1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Tanrı’ya Adanmış Halılar:

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Sergi Tanrı’ya Adanmış Halılar:Transilvanya Kiliselerinde Anadolu Halıları

  S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) , 19 Nisan-19 Ağustos 2007 tarihleri arasında, Tanrı’ya Adanmış Halılar: Transilvanya Kiliselerinde Anadolu Halıları, 1500-1750 başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

  Yünsa’nın sponsorluğunda gerçekleştirilen sergide, büyük çoğunluğu Romanya ve Macaristan’daki kilise ve müzelerden seçilen, 16. ve 18. yüzyıl arası Batı Anadolu halılarından 41 örnek yer alıyor.

  1914’te Budapeşte’de düzenlenen sergiden bu yana ilk kez SSM’de bir araya gelen seçki için, Romanya Kültür Enstitüsü, Sibiu Ulusal Brukenthal Müzesi, Romanya Evangelist Kilisesi, Romanya Kültür ve Din İşleri Bakanlığı, Bükreş Ulusal Sanat Müzesi, Budapeşte Ulusal Müzesi ve Macar Uygulamalı Sanatlar Müzesi, Berlin İslam Sanatı Müzesi’yle işbirliği yapılıyor.


  Türkiye’de çok az örneği bulunan Transilvanya halıları, sergiyle, dokundukları topraklara geçici bir süre için geri dönüyor. Yüzyıllar boyunca cami ve mescitlerde yer alan, üzerlerinde namaz kılınıp dua edilen halıların, başka bir inanca sahip ama aynı Tanrı’ya inanan insanların kutsal mekanlarında korunmaları ve saklanmaları ilginç bir sentez sunarken; sanatın sınır, dil ve din tanımayan evrenselliğine işaret ediyor.
  Bir başka dokuma sanatı, “Kaytag İşlemeleri” de SSM’de...
  SSM’de, aynı tarihler arasında, Dağıstan’ın Kaytag bölgesine özgü dokumalardan 47 örneğin yer aldığı Dağıstan Dokuma Sanatı, Kaytag İşlemeleri başlıklı sergi de gerçekleştiriliyor. Bünyesinde farklı etnik grupları barındıran Dağıstan halkının yarattığı Kaytag sanatı, çeşitli kültürlerden ve uzak geçmişin çok tanrılı pagan dünyasından sembollerle bezeli işlemeleriyle farklı kültürel geleneklere hitap ediyor. 16-19. yüzyıllar arasında Osmanlı etkisinde ortaya çıkan dokumalar, 1994-95 yıllarında, Paris’te Institut du Monde Arabe ve Krefeld Deutsches Textilmuseum’da gerçekleştirilen sergilerden sonra şimdi İstanbullu sanatseverlerle buluşuyor.

  ZİYARET SAATLERİ
  10:00-18:00 / Salı, Perşembe, Cuma, Pazar10:00-19:00 / Cumartesi10:00-22:00 / Çarşamba
  (Pazartesi günleri müze kapalıdır.)
  BİLET FİYATLARI
  10 YTL (tam) 7 YTL (Grup / en az 10 kişi) 3 YTL (İndirimli / öğrenciler, öğretmenler, 60 yaş ve üstü) Ücretsiz (14 yaş ve altı + 1 refakatçisi, engelliler + 1 refakatçisi)

  Telefon: (0212) 277 22 00 -
  Adres: Sakıp Sabancı Caddesi No: 22 Emirga


   
Tanrı’ya Adanmış Halılar: konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hereke halıları

  Hereke halıları

  hereke halı modelleri En eski örneklerine saraylarda rastladığımız Hereke halılarının en önemli özelliği, inceliği ve bu inceliği sağlayan düğüm sayısı ile tekniği. Dünyada bilinen en eski halı, Orta Asya'da bulunan kare desenli bir pazirikti. Bugün; St. Petersburg'taki Hermitage Müzesi'nde orijinal haliyle korunan halı, Türklerin Kavimler Göçü yıllarındaki göçebe alışkanlıklarını...
 2. Deri Halılar

  Deri Halılar

  Amann deridende halı olurmu demeyin:D oluyo işte biraz maliyeti yüksek ama çok şık durdukları kesin:) Resimler Kosifler Deri internet sayfasından alınmıştır. Bu model deri halıları yaptırmak için lütfen aşağıdaki bilgileri kullanınız. KOSİFLER DERİ İletişim Bilgilerimiz Bizimle iletişime geçmek için 0090 224 327 27 42 nolu telefonu arayabilirsiniz DER HALI...
 3. Cami Halıları

  Cami Halıları

  Cami Halıları örnekleri arıyorum bu konuda sizden cami halısı örnekleri bekliyorum hanımlar.
 4. 2014 Halıları

  2014 Halıları

  En Yeni Halı Desenleri Farklı Halı Modelleri Değişik Halı Modelleri 2014 Oda dekorasyonlarınızdaki dekor değişiminizi halılardan yana mı kullanmak istiyorsunuz? O halde odalarınızda modern görünümler yakalayabileceğiniz birbirinden farklı renk ve desendeki halılar ile harika görünüm zenginlikleri yaratmaya ne dersiniz? Siyah, kırmızı ve beyazın harika uyumunu gerçekleştiren ilk halı modeline...

Sayfayı Paylaş