1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Talebi canlandırmak için konutta ’faiz silahı’ çekildi

  Konu, 'Satıyorum & Arıyorum' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Konut kredilerine olan talebi yeniden canlandırmak isteyen bankalar, bir yandan yüzde 1.30 seviyelerinde seyreden kredi faizlerini yüzde 1.25’e kadar çekti. Bir yandan da, yeni uygulamaya konulan konut projeleri ve emlakçılarla özel faiz anlaşmaları yaparak, tüketicilerin yeniden gayrimenkule yönelmesini sağlamaya çalışıyor. Bu yolla, Merkez Bankası’nın faiz indirimine ve piyasa faizlerine paraleler olarak konut kredi faizinde indirim sürecine devam etmeyi planlıyor.
  Bankalar konut kredilerindeki talebi yeniden canlandırmak için faiz silahını çekerken, emlakçılarla yaptıkları anlaşmalarla da tüketicilerin yeniden gayrimenkule yönelmesini sağlamaya çalışıyor. Yeni uygulamaya konulacak konut projelerine de ağırlık veren bankalar, Merkez Bankası’nın faiz indirimine ve piyasa faizlerine paraleler olarak konut kredi faizinde indirim sürecine devam etmeyi planlıyor. Yıl sonuna kadar faizlerin yüzde 1.30’un altına gerileyeceğini savunan bankacılar, tüketicilerin uygun konutu bulması durumunda mevcut faizlerden konut alımını ertelememelerini öneriyor.

  Global Dalga ve Kuzey Irak
  Genel ve cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından global piyasalarda yaşanan yüksek riskli mortgage kredilerinin yarattığı endişe konut kredilerindeki talebi de rafa kaldırdı. Global dalganın ardından geçen ay içerisinde yaşanan Kuzey Irak konusundaki gerginlik tüketicilerin kredi kullanımı konusunda tereddütlerine neden oldu. Bu da eylül ve ekim aylarında gayrimenkul sektöründe beklenen canlanmanın gerçekleşmesini önünde en büyük engel oluşturdu. Bu dönemde konut fiyatları yerinde sayarken, bankaların konut kredilerine uyguladığı faiz oranlarında da aşağı yönlü bir değişiklik gündeme gelmedi.

  Merkez Bankası Faiz İndirdi
  Ancak global piyasalardaki dalganın önüne geçilmesi için ABD Merkez Bankası (FED) faiz indirim sürecine girmesi, bunun ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 50 baz puanlık faiz indirimi piyasalarda iyimser tablonun oluşmasını sağladı. Merkez Bankası’nın faiz düşürmesinin ardından bankacıların yakından takip ettiği bono faizleri de yüzde 15’li seviyeleri indi. Böylece bankalarda maliyet hesaplarını yeniden gözden geçirerek, kredi faizlerinde yeniden hesaplama yoluna gitti.

  Faizler gerilemeye başladı
  Bu iyimser görüntü bankaları da faiz silahı konusunda cesaretlendirdi. Global piyasaların sakinleştiği ve uluslararası piyasalardaki fonlamanın da verdiği destek ile birlikte bankalar konut kredilerinde talebi yeniden yaratabilmek için faiz silahı çekildi. Yüzde 1.40 seviyelerinde olan konut kredi faizleri küçük indirimlerle önce yüzde 1.35’e ardından da yüzde 1.30 düzeyine geriledi. Geçen hafta ise bazı bankalar faiz oranlarını yüzde 1.30’unda altına kadar çekti. Böylece konut kredilerinde faiz oranları yüzde 1.25’e kadar gerilemiş oldu.

  Emlakçılarla görüşmeler
  Bankalar faiz indirimin yanısıra emlakçılarla yaptııkları ortak çalışmalara da ağırılık verdi. Emlakçılar aracılığıyla kredi taleplerini yakalamaya çalışan bankalar, bu alanlarda da tüketiciye cazip faiz oranlarını gündeme getirdi. İlan edilen faizlerin daha altında sunulan faizlerle tüketicilere uygun taksit imkanı sunuldu. Bir bankacı, "Tüketicilerin yaşadığı tedirginliği ortadan kaldırmak için sektörde çalışmalar devam ediyor" yorumunu yaptı. Öte yandan inşaat projelerinde de kredi taleplerine cevap veren bankalar bu dönemde bu alandaki çalışmalarını da artırdı.

  Yıl sonunda 1.30'un altında
  Piyasa faizlerindeki aşağı yönlü seyrin devam etmesine paralel olarak, konut kredi faizlerindeki indiriminde süreceği belirtiliyor. Şu anda ortalama 1.30 bandına oturan konut kredi faizlerinin yıl sonuna kadar olan 8 haftalık sürede yüzde 1.30’un altına gerileceği ifade ediliyor. Toplam konut kredi portföyünün ise 30 milyar YTL’nin altına bir rakamla kapatması öngörülüyor.

  GE Real Estate’den Rusya’ya ilk yatırım
  Orta ve Doğu Avrupa’da 1 milyar eurodan fazla yatırımı bulunan GE Real Estate, Rusya’daki ilk emlak yatırımını perakende, ofis hizmetleri, depolama ve emlak sektörlerinde, geliştirme ve yenileme projeleri gerçekleştiren, 150 milyon dolar sermayeli Heitman Russia Propert Partners (HRUPP) fonuna yaptığı 50 milyon dolar ile gerçekleştirdi. GE Real Estate Avrupa Başkanı Olivier Piani yatırımla ilgili, "Bu yatırımla GE Real Estate, Rusya gayrimenkul pazarına güçlü bir giriş yapmış oldu. Ortaklık yatırımlarımızın yanı sıra başarılı bir geçmişimiz olan, sermayedeki tecrübesi ve kontak ağı ile HRUPP’ye eşsiz değer katacak Heitman firması gibi çok tecrübeli bir fon yöneticimiz var" dedi. Bu yeni yatırım aracı, daha önce Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da emlak yatırımlarına sahip 50 milyon euro değerindeki HCEPP I ve HCEPP II fonları ile başarılı bir ticari işbirliği yapan GE Real Estate ve Heitmen arasındaki ilişkinin yenilendiğini gösteriyor.
  Esra Sahici


   
Talebi canlandırmak için konutta ’faiz silahı’ çekildi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bütçe 222 Milyar Ytl, Faiz Dışı Fazla 5.5'e Çekildi

  Bütçe 222 Milyar Ytl, Faiz Dışı Fazla 5.5'e Çekildi

  Enerji KİT'lerinin durumu ve IMF ile Faiz Dışı Fazla (FDF) oranı pazarlığı nedeniyle TBMM'ye sunulacağı son ana kadar netleşmeyen 2008 bütçesi 222.3 milyar YTL'ye bağlandı. Hükümet IMF'nin uyarılarına karşın 4 yıldır yüzde 6.5'te tuttuğu FDF'yi yüzde 5.5'e çekti. Bu değişiklik hem "harcamalarda gevşeme sinyali" hem de hükümetin Kuzey Irak'a yapılacak olası bir operasyon için kaynak...
 2. Konutta talep azalınca frene basıldı

  Konutta talep azalınca frene basıldı

  Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, biriken stoklar ve talep daralması nedeniyle konut üretiminin şu an ‘rölantide’ olduğunu söyledi Koçoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki yıl artan taleple çok sayıda konut üreten müteahhitlerin, talebin azalması nedeniyle bekleme sürecine girdiğini, ellerindeki stokları tüketmeye...
 3. Konutta kredi faizleri

  Konutta kredi faizleri

  Son dönemde konut kredi faiz oranlarında ciddi değişiklikler olmadı. Sadece birkaç banka, faizlerinde küçük oranlarda indirime gittiler. Hali hazırda sektörde yüzde 1’in altında faiz oranları da uygulanıyor. Ancak bu oranlar, bir yıl gibi oldukça kısa vadelere veriliyor. Beş yıl ile 15 yıl gibi daha uzun vadelerde kredilerin faizleri ise yüzde 1.20-1.44 aralığında değişiyor. Konut...
 4. Konutta sıfır faiz dönemi

  Konutta sıfır faiz dönemi

  Konut projelerinde, şirketler sıfır faiz yarışına girdi. Ödeme seçeneklerinde geniş yelpazede alternatifler sunuyorlar. Faizlerin bir dönem yüzde 2'ler seviyesine kadar çıktığı, iki ayı aşkın bir süredir ise 1.40'lar seviyesine gerilediği bir ortamda faizler de daha da düşüş bekleyen müşterilere karşı, inşaat şirketleri sıfır faiz kalkanını açtı. Sabah'tan Dilet Taş konut şirketlerinin...
 5. Cildinizi Canlandırmak İçin Tavsiyeler...

  Cildinizi Canlandırmak İçin Tavsiyeler...

  cildinizi canlandırmak için, tavsiyeler, öneriler, neler yapmalı, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Arasıra cildimize nefes aldırmamız.canlandırmamız gerekir.Bunun için yapılacak pek çok şey vardır: -Genel yüz temizliğinde kullanılan maskelerden peeling etkisen sahip olanlar, bu sayede ölü hücreleri ortadan kaldırarak, derinlemesine temizlik sağlıyor....

Sayfayı Paylaş