1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Taksilere uydudan takip

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  taksi takip sistemi Taksici gaspları, teknolojik cihazla tarihe karışacak


  ANTALYA'da gasp ve cinayet olaylarına karşı taksiler, uydudan takip yöntemiyle izlenecek. İlk etapta 30 taksiye kurulan sistem, kentteki 3 bin 700 taksiye de takılacak. DPL uydu takip cihazı Antalya'da 100 polis otosuna da takılacak. Taksiler, Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası'nda kurulan çağrı merkezi ve emniyet müdürlüğü tarafından 7 gün 24 saat izlenecek.

  Antalyalı taksiciler hem kendi hem de turistlerin can ve mal güvenliklerini sağlamak için yaklaşık bir yıldır yaptıkları çalışmaları tamamladı. İsrail merkezli Kai- Tek Grubu ile ortak çalışan Artec Firması ile anlaşan Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası, 3 bin 700 taksiye kısa adı DPL olan çok amaçlı yer tespit ve araç takip cihazı takılması çalışmalarına başladı. Oda başkanı Mehmet Ali Alkan, Artec Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özçelik, Kaitec Yönetim Kurulu Başkanı David Farchi ve yine Kaitec'e bağlı faliyet gösteren Tracktec CEO'su Amir Lorber düzenledikleri basın toplantısı ile uygulama hakkında bilgi verdi.

  Artec Yönetim Kurulu Başkanı Özçelik, benzer bir sistemin 1 Ekim'de New York'ta hayata geçeçeğini belirterek, �GPS uydu takip sisteminde Antalya, New York'tan bir ay önde� dedi. Alkan, uydu takip sistemi üzerinde yaklaşık bir yıldır çalıştıklarını belirterek, �Bu süre içinde 20 civarında firma ile görüştük. Sonunda Artec'in hazırladığı bu cihaz üzerinde karar kıldık. Bu cihazı seçmememizde en önemli tercih geliştirilebilir olması� diye konuştu.

  EKİP OTOSUNA DA DPL

  Sistemin pazartesi gününden itabaren çalışmaya başlayacağını belirten Alkan, ilk etapta 30 araca cihazın takıldığını söyledi. Önümüzdeki bir yıl içinde Antalya'da bulunan 3 bin 700 taksiye cihazı takmak istediklerini belirten Başkan Alkan, �Antalya Emniyet Müdürülüğü'nün 100 aracına da DPL cihazı takılacak ve masraflarını da odamız karşılayacak� dedi.

  Taksilere Rusça, Almanca ve Türkçe olarak �Bu araç uydudan takip ediliyor' çıkartmaları yapıştıracaklarını belirten Alkan, �Bu hem kötü niyetli kişileri taksilerimizden uzaklaştıracak, hem de müşterilerimizin, turistlerin daha huzurlu seyahat etmesini sağlayacak� diye konuştu.

  ANTALYA'YA ÖZEL CİHAZ

  Artec Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Özçelik ise kullanılacak cihazın yeni çıkacak teknolojilere uyumlu olduğunu kaydetti. Cihaza 2008 yılından itibaren navigasyon olarak bilinen yön bulma cihazının da entegre edileceğini belirten Özçelik, �Bu cihaz akaryakıt istanyonlarında pompa cihazları ile iletişime geçerek banka hesabı üzerinden akaryakıt almayı bile sağlayacak teknolojiyle donatılabilir� dedi.

  Artec'in İsrailli ortağı Kaitec Yönetim Kurulu Başkanı Farchi ise odaya ilk görüşmelerinde iki ürün sunduklarını fakat bunlar beğenilmediği için Antalyalı taksicilere özel bir cihaz dizayn ettiklerini söyledi. Farchi, GPS aygıtı için �Kahve hariç herşeyi yapabiliyor� tanımlamısını kullandı.

  İSRAİL'DEN İZLENİYOR

  Basın açıklamasının ardından cihazın takılı olduğu bir taksi ile iletişim kurularak sistem gazetecilere tanıtıldı. Antalya'nın turistik beldesi Kiriş'te hareket halindeki bir taksi önce haritada gösterildi sonrasında taksi şoförü cep telefonundan aranarak yer teyidi yapıldı. Şoför ve harita birbirini doğrularken, Oda Başkanı Alkan, �Harita bir süre İsrail'den kontrol edilecek. O nedenle şu anda tam nokta mevkiler veremiyoruz� dedi.

  SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

  Sistem, gasp benzeri vakalar sırasında şoförün, direksiyon altına yerleştirilen �panik� butonuna basarak çağrı merkezine sinyal göndermesiyle çalışıyor. Taksinin kordinatlarını dijital haritadan takip eden çağrı merkezi, sinyali aracın plakasıyla birlikte sesli mesaj olarak aldıktan sonra ilgili emniyet birimine olayı bildiriyor. Aynı zaman da emniyet müdürlüğündeki kumanda merkezinden de bu sinyal görülebiliyor. Ayrıca polis ekip


   
Taksilere uydudan takip konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. uydudan görünen bayraklar

  uydudan görünen bayraklar

  Türk bayrakları uydu görüntülerinde 5 Temmuz, 2007 13:01:00 (TSİ) Tüm Teknoloji Haberleri İnternet arama motoru Google'ın uydu görüntülerinin yer aldığı 'Google Earth' programında uydudan görünen Türk bayraklarının sayısı her geçen gün artıyor. Google Earth programında daha önce uydu görüntülerinde tespit edilen Şırnak'ın Cizre ilçesindeki dağlara işlenen Türk bayrağı ve...
 2. !!! Uydudan Cebinizin Yerini Bulun !!!

  !!! Uydudan Cebinizin Yerini Bulun !!!

  Aşağıdaki siteye girin, Türkiye'yi seçtikten sonra sol tarafa 532, 533 gibi servis numarasını, sağa da telefon numarasını yazın GPRS Yöntemi ile uydudan, girdiğiniz numaranın ait olduğu telefonun şu an nerede olduğunu gösteriyor... http://www.sat-gps-locate.com
 3. Taksi

  Taksi

  Bir arkadaşınız, size büyük bir sırrını emanet edecek. Eğer rüyada taksi şoförlüğü yapıyorsanız, bir işe girecek fakat pek kar elde edemeyeceksiniz. Bir arkadaşınız, size büyük bir sırrını emanet edecek. Eğer rüyada taksi şoförlüğü yapıyorsanız, bir işe girecek fakat pek kar elde edemeyeceksiniz. Bir arkadaşınız size büyük bir sırrını açacak. Eğer rüyada taksi şoförlüğü yapıyorsanız bir işe...
 4. Takip

  Takip

  Rüyada biri tarafından takip edildiğinizi görmek; sonu iyi olmayan ve sizi çok üzecek bir aşk yaşayacağınıza işarettir.
 5. Deniz Taksi hizmete giriyor

  Deniz Taksi hizmete giriyor

  İstanbul'da, şehir içi deniz ulaşımında 365 gün 24 saat kişiye özel hizmet veren, yolcuyu çağırdığı duraktan alıp istediği yere bırakan "deniz taksiler" hizmete alınıyor. Eylül ayında hizmete alınması planlanan ancak yapımı erken tamamlanan deniz taksiler, söz verilenden önce İstanbullular'a hizmet vermeye başlayacak ve yarın düzenlenecek törenle Başkan Kadir Topbaş tarafından...

Sayfayı Paylaş