1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  takva

  Konu, 'Tasavvuf' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Allah u Teala bir âyet-i kerimesinde şöyle buyuruyor: " Allah indinde en üstün olanınız, takvaca en ileride olanınızdır" Resûlullah efendimiz bir hadis-i şeriflerinde, "Dünyalık üstünü, zengin olanlardır. Ahirette üstün olacaklar ise; takva yönüyle üstün olanlardır."
  Allah katında, nesep, mal, şöhret gibi üstünlükler hiçbir şey ifade etmez. Allah indinde üstünlükte tek miras, takvadır. Allah'tan korkmaktır. Nitekim Peygamberimiz(sav) "Kim Allah katında en üstün olmak istiyorsa, Allah'tan korksun" buyuruyor. Çünkü Allah'ın katında nesep, şan , şeref ve mevki diye bir sınıflandırma yoktur. Üstünlük takvayladır. Ebu Hüseyin(ra) nin rivayet ettiği bir hadîs-i şerifte Peygamberimiz(sav) şöyle buyuruyor: "Sizden birinizin diğerinden üstünlüğü, takvayladır."

  Şeriat ehline göre takva; ahirette kötü neticeye yol açabilecek zararlı alışkanlık ve fiilden kaçınmaktır. Ve nefsi bu tür kötülüklerden korumaktır. Takvanın üç derecesi vardır. Evvela nefsi şirk ve küfür gibi hastalıklardan uzak tutmaktır. Bu sayede sâlikin kendisini cehennem azabından kurtarmalıdır, ikincisi, sâlikin işlemiş olduğu bütün günahlardan dolayı pişmanlık duyup tevbe etmesidir. Bu havasın takvâsıdır. Şeriat ehlinin katında ariflerin takvadaki derecesi budur. Hz. Mevlânâ bu mevzua muvafık şöyle buyurmuştur.

  Takva sahibi de,

  Firavunun gittiği yoldan usanan, Musalaşan kişidir.

  Muttakî olan kimse; zarurî olan şeyin korkusundan dolayı terketmelidir ki bu sayede muttakîlerin derecesine ulaşsın. Nitekim Hz. Rasulullah bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyorlar "Bir kişi; zarurî olmayan birşeyi, zarurî olan bir şeyden dolayı terketmediği müdetçe, takva derecesine erişemez." Meşâyih-i kiram muttakî olanları şöyle tarif ediyor. "Takva demek; tariki Mustafa'dan giderek haramları terkedip, ihlasla Allah'tan çekinme ve bu uğurda bütün cefalara göğüs germektir".

  Takvanın üçüncü derecesi ise; mâsivâullahtan temizlenmektir. Kısacası âyet-i kerimede ifade edildiği üzere; "Ey iman edenler! Allah'tan hakkıyla korkun ve ancak müslüman olarak ölün." (Âl-i imran, 102) Allah'tan hakkıyla korkmaktır.

  Gayrılık kavgasından kurtulmadıkça,

  yârin halveti için sana yol vermezler.

  Hakikî takva; Hasan-ı Basrî'nin sahip olduğu mâsivadan vazgeçebilme, havf-ı îlahiyesidir. Ve İmam-ı Kuşeyrî hazretlerinin buyurdukları gibi, kendini muttâkî kılmaktan ittika etmektir. Ve daima Hakk'a muttakî ve mu'temed olmaktır.

  Ezelî lütuftan medet um.

  Çünkü sülük yolunda kendi

  tâat ve takvana dayanamazsın.

   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: takva
  emeğine sağlık
   
takva konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. SİYAD'lı Oscar jürisi ''Takva'' dedi

  SİYAD'lı Oscar jürisi ''Takva'' dedi

  Kasım 2006 - Ekim 2007 tarihleri arasında vizyona girmiş yerli filmler arasından seçilmesi gereken 2007 yılı OSCAR adayı filmimiz belirlendi. Cüneyt Cebenoyan'ın derneğimizi temsilen görevlendirildiği jüri Özer Kızıltan'ın yönettiği Takva isimli filmi aday adayı olarak bildirmeyi kararlaştırdı. Cüneyt Cebenoyan'ın değerlendirmeyle ilgili raporu şöyle: "OSCAR aday adayı belirleme...
 2. Takva dairesinde yaşamak

  Takva dairesinde yaşamak

  Takvâ, zannedildiği gibi, dünya işlerinden el etek çekip, sadece ibadetlerin şekil yönü üzerinde hassasiyet göstermek değildir. Hayatın bütün safhalarını, katmanlarını içine alır. Târifi şöyle yapılmaktadır: Takvâ; bütün günahlardan kendini korumak, dinin yasak ettiğinden veya haram olduğunda şüphesi olan şeylerden çekinmek; amel-i salih denen emir dairesinde hayrat kazanmaktır. Hakkın en...
 3. Takva Vera Zühd ne demektir Ne anlamlara gelirler?

  Takva Vera Zühd ne demektir Ne anlamlara gelirler?

  Takva, Vera ve zühd ne demektir ? Takva Sözlükte "vikayet" Kökeninden türemiş müştak bir isimdir. Vikayet : Elem ve zarar verecek olan şeylerden sakınıp, kendini iyice korumak demektir. Takva da aynı şekilde ' Kuvvetli bir himayeye girerek korunmak' anlamına gelir. Şer-i şerifte ise takva, " İnsanın kendisini Allah'ın vikaye ve korumasına koyarak ahirette zarar ve üzüntü...

Sayfayı Paylaş