihazı takmak istediklerini belirten Başkan Alkan, �Antalya Emniyet Müdürülüğü'nün 100 aracına da DPL cihazı takılacak ve masraflarını da odamız karşılayacak� dedi.

Taksilere Rusça, Almanca ve Türkçe olarak �Bu araç uydudan takip ediliyor' çıkartmaları yapıştıracaklarını belirten Alkan, �Bu hem kötü niyetli kişileri taksilerimizden uzaklaştıracak, hem de müşterilerimizin, turistlerin daha huzurlu seyahat etmesini sağlayacak� diye konuştu.

ANTALYA'YA ÖZEL CİHAZ

Artec Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özçelik ise kullanılacak cihazın yeni çıkacak teknolojilere uyumlu olduğunu kaydetti. Cihaza 2008 yılından itibaren navigasyon olarak bilinen yön bulma cihazının da entegre edileceğini belirten Özçelik, �Bu cihaz akaryakıt istanyonlarında pompa cihazları ile iletişime geçerek banka hesabı üzerinden akaryakıt almayı bile sağlayacak teknolojiyle donatılabilir� dedi.

Artec'in İsrailli ortağı Kaitec Yönetim Kurulu Başkanı Farchi ise odaya ilk görüşmelerinde iki ürün sunduklarını fakat bunlar beğenilmediği için Antalyalı taksicilere özel bir cihaz dizayn ettiklerini söyledi. Farchi, GPS aygıtı için �Kahve hariç herşeyi yapabiliyor� tanımlamısını kullandı.

İSRAİL'DEN İZLENİYOR

Basın açıklamasının ardından cihazın takılı olduğu bir taksi ile iletişim kurularak sistem gazetecilere tanıtıldı. Antalya'nın turistik beldesi Kiriş'te hareket halindeki bir taksi önce haritada gösterildi sonrasında taksi şoförü cep telefonundan aranarak yer teyidi yapıldı. Şoför ve harita birbirini doğrularken, Oda Başkanı Alkan, �Harita bir süre İsrail'den kontrol edilecek. O nedenle şu anda tam nokta mevkiler veremiyoruz� dedi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

Sistem, gasp benzeri vakalar sırasında şoförün, direksiyon altına yerleştirilen �panik� butonuna basarak çağrı merkezine sinyal göndermesiyle çalışıyor. Taksinin kordinatlarını dijital haritadan takip eden çağrı merkezi, sinyali aracın plakasıyla birlikte sesli mesaj olarak aldıktan sonra ilgili emniyet birimine olayı bildiriyor. Aynı zaman da emniyet müdürlüğündeki kumanda merkezinden de bu sinyal görülebiliyor. Ayrıca polis ekip
 
Üst