1. şahmaran

  şahmaran Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  23 Mart 2008
  Mesajlar:
  110
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Tapu Işlemleri

  Konu, 'Emlak' kısmında şahmaran tarafından paylaşıldı.

  tapu çeşitleri tapu cesitleri ipotek çeşitleri türleri TAPU İŞLEMLERİ
  İşlemlerde İbrazı Gerekli Belgeler :
  İşlemin gerektirdiği diğer belgelerin yanında , tapu sicil müdürlüğüne genelde aşağıdaki belgelerin , işlem sırasında ibrazı gerekmektedir.
  a) Varsa tapu senedi
  b) Fotoğraflı nüfus hüviyeti cüzdanı veya pasaport.
  c) Temsil halinde , temsile ilişkin belge ,
  d) En geç 6 ay önceden çekilmiş 6x4 ebadında vesikalık fotoğraf.
  e) Taşınmaz satışı , ipotek tesisi ve cins tashihlerinden vergi sicil no’ sunu gösteren belge (tahakkuk fişi vergi kartı gb.)

  f) Mesken nitelikli taşınmazlarda zorunlu deprem sigortası(kat irtifakları hariç) h) Vatandaşlık numarası
  İzlenecek Yol :
  Tapu işlemlerinde genelde şu yol izlenmektedir :
  a İlgilisinin gerekli belgelerle birlikte tapu sicil müdürlüğüne müracaatı.
  b) Başvuru fişi tanzim edilip , tapu harçlarının müdürlükçe tahakkuk edilip tahsil ettirilmesi.
  c) Akitsiz işlemlerde tescil veya terkin istem belgesi , akitli işlemlerde resmi senet tanzim edilerek ilgililere okutulmak veya yetkililerce okunmak suretiyle imzaların alınması.
  d) Düzenlenen belgelerin (tapu senedi , ipotek belgesi gb. ) tasdik edilerek ilgiliye verilmesi.
  Tapu Sicil Müdürlüğünün Bölgesi Dışındaki Taşınmazların Tapu İşlemlerinin Yapabilmesi
  Ayrı tapu sicil müdürlüklerinin yetki alanında bulunan taşınmaz malların müşterek ipotek , taksim , trampa , işlemleri sadece bir tapu sicil müdürlüğünde yetki alınarak yapılabilmektedir.
  Bu husus tüm tapu işlemleri için değil , sadece yukarıda yazılan işlemler için söz konusudur. Bu durumda : ilgilerin işlemi yapılmasını istedikleri tapu sicil müdürlüğüne müracaat ederek , taşınmazlara ait bilgi ve işleme ait belgeleri ibraz etmeleri gerekecektir.   
Tapu Işlemleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kendi Üzerinize Tapu Kaydı Olan Konutu Satmak

  Kendi Üzerinize Tapu Kaydı Olan Konutu Satmak

  Taşınmaz ile ilgili gösterilen satış bedelinin, binde 15 oranında alıcı, binde 15 oranında satıcı tapu harcı ödemektedir. Ayrıca satıcı 68 YTL döner sermaye harcı öder. Tapu ve Kadastro Harçları nereye ödenir.? Tapu ve Kadastro Harçları; 02.07.1964 gün ve 492 Sayılı Harçlar kanununun 66. maddesi "Tapu ve Kadastro Harçları işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödenir"...
 2. Tapu

  Tapu

  Kişinin mal sahibi olacağına işaret eder.Rüyanizda evinizin tapusunu aldiginizi görmek yakinda bir ev veya mal sahibi olacaginiza. bekar iseniz evleneceginize, evli iseniz ya bir mülk veya bir çocuk sahibi olacaginiza delalet eder. Bir baska rivayete görede: Rüyada tapu görmek, sikinti ve tedirginlige isarettir.
 3. Tapu Sicili Tüzüğü

  Tapu Sicili Tüzüğü

  tapu kütüğü örneği vasiyetname örneği tapu sicil tüzüğü 85madde Madde 1 - Bu TÜzüğün amacı,Türk Medeni Kanunun öngördüğü tapu sicillerinin düzenli bir biçimde tutulmasını sağlamaktır. Kapsam Madde 2 - Bu Tüzük,mülkiyet ve mülkiyet dışındaki ayni ve şahsi hakların tapu siciline tescil edilme koşullarını,tescil,değişiklik,terkin ve düzeltme işlemlerini kapsar. Kısaltmalar Madde 3 - Bu Tüzükte...
 4. Tapuda Isim Tashihi Davaları

  Tapuda Isim Tashihi Davaları

  tapuda isim tashihi tapuda soyadı tashihi isim dilekçe örneği dahili dava dilekçesi örneği soyadı değişikliği DAVACI:Taşınmaz Maliki yada Mirasçıları(Zorunlu dava arkadaşlığı),Müşterek Mülkiyette ise sadece tashihini istediği paydaş,-ölü ise-tüm mirasçıları,diğer paydaşların birlikte dava açma zorunluluğu yoktur. Paydaşlardan birisi de hukuki yararı olduğu için diğer paydaşın isminin...
 5. Tapu Sicilde Randevu Sistemi

  Tapu Sicilde Randevu Sistemi

  e tapu randevu tapu randevu alma Melekler bir buraya kulak verin yada göz gezdirin aklınızda bulunsun.. Tapu sicil işlemleri artık randevu ile yapılacak! Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, 2011 yılı sonuna kadar tüm tapu sicil müdürlüklerinde randevu sistemiyle çalışılacağını bildirdi. ''Tapu ve Kadastro Modernizasyon Projesi'' kapsamında tadilatı gerçekleştirilen İzmit Tapu Sicil...

Sayfayı Paylaş