takvim yöntemi ile korunma

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
takvim yöntemi ile korunma
takvim yöntemi hesaplama takvim yöntemi hesapla yöntemiyle korunma aile planlaması takvimle korunma
DİKKAT: Tüm hesaplamalar yapılırken adet kanamasının başladığı gün esas alınır. Kanamanın bittiği günün hiçbir önemi yoktur.

Dünya sağlık örgütü takvim yöntemini kadının adet dönemi süresince gebe kalma olasılığının yüksek olduğu günleri belirleme ve bu günlerde ilişkiden kaçınarak gebeliğin önlenmesidir.
Modern yöntemlerin yaygınlaşmasından önce çiftlerin %25'i bu yöntemi tercih ederken günümüzde bu oran % 5'e kadar düşmüştür.
Etki mekanizması nasıldır ?
Bu yöntem kadının hormonal dengesindeki değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan vücut ısısı artışı, akıntı miktar ve şeklindeki artış, yumurtlama esnasında kadının ağrı duyması, adet düzeni belirli bir süre izlendikten sonra yumurtlama gününün tahmin edilmesi ile spermin dölleme yeteneğini koruma süresi de göz önüne alınarak cinsel ilişkiye ara vermek ya da ek bir korunma yöntemi uygulamak şeklindedir.
Etkinliği ne kadardır ?
Bu yöntemin başarısızlık oranı oldukça yüksektir. Olağan çiftlerde başarısızlık %20'lere kadar çıkmaktadır.
Nasıl uygulanır ?
1. Adet dönemlerinin uzunluğu en az 8 ay süreyle kaydedilmelidir.
2. En uzun dönemden 11 gün çıkartın
3. En kısa dönemden 18 gün çıkartın
4. Bu dönemlerde ya ilişkide bulunmayın ya da bir korunma yöntemi uygulayın.
Bir dönemin uzunluğu adet kanamasının ilk gününden bir sonraki adet döneminin ilk gününe kadar olan süredir.
ÖRNEK: En kısa adet dönemi 28 gün, en uzun dönemi 30 gün olan bir kadında;
en kısa dönem - 18 28 -18 = 10
en uzun dönem - 11 30 -11 = 19
gebe kalması açısından tehlikeli olan dönem adetin 10-19 günleri arasıdır.

Bu günleri hesaplamada aşağıdaki tablo kulanılabilir.
6h4q1ec.jpg


Adet dönemlerinin uzunluğu çok değişkense ya da kişi düzensiz adet görüyorsa bu yöntem uygun değildir ve mutlaka hekim kontrolü gereklidir.

Yumurtlama anı ayrıca, kadının hergün sabah kalktığında herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmadan önce vücut sıcaklığını ölçmesi ya da her gün vajindan gelen akıntının kıvam ve miktarını değerlendirmesiyle de saptanabilir.
 

meleq_leyla

Yeni Üye
Üye
takvim yöntemi ile gebelikten korunma

Yararlı bilgiler için teşekkür ediyorum. Bende hem ucuz hemde bilindik bi yöntem diye bunu kullanıyorum. Tam bilmiyordum ama konuyu okuyunca ki hatalarımı da hallettim. Hamilede kalmadım çok şükür :)
 
S

Seda Aknaz

Forum Okuru
Bu yöntem her zaman aklımdaydı ve tam olarak bilmesem bile bu yöntemi uyguluyordum ama açtığınız konuyu okuyunca bu konu hakkında daha detaylı bilgilere sahip oldum. Maddi açıdan da beni fazla zorlamaması bu yöntemi tercih etmem de etkili oldu, bilgiler için teşekkür ediyorum.
 
Üst