1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Tapuda rüşvet mi yoksa bahşiş mi alınır?

  Konu, 'Satıyorum & Arıyorum' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  kebap dünyası tapu nasıl alınır Zaman zaman basına da yansıyan ‘tapuda rüşvet’ sorunu uzun yıllardır çözüm bulamayan bir konu olarak sonunda TBMM gündemine de taşındı

  Ama sorunun çözümüne yönelik bir girişimden çok konuyla ilgili yapılan ve tartışma yaratan açıklamaların neticesi olarak gündeme geldi.
  CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Atlı’nın ‘Evlenenler, ev alanlar bahşiş verir’ açıklaması ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak’ın, ‘Rüşvetle bahşişi birbirine karıştırmamak lazım’ sözlerini, soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi.

  Gerçi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Atlı yaptığı ikinci bir açıklamayla farklı yorumlandığına işaret ederek "Hangi ad altında olursa olsun devlet memurunun bahşiş almasına karşıyız. Bahşiş adı altında para veriliyor. Bunu engellemeye çalışıyoruz" beyanını verdi. Fakat Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak’ın, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü’nün ilk açıklamasına desek verircesine "Rüşvetle bahşişi birbirine karıştırmamak lazım" sözleri ise aslında konunun yanlış anlaşılmadığını gösterdi.

  Tapu müdürlüklerinde bahşiş ya da rüşvet adı altında zaman zaman yolsuzlukların yapıldığını aslında hepimiz biliyoruz. Bunlar gün yüzüne de çıktı, çıkmayanları ise maalesef bilmiyoruz!

  Tapu ve Kadastro Genel Müdürü’nün yaptığı bu açıklama sorunu iyice işin içinden çıkılmaz bir noktaya taşıyor. Bir taraftan tapu müdürlüklerindeki yolsuzlukları önlemek için girişimlerde bulunacaksın, diğer taraftan da o kurumun başındaki kişi olarak böyle bir açıklama yapacaksın. Suiistimallere çok açık bir kurum olan tapuda böyle belirsiz ifadeler değil, aksine çok net kural ve yasaların olması gerekiyor.

  Bahşiş, benim bildiğim özel sektörde çalışan garsonlara, otopark görevlilerine ya da berberdeki çırağa verilir. Çünkü o kişiler aylık kazançlarının büyük bölümünü aldıkları bu bahşişlerden sağlar. Peki devletin kurumunda çalışanlar da mı aylık gelirlerinin büyük bölümünü bahşişten sağlıyor? Devlet diğer çalışanlarına olduğu gibi tapu memurlarına maaş vermiyor mu?

  Tapu memurları da aldıkları ücretin karşılığında bir hizmet vermek zorunda. Yarın öbür gün 10-20 YTL bahşişi beğenmeyip daha fazlasını isterlerse bunu kim açıklayacak? Tapuda bahşiş vermeyenin işlemleri yapılmayacak mı? Diğer taraftan bazı emlak komisyoncuları ya da şahıslar tapudaki işlemlerinin hızlanması için görevli memurlara 10-20 YTL değil de 200-300 YTL verip de ‘bu bir bahşişti’ derse ne olacak?

  Tüm çalışanlarla birlikte tapu görevlilerin de yaşam standartlarının yükseltilmesi sorunun çözümü için büyük önem taşıyor. Fakat öncelikli olarak rüşvet alma ve vermenin neredeyse meşru olduğu ülkemizde bu zihniyetten kurtulmamız elzem bir durum olarak karşımızda duruyor.


   
Tapuda rüşvet mi yoksa bahşiş mi alınır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Boyayi mi begenemedin, yoksa boyaciyi mi?

  Boyayi mi begenemedin, yoksa boyaciyi mi?

  Boyayi mi begenemedin, yoksa boyaciyi mi? Hep hikmetli konusan Lokman Hekim'in derisi siyah, dudaklari da kalinmis. Degerli sozlerini duyan birisi, bir gun bakmis ki, hayalinde buyuttugu Lokman, siyah yuzlu, kalin dudakli biri. Saskinlikla yuzune bakarken Lokman Hekim, adamin icinden gecenleri Allah'in izniyle anlamis olacak ki, sunlari soylemis: - Neden oyle saskin bakiyorsun?...
 2. Kalem misiniz yoksa silgi mi?

  Kalem misiniz yoksa silgi mi?

  Hiç düşündünüz mü, kırtasiye malzemesi olsanız ne olurdunuz? Belki kalem gibisiniz; renkli, iz bırakan, sürekli bir şeyler yazan, çizen... Ya da silgi gibisiniz; yazılmış çizilmiş şeyleri beğenmeyip silen... Kimbilir belki defter gibisiniz; koruyan, saklayan, hatırlamasını sağlayan... Kişilik Testleri:Kalem misiniz yoksa silgi mi?
 3. üsttekini mi yoksa alttakini mi seçiyorsun..??

  üsttekini mi yoksa alttakini mi seçiyorsun..??

  üsttekini mi yoksa alttakini mi seçiyorsun..?? eee malum ben üsttekini seçemicem alttakini seçiorum bakalım kim?
 4. Var misin, Yok musun?

  Var misin, Yok musun?

  Yurdum insani bazen degil nerdeyse herzaman cok komik olur :) Birazdan asagida gazete haberindeki beyfendi cocuklariyla iddaya girdikten sonra naptigina bakin bi.
 5. Kactigin sehir mi, yoksa yüregin mi ?

  Kactigin sehir mi, yoksa yüregin mi ?

  Şehir geride kalmıştır ama sevdan aynı yerde durur. Şehri koparıp attığın gibi atamazsın içindeki yaralı sevdayı. Bir kez daha gözlerin dolar, ardına bakıp geride bıraktığın sevgiliye son bir kez bakarsın. Son bir vedadır,yolun sonunda geride kalan. Son bir elvedadır,kanayan yürekte tek kalan geriye. Yollar gidilir... Şehir geride kalır.... Ama yara hep kanar. Sıcacıktır asla kabuk...

Sayfayı Paylaş